MojAndroid

HTC už s uvedením nového smartfónu HTC One začiatkom roka odhalilo aj novú verziu používateľského prostredia HTC Sense 5.0. To oproti predchádzajúcim verziám zaznamenalo významné zmeny a doplnené bolo celé portfólio nových funkcií. V druhej polovici roka sme sa však dočkali ďalších noviniek. HTC spolu s One Max totižto predstavilo aj novú verziu používateľského prostredia s číselným označením 5.5. Toto však už nie je len výhradnou doménou nového “maxi” smartfónu spoločnosti, ale po aktualizácii na Android 4.3 ho nájdete aj vo vlajkovej lodi HTC One. Aby sme vám lepšie priblížili funkcie a možnosti, ktoré toto prostredie ponúka, rozhodli sme sa pre vytvorenie nového seriálu HTC Sense 5.5. V prvej časti sa pozrieme na výzor používateľského prostredia, domovskú obrazovku Blinkfeed a taktiež na aplikácie od HTC. V ďalšej časti sa budeme detailne venovať multimédiám a funkcii HTC ZOE.

HTC Sense copy

Launcher a uzamykacia obrazovka

Začneme pekne od začiatku. Launcher HTC Sense 5.x pozostáva, podobne ako aj iné UI od ostatných výrobcov, z pracovných plôch, ktorých počet je možné podľa potreby rozšíriť maximálne na 5. Na každej z nich môžete rozmiestniť ikony aplikácií ako aj widgety, ktoré HTC vo svojich smartfónoch pribaľuje v hojnom počte. Novinkou je však domovská obrazovka Blinkfeed, ktorá mení spôsob zobrazovania obsahu zo sociálnych sietí, ako aj ďalšieho multimediálneho obsahu – podrobnejšie sa jej venujeme nižšie.

K najčastejšie používaným aplikáciam nemusíte pristupovať len z plochy, ale aj zo spodnej lišty, ktorá pojme až štyri používateľom definované aplikácie. Vytvárať je možné dokonca aj adresáre, ktoré skryjú viac aplikácií a vy k nim tak budete môcť pristupovať z ktorejkoľvek plochy v zariadení ešte jednoduchšie a rýchlejšie. Pri ikone akou je SMS aplikácia, sa zobrazuje aj počet neprečítaných správ a to aj v prípade, keď je umiestnená na ploche. Stredná ikonka v podobe mozaiky s deviatimi bodmi slúži na spustenie menu s aplikáciami, ktoré môžu byť usporiadané  abecedne alebo podľa dátumu inštalovania. K dispozícii je aj možnosť ikony skryť, používateľsky preusporiadať, prípadne vytvárať priečinky. HTC v tzv. App Draweri ponúka aj informácie o aktuálnom dátume, čase a počasí.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_1 Recenzia_HTC_Sense_5.5_3 Recenzia_HTC_Sense_5.5_4

Potiahnutím zoznamu smerom nadol sa zobrazia nastavenia a taktiež možnosť upraviť veľkosť mriežky, čím sa zmení aj počet zobrazených aplikácií na jednej stránke. Na výber je rozloženie 3 x 4 alebo 4 x 5. Nechýba samozrejme ani možnosť presunúť ikony aplikácií na plochu alebo ich odinštalovania. Obe tieto funkcie sú dostupné po podržaní prsta na ikone a jej presunutí nad vrchnú časť obrazovky.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_5 Recenzia_HTC_Sense_5.5_6 Recenzia_HTC_Sense_5.5_7

Notifikačná lišta sa svojimi funkciami v podstate neodlišuje od natívneho Androidu. Po jej stiahnutí sa vám tak naskytne pohľad na aktuálne upozornenia systému s možnosťou prepnúť sa na panel s rýchlymi nastaveniami. Odtiaľto sa dajú napríklad rýchlo zapnúť alebo vypnúť WiFi, Bluetooth, šetrič energie, letový mód, zmeniť jas alebo prejsť do nastavení zariadenia. Ovládacie prvky je možné usporiadať, prípadne vypnúť a pridať ďalšie. Pre rýchly prístup k panelu rýchlych nastavení sa dá použiť aj gesto – potiahnutím dvoch prstov z vrchnej časti sa rovno aktivujú rýchle nastavenia.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_9 Recenzia_HTC_Sense_5.5_10 Recenzia_HTC_Sense_5.5_11

Uzamykacia obrazovka nepatrí práve k najväčším lákadlám HTC Sense 5.5. Oproti predchádzajúcej verzii bola ochudobnená o viaceré módy, ktoré umožňovali na nej zobraziť napríklad fotogalériu, hudobný prehrávač alebo iné údaje. V novej verzii tu nájdete už len widget s aktuálnym dátumom, časom a počasím. Aj naďalej sa však zobrazujú zmeškané udalosti, ako telefonáty alebo SMS správy. Novinkou je podpora ďalších plôch pre widgety, ktoré je možné pridať a zobraziť posunom prsta sprava doľava.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_8 Recenzia_HTC_Sense_5.5_12 Recenzia_HTC_Sense_5.5_13

Task manager s poslednými spustenými aplikáciami. Tie sú teraz v náhľadoch zobrazené v mriežke s veľkosťou 3×3, ktorú vyvoláte dvojitým kliknutím na tlačidlo domčeka. Aplikácie môžete z pamäte telefónu úplne odstrániť ich posunutím dohora.

Za pozornosť v HTC Sense stojí aj nastavenie, ktoré zmení správania tlačidla Home (nemusí byť prítomné na všetkých HTC telefónoch). Niektoré aplikácie totižto nie sú kompatibilné s HTC Sense a zobrazujú v spodnej časti čierny pás, ktorý slúži na spustenie nastavení. Vďaka zmene chovania Home tlačidla tento pás zmizne a nastavenia sa budú dať aktivovať dlhým podržaním tlačidla. Google Search sa v tomto prípade spustí potiahnutím prsta z tlačidla nad displej.

Dialer – Vytáčanie a správa kontaktov

Dialer v HTC Sense ponúka jednoduché používateľské prostredie, ktoré ide ruka v ruke s odporúčaniami spoločnosti Google a jej tzv. HOLO dizajnom. Pozostáva z niekoľkých kariet, medzi ktorými sa prepínate posunom prsta po obrazovke. Nachádza sa tu história volaní, dialer s numerickou klávesnicou a podporou inteligentného zadávania, obľúbené kontakty, skupiny ako aj zoznam všetkých kontaktov.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_14 Recenzia_HTC_Sense_5.5_15 Recenzia_HTC_Sense_5.5_16

Spustením dialera sa zobrazí naposledy volané číslo a numerická časť. V prostredí však trochu chýba zoskupovanie histórie volaní. Kontakty v nej sa nezdružujú a ak voláte často len jednému alebo dvom kontaktom, ich mená na obrazovke zaberú všetko miesto, čo nevyzerá dobre a nepridáva to ani na komforte používania. Skvelo má HTC zvládnutú synchronizáciu kontaktov so sociálnymi sieťami Facebook či Google+. Po pridaní kont v nastaveniach sa automaticky stiahnu fotografie, ako aj ďalšie informácie o kontaktoch. V prípade niekoľkonásobných vstupov je možné kontakty spojiť do jedného, čím sa budú všetky relevantné informácie, vrátane galérií zo sociálnych sietí, zobrazovať na jednom mieste.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_18 Recenzia_HTC_Sense_5.5_20 Recenzia_HTC_Sense_5.5_19

Každému kontaktu je možné priradiť osobitne zvonenie alebo ho zablokovať. Samozrejmosťou sú pokročilé možnosti editácie, ako aj filtrovania kontaktov podľa ich umiestnenia. Nastaviť sa dá aj rýchla voľba pre vytočenie kontaktu podržaním priradeného čísla na klávesnici dialeru. Zdieľanie kontaktu s okolím je otázkou len niekoľkých kliknutí.

Klávesnica – Veľká a rýchla

HTC Sense klávesnica svojim vzhľadom pripomína natívnu aplikáciu Androidu. Podporuje slovenskú diakritiku, predikciu slov, predpovedanie ďalšieho slova a k dispozícii je aj funkcia Trace pre písanie posúvaním prsta po obrazovke. Rozmiestnenie kláves je optimálne a pri dostatočne veľkom displeji umožňuje rýchle písanie. Pohodlnejšie písanie umožňuje aj vibračná a zvuková odozva na stlačenie, či funkcia pridania bodky po dvojitom ťuknutí na medzerník. Klávesnicu môžete v prípade záujmu rozšíriť ešte o piaty riadok so šípkami. Tieto vám uľahčia pohyb v texte.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_22 Recenzia_HTC_Sense_5.5_23 Recenzia_HTC_Sense_5.5_24

Blinkfeed – Tok informácií priamo na ploche

HTC Blinkfeed je doplnok, ktorý pretvára domovskú obrazovku smartfónu na jednoduchý live stream informácií. Zobraziť môže aktuality a novinky zo sociálnych sietí alebo vybraných médií. Tie zo Slovenska sa žiaľ medzi nimi zatiaľ nenachádzajú, ako však HTC informovalo, tých by sme sa mohli dočkať už v blízkej budúcnosti. Blinkfeed však zatiaľ použijete predovšetkým pri zobrazovaní noviniek z Twitteru, Google+ a Facebooku, či pridávaní statusov. Na zobrazenie sú k dispozícii aj ZOE Share klipy, udalosti z kalendára, či aktuálny čas a predpoveď počasia. Ak by ste mali záujem o zobrazovanie aktuálnych správ zo zahraničia, môžete si vybrať z viac ako 1800 partnerských stránok, medzi ktorými nechýbajú napríklad CNET, TechCrunch, The Verge alebo Reuters. Existuje však aj jednoduchý spôsob ako prostredníctvom Blinkfeedu odoberať RSS správy z ľubovoľných portálov – návod ako na to nájdete nižšie (platí pre verziu HTC Sense 5.5).

Recenzia_HTC_Sense_5.5_25 Recenzia_HTC_Sense_5.5_26 Recenzia_HTC_Sense_5.5_27

Menu s nastaveniami a kategóriami nájdete po potiahnutí prsta zľava doprava. Po jeho otvorení môžete vyhľadávať obsah, ako aj prepínať sa medzi jednotlivými službami a aplikáciami podporovanými Blinkfeedom. Vyberať môžete správy na základe kategórie, vďaka čomu sa v streame informácií ukážu napríklad len správy týkajúce sa zábavy, technológií alebo hudby. Výber je už len na vás. Navyše sa dajú zvoliť len vlastné témy, ktoré budú zobrazovať len tie správy, ktoré vás naozaj zaujímajú. Dá sa medzi nimi jednoducho prepínať priamo z vysúvacieho menu. Blinkfeed môže aktualizácie automaticky preberať počas pripojenia na Wi-Fi alebo pri aktívnom mobilnom internete. V novej verzii Sense bola pridaná možnosť Blinkfeed úplne vypnúť, čo môžete spraviť po dlhom podržaní prsta na ploche alebo gestom pinch-to-zoom, tj. priblížením dvoch prstov na obrazovke.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_30 Recenzia_HTC_Sense_5.5_31 Recenzia_HTC_Sense_5.5_29

Používatelia ocenia aj funkciu pre ukladanie článkov offline. Stlačením tlačidla “Čítať neskôr” sa články uložia a vy ich tak neskôr nájdete v samostatnej kategórii “Zoznam Čítať” v menu a to aj bez internetového pripojenia. Sense 5.5 dokáže v Blinkfeede zobraziť aj správy z RSS zdrojov. Pridať sa dajú dať cez webový prehliadač po kliknutí na ikonku znázorňujúcu RSS. Blinkfeed sa tak môže stať vašou RSS čítačkou a vy si v ňom budete môcť prečítať už aj novinky z MojAndroid.sk :). Postup je jednoduchý.

  • V internetovom prehliadači od HTC otvorte stránku, ktorú chcete pridať do RSS a stlačte tlačidlo znázorňujúcu RSS.
  • Objaví sa ponúka Blinkfeed, kde po stlačení na tlačidlo + bude zdroj pridaný do vlastných tém

Blinkfeed RSS_1 Blinkfeed RSS_2 Blinkfeed RSS_3

Aplikácie v HTC Sense 5.5

HTC Sense TV: Aplikácia, ktorá mení HTC One na diaľkový ovládač k vášmu TV, set-top boxu alebo DVD prehrávaču. K dispozícii je aj programový sprievodca, ktorý ale nepodporuje poskytovateľov digitálnej televízie v našej krajine.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_32 Recenzia_HTC_Sense_5.5_33

FM rádio: Ani tu nechýba aplikácia pre počúvanie FM rádia, ktoré dokáže automaticky vyhľadať stanice. Počúvané skladby môžete rozpoznať pomocou aplikácie SoundHound a naladené stanice uložiť do zoznamu obľúbených.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_36 Recenzia_HTC_Sense_5.5_35

Car: Alternatívny launcher pre pohodlnejšie ovládanie telefónu pri riadení automobilu. Jednotlivé aplikácie sú vsadené do väčších polí, ktoré sa pri riadení ľahšie stláčajú. Ich poradie a počet môžete upravovať podľa potreby. Navyše, HTC v prípade tohto špeciálneho módu pre ľahšie ovládanie upravil aj prostredie niektorých aplikácií, ako napríklad Dialer so zoznamom kontaktov či Hudobný prehrávač. Tieto obsahujú väčšie písmo aj ovládacie prvky, ktoré je možné počas jazdy lepšie “trafiť” prstom.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_37 Recenzia_HTC_Sense_5.5_38

Hodiny: V Hodinách nájdete aktuálny čas pre vybrané svetové metropoly, pričom ich lokalita je zobrazená aj priamo na zemeguli. V aplikácii môžete nastavovať budíky, použiť stopky alebo spustiť časovač so zvukovou signalizáciou.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_40 Recenzia_HTC_Sense_5.5_41

Počasie: Výborná aplikácia pre predpoveď počasia, ktorá čerpá aktuálne údaje zo služby Accuweather. Okrem pekného prostredia a animácií, na váš čaká aktuálna predpoveď, predpoveď na sedem dní dopredu alebo hodinová predpoveď. Informácie o počasí sa môžu aktualizovať na základe vašej aktuálnej polohy alebo podľa miest, ktoré si v aplikácií prednastavíte.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_44 Recenzia_HTC_Sense_5.5_46

  • Poznámky: Textové, kreslené, obrazové a zvukové poznámky môžete vytvárať v aplikácii s názvom Poznámky. Dokážu sa synchronizovať s Evernote a automaticky navrhnúť názov poznámky podľa názvu udalosti v kalendári.
  • Kalendár: Kalendár od HTC samozrejme podporuje zobrazovanie udalostí z viacerých účtov. Synchronizuje sa s Google a nechýba ani integrácia dôležitých udalostí z Facebooku. K dispozícii je denný, týždenný alebo mesačný náhľad. Samozrejmosťou je potom možnosť do kalendára udalosti pridávať a synchronizovať pomocou Exchange Acive sync. Farebné odlíšenie udalosti z jednotlivých kalendárov je samozrejmosťou.
  • Úlohy: Aplikácia pre správu vašich úloh, ktorá sa dokáže synchronizovať aj s Google Tasks.
  • SMS: SMS aplikácia nedisponuje žiadnymi rozšírenými funkciami. Ponúka len základné nastavenia.

V systéme s HTC Sense  sa nachádzajú aj aplikácie ako Kalkulačka, Baterka, Hlasový záznamník, Akcie a predinštalované sú aj aplikácie Google Chrome, Polaris Office a iné.

Widgety – Legendárny Sense Widget s hodinami a počasím nemôže chýbať

Používateľské prostredie Sense ponúka na výber niekoľko widgetov. Nechýba dobre známy widget s hodinami a počasím, k dispozícii sú ale aj widgety pre rádio, hudobný prehrávač, analógové hodiny, kalendár, kalkulačku a niekoľko ďalších pre ovládanie funkcií zariadenia. Widgety, ďalšie plochy a iné prvky pridáte z menu, ktoré sa objaví po dlhom podržaní prsta na displeji.

Recenzia_HTC_Sense_5.5_47 Recenzia_HTC_Sense_5.5_48 Recenzia_HTC_Sense_5.5_49

11.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+