MojAndroid

HTC One max bol len v pondelok oficiálne predstavený a hneď na druhý deň sme mali možnosť vyskúšať si tento phablet aj u nás na Slovensku. Novinka dopĺňa rodinku HTC One a prináša okrem veľkého displeja aj čítačku otlačkov prstov. Zariadenie sme mali v rukách a prinášame vám naše prvé dojmy.

HTC-One-max-2

HTC One max konštrukcia

HTC One max je najmladší a najväčší súrodenec v rodine HTC One. Svojimi rozmermi by mal v prvom rade prilákať biznismenov a fanúšikov veľkých displejov. Už po prvom uchopení pochopíte, že nejde o zariadenie určené pre malé ruky. HTC One max patrí v súčasnosti k najväčším tabletofónom, aké môžete na trhu vidieť. Ponúka 5,9″ displej, ktorý je vsadený do tela s rozmermi 164.5 x 82.5 x 10.29 a hmotnosťou 219 gramov. Pre porovnanie, konkurenčný Samsung Galaxy Note 3 s 5,7″ displejom je veľký 151,2 x 79,2 x 8,3 mm a váži 168 gramov.

Náš tip
HTC One max: Porovnanie veľkosti s konkurenciou

HTC-One-max-4

One max je vyrobený z hliníka a plastu, ktoré však nie sú súčasťou tzv. unibody konštrukcie. Všetko drží pevne na svojom mieste podobne ako pri HTC One či One mini. Jeden podstatný rozdiel tu však nájdete. Novinka má totižto odnímateľný zadný kryt a hoci batériu stále vymeniť nemôžete, tak HTC sa po protestoch svojich fanúšikov konečne rozhodlo pridať slot pre microSD kartu. Nájdete tu aj miesto pre vloženie micro SIM.

HTC-One-max-37

Prednú stranu zariadenia zdobia veľké a hlasné stereo reproduktory BoomSound, ktoré čo sa kvality a hlasitosti týka patria na samý vrchol. Podobne ako aj na iných zariadeniach One série tu nájdete dvojicu kapacitných tlačidiel a prednú 2,1 Mpix kameru spolu s ďalšími senzormi. Som rád, že HTC sa tiež rozhodlo pre premiestnenie tlačidla zapnutia na pravý bok, kde je lepšie prístupné a s telefónom sa tak ľahšie manipuluje. Naľavo výrobca umiestnil malý posuvník, ktorý slúži na odstránenie zadného krytu.

HTC-One-max-7

HTC One max má aj infra diódu umiestnenú navrchu a microUSB port, ktorý sa už tradične nachádza v spodnej časti. Asi najzaujímavejšia je však zadná strana, kde výrobca umiestnil 4Mpix Ultrapixel fotoaparát (tentokrát bez optickej stabilizácie) a čítačku odtlačkov prstov.

HTC One max nemá byť vlajková loď

One max je síce novinka z dielne HTC, no podľa slov spoločnosti, tento model nemá konkurovať HTC One. “Vlajková loď ostáva HTC One, One max je model, ktoré má poskytnúť  väčší displej v prémiovom zariadení. Je orientovaný hlavne na biznis segment.” povedal Marko Savkovic, Head of Product Marketing for Partner Markets zo spoločnosti HTC. Z tohto dôvodu v ňom nenájdeme ani najnovší procesor.

HTC-One-max-43

Zariadenie poháňa výkonný čip Snapdragon 600, ktorý pracuje s taktom 1,7GHz. Ide o rovnaký procesor ako sa nachádza v HTC One. Nedostatok výkonu nepociťovať a pri našom rýchlom testovaní sme nepostrehli žiadne zaváhanie. Za to vďačíme aj veľkej pamäti RAM s kapacitou 2GB a dobre optimalizovanému systému Android, ktorý sa tu nachádza vo verzii 4.3 Jelly Bean. Doplnený je o nadstavbu HTC Sense 5.5, ktorá prináša viacero vylepšení.

Vnútorná pamäť môže podľa zakúpeného modelu dosahovať kapacít 16 alebo 32GB. Tú samozrejme rozšírite prostredníctvom už spomínaných pamäťových kariet. Podporované sú kapacity až do 64GB. Majitelia HTC One max majú navyše exkluzívnu možnosť získať na dva roky ďalších 50GB priestoru v cloude služby Google Drive. Z pohľadu konektivity zvláda One max všetky zaužívané štandardy. Problémy mu teda nerobia prenosy cez WiFi, Bluetooth 4.0, NFC a ani rýchle 3G siete. Domáce elektrospotrebiče môžete ovládať vďaka vstavanej IR dióde.

HTC One Max

Android 4.3 (Jelly Bean)5,9"
Qualcomm Snapdragon 600, 4-jadrá 1.7 Ghz1080 x 1920 pixelov
2 GB4 Mpix - UltraPixel
32 GB1080p@30fps, 720p@60fps,

HTC One max a odtlačky prstov

HTC sa rozhodlo do One max implementovať už dobre známu technológiu z notebookov čítačky odtlačkov prstov. V mobilných zariadeniach s Androidom ide však o prvú lastovičku skoro úplnú novinku a tak ma zaujímalo, ako spoľahlivo táto funkcia funguje. Na testovanom zariadení som si v menu nastavil funkciu odtlačkov prstov, pre potvrdenie sú potrebné až štyry vzory odtlačkov. Skener je umiestnený v zadnej časti zariadenia hneď pod fotoaparátom. HTC dokáže priradiť až tri rôzne odtlačky. Aktuálne sú podporované funkcie odomknúť zariadenie, spustiť fotoaparát alebo inú aplikáciu. HTC plánuje vydať verejné API pre developerov, aby mohli túto funkciu implementovať aj do svojich aplikácií.

Po nastavení čítačky fungovalo odomykanie správne. Z desiatich pokusov som zariadenie odomkol deväť-krát, na správnu polohu prsta je potrebné si chvíľu zvyknúť. Riešenie umiestniť čítačku na zadnej strane schvaľujem, je to rýchlo návykové, podobne ako ovládanie hlasitosti zvuku na LG G2.

Android 4.3 s HTC Sense 5.5

Najnovšia používateľská nadstavba Sense 5.5 prináša vylepšenia funkcie video highlights a možnosť vypnúť Blinkfeed. Používatelia budú môcť vytvárať tématické videá s vlastnou hudbou a teraz aj bez obmedzenia ich trvania. Blinkfeed pridáva nové zdroje a taktiež podporu pre Google+ či Instagram. Navyše, s Blinkfeed je možné uložiť 120 článkov pre čítanie offline. Novinkou, o ktorej sa veľmi nepíše je to, že v Blinkfeede sa dajú v novej verzii Sense 5.5 zobraziť aj správy z RSS zdrojov. Pridať sa dajú dať cez webový prehliadač po kliknutí na ikonku znázorňujúcu RSS. Blinkfeed sa tak môže stať vašou RSS čítačkou a vy si v ňom budete môcť prečítať už aj novinky z MojAndroid.sk :).

HTC Sense 5.5_21 HTC Sense 5.5_10 HTC Sense 5.5_20

Zmenami prešla aj galéria, ktorá zobrazuje albumy a udalosti v nových náhľadoch. Medzi rôznymi kategóriami sa dá prepínať posunom prsta zľava doprava a naopak, čo je možnosť, ktorú nájdete  aj priamo pri prehliadaní fotografií. K dispozícii je tiež prehľadná kategorizácia záberov podľa miesta kde boli vytvorené. Novinkou je tiež nový režim fotoaparátu známy najmä zo zariadení spoločnosti Samsung. Tzv. dual shot mód umožní vytvorenie fotografie alebo videa nakrúteného z oboch snímačov zariadenia súčasne. Pohľad z prednej alebo zadnej kamery bude zmenšený a vy ako fotograf sa tak môžete stať priamou súčasťou snímky.

HTC Sense 5.5_18 HTC Sense 5.5_17 HTC Sense 5.5_16

Menšími dizajnovými a funkčnými zmenami prešla aj aplikácia pre prehrávanie hudby, ktorá okrem iného umožňuje pomocou posunu troch prstov po obrazovke zdieľať hudbu s kompatibilnými Bluetooth alebo DLNA zariadeniami. Rýchle nastavenia sa stále zobrazujú 12 tlačidiel, no ich funkcie je možné zmeniť, rovnako ako aj ich rozmiestnenie v paneli. K dispozícii je aj nový mód “Nevyrušovať”, ktorý zablokuje prichádzajúce hovory a vypne zvuk, vibrovanie, a upozornenia LED diódou. Ideálne ak si chcete oddýchnuť od neustále vyzváňajúceho telefónu.

HTC Sense 5.5_13 HTC Sense 5.5_14 HTC Sense 5.5_11

Multitaskingové menu s naposledy spustenými aplikáciami sa tiež dočkalo príjemnej zmeny. Funkcionalita ostáva taká istá, no HTC zväčšilo náhľady aplikácií, vďaka čomu sa dá medzi nimi lepšie orientovať.

HTC-One-max-32

Ultrapixel a HTC Zoe

Aj One max prichádza s dobre známym fotoaparátom Ultrapixel. Vylepšenia sa dočkala HTC Zoe, ktorá umožňuje vkladať vlastnú hudbu do videa. O tejto funkcií sa viac dočítate v našej recenzii na HTC One, kde sa jej podrobne venujeme. Samozrejme treba brať do úvahy aj zmeny, ktoré priniesla nová verzia HTC Sense.

Rodina One

HTC One max je posledný člen v rodine ONE. Svojím veľkým 5,9-palcovým displejom dopĺňa HTC One mini a vlajkovú loď HTC One. Pozrite si fotografie všetkých troch zariadení vedľa seba.

Náš tip
Recenzia | HTC One | Láska na prvý pohľad
Náš tip
Recenzia | HTC One mini

Konkurencia

One max to určite nebude mať ľahké. Konkurencia svoje zariadenia už predstavila a každé sa môže pochváliť svojimi unikátnymi vlastnosťami. Sony Xperia Z Ultra je vodeodolná a okrem iných zaujímavostí podporuje ceruzky pre písanie poznámok na displeji. Samsung je v tejto kategórii najďalej – na trhu sa objavila už tretia generácia Samsung Galaxy Note 3 so špičkovým výkonom a podporou pera S Pen.

Cena a začiatok predaja

Ak sa vám HTC One max zapáčilo a uvažujete o jeho kúpe, máme pre vás dobrú správu. Na náš trh sa toto zariadenie dostane v priebehu niekoľkých týždňov, cena sa bude pohybovať na úrovni pod 700 EUR.

16.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Patrik

  Najväčší tabletomobil ?
  Samsung Galaxy Mega 6.3 je predsa väčší,takže tam máte troška preklep.

 • Racik

  Prvy telefon s androidom co mal citacku prstov bol motorola atrix najmenej 2 roky dozadu

 • Michal Chabada

  @Patrik => V texte je napísané, že patrí medzi najväčšie, citujem “HTC One max patrí v súčasnosti k najväčším tabletofónom”

  @Racik => Áno, Motorola Atrix bol prvý, na ten som skoro zabudol, bolo to už dávno. Ďakujem za pripomenutie :-)

 • Igor Šperka

  Včera som ho kúpil a musím povedať, že je to fantastický telefón!

 • Igor Šperka

  Včera som ho kúpil a musím povedať, že je to fantastický telefón!

+