MojAndroid

HTC na kongrese mobilných technológií v Barcelone predstavilo svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať smartfón v roku 2015. Nový One M9 sa, podobne ako predchodcovia, pýši kovovou unibody konštrukciou, skvelými reproduktormi BoomSound, ale aj kvalitným displejom s uhlopriečkou 5 palcov. Taiwanský výrobca ostal verný dizajnovému jazyku predchodcu, jeho konštrukciu ale vylepšil o niektoré nové prvky. A významnou zmenou prešiel aj fotoaparát a predná kamera. Ultrapixelový snímač HTC totižto premiestnil dopredu a na zadnej strane ho nahradil 20,7 Mpix jednotkou. Dokáže však HTC One M9 obstáť v silnejúcej konkurencii? A čím vlastne vyčnieva z davu desiatok smartfónov, ktoré boli predstavené v uplynulých mesiacoch?

HTC One M9-recenzia-1

Osvedčený dizajn s vylepšeniami

HTC sa tento rok rozhodlo ísť v šľapajách predchodcu a ostalo verné osvedčenému a dobre známemu dizajnu, ktorý poznáme z HTC One M8. Na prvý pohľad sa tieto dva smartfóny podobajú natoľko, že neznalý používateľ by si ich mohol ľahko pomýliť. Po bližšej obhliadke však zistíte, že HTC urobilo niekoľko zmien, ktoré majú prispieť k lepšej ergonómii a ovládaniu zariadenia. Hrany sú ostrejšie a tlačidlo zapnutia bolo konečne premiestnené na pravý bok. Vďaka tomu sa HTC One M9 lepšie drží v ruke a je menšia šanca, že by sa vám pri používaní mohol vyšmyknúť.

HTC One M9-recenzia-20

Výhradu mám však k samotnému umiestneniu tlačidla zapnutia, ktoré je nižšie ako by som očakával a pri držaní v ruke tak musíte prst viac ohnúť. Mne na HTC One M9 prst zo začiatku prirodzene padol vždy až na tlačidlo zníženia hlasitosti, po niekoľkodňovom používaní som ho však v rukách držal už vždy tak, aby bolo stlačenie tlačidla pohodlné.

HTC One M9-recenzia-18
Tlačidlo zapnutia na HTC One M9

HTC oproti One M8 použil trochu iný typ konštrukcie. Tá akoby pozostávala z dvoch častí – zo zadného krytu prechádzajúceho do strán zariadenia a prednej strany, ktorá je doňho vsadená. Toto riešenie sa zdá byť odolnejšie a menej náchylné na poškodenie pri náhodných pádoch alebo drsnejšom zaobchádzaní. HTC One M9 prichádza tiež v nových farebných prevedeniach Gold on Silver (strieborno-zlatá) a Gun Metal Grey (oceľová šedá). My sme v redakcii testovali strieborno-zlatú verziu, ktorá podľa mňa vyzerá naozaj výborne. Samozrejme, až na displej chránený odolným sklom Gorilla Glass 4 je celý smartfón vyrobený z hliníka s povrchovou úpravou lešteného kovu. Navyše, zariadenie je aj čiastočne odolné voči vode, a to vďaka certifikácii IPX-3, ktorá zaručuje odolnosť voči ošpliechaniu tekutinou. HTC One M9 tak môžete bez obáv používať napríklad v daždi.

HTC One M9-recenzia-12

Predná strana okrem displeja obsahuje aj reproduktory BoomSound, ultrapixelovú kameru a ďalšie senzory, napríklad pre automatickú reguláciu podsvietenia. Pod displejom nechýba logotyp spoločnosti, ktorý sčasti vypĺňa zbytočne veľkú medzeru pod displejom. Tá sa nachádzala aj na predchádzajúcich generáciách zariadenia a HTC sa ju očividne rozhodlo zachovať aj v najnovšom modeli. Táto však podľa mňa nemá žiadny zásadnejší estetický vplyv a skôr môžem povedať, že prispela k lepšiemu ovládaniu zariadenia jednou rukou. Palec totižto nemusí ísť nižšie ako je nevyhnutné a na softvérové ovládacie prvky tak dosiahnete ľahšie.

HTC One M9-recenzia-3

Boky zariadenia sú zlatej farby a obsahujú všetky dôležité ovládacie prvky, sloty a konektory. Naľavo výrobca umiestnil slot pre nanoSIM, napravo to je okrem ovládania hlasitosti a zapnutia zas vysúvací slot pre pamäťové karty. Navrchu sa nachádza čierny lesklý kryt, ktorý ukrýva IR diódu pre ovládanie elektrospotrebičov.

HTC One M9-recenzia-21

Zadná strana nie je o nič menej dôležitá. Práve tu HTC umiestnilo nový fotoaparát s netypickým ochranným sklíčkom v tvare štvorca a duálny dvojtónový LED blesk. Zaujímavosťou je, že ochranné sklíčko fotoaparátu je vyrobené zo zafíru, čím sa znižuje aj pravdepodobnosť, že sa vám poškriabe. Na druhej strane som si všimol, že s obľubou zachytáva odtlačky prstov, takže s jeho čistením budete mať o to viac práce. Zadný kryt sa nedá odobrať a oproti One M8 je aj hladší a lesklejší. Ruka sa na ňom potí rovnako ako u predchodcu.

HTC One M8 sa mi v minulom roku veľmi páčil a tento dizajn výrobca prepracoval ešte viac k dokonalosti. Podobne to robí aj automobilka Porsche s modelom Carrera 911. Navzájom sú si rôzne ročníky veľmi podobné, no zároveň iné. Výrobca sa snaží zobrať to najlepšie z predchádzajúcej generácie a zlepšiť to. To sa myslím podarilo aj HTC, ktorý One M-deviatku doviedol k takmer úplnej dokonalosti. Ide nepochybne o jeden z najlepšie, ak nie najkrajšie, vyzerajúcich smartfónov na trhu. Malé nedostatky sa tu nájdu, no inak ide skutočne o majstrovské dielo.

HTC One M9-recenzia-13 HTC One M9-recenzia-14HTC One M9-recenzia-15 HTC One M9-recenzia-17

Kvalitný Full HD displej

Displej HTC One M9 je v podstate rovnaký ako na One M8. Nachádza sa tu zobrazovacia jednotka typu Super LCD 3 s rozlíšením Full HD. To sa HTC rozhodlo použiť aj napriek silnejúcemu tlaku konkurencie, ktorá postupne začína používať panely s vyšším rozlíšením QHD. Novinke od HTC to ale vôbec nezazlievam.

HTC One M9-recenzia-22
Pohľad na raster Super LCD 3 displeja. Pixely pri bežnom používaní nie sú viditeľné

Kvalita displeja je na vysokej úrovni, ponúka výborné pozorovacie uhly aj vysoký jas, ktorý zabezpečuje dobrú čitateľnosť na priamom slnku. Navyše 1080 x 1920 zobrazovacích bodov podáva na 5-palcovom displeji jemné zobrazenie, ktoré sa od konkurencie na prvý pohľad vôbec nelíši. Jednotlivé pixely tak voľným okom nemáte šancu vidieť. Farebné podanie je taktiež výborné, farby sú reprezentované verne a to isté platí aj o bielej farbe.

V otázkach pod článkom Testujeme pýtajte sa, vás zaujímalo, či má biela farba žltý nádych. Túto vlastnosť som však pri mojom testovaní nepostrehol a biela farba je hodnoverná, podobne ako aj na iných zariadeniach so Super LCD 3 displejom.

Ako ochranné sklo sa výrobca rozhodol použiť Gorilla Glass 4, ktorý má byť opäť o niečo odolnejší ako predchádzajúca generácia. Opäť však platí, že aj toto sa môže poškodiť, budete na to len musieť vynaložiť “trochu” viac úsilia. One M9 ale inak neponúka žiadne ďalšie pokročilé nastavenia. V nastaveniach nájdete jedine režim s názvom Rukavice, ktorý zvýši citlivosť dotykovej vrstvy a umožní zariadenie ovládať aj v rukaviciach.

HTC One M9-recenzia-5

TOP výkon, výborné pamäťové možnosti

HTC One M9 je vďaka novému procesoru Qualcomm Snapdragon 810 jedným z najvýkonnejších a zároveň aj najrýchlejších zariadení dostupných na trhu. Spolu s 3 GB operačnej pamäte RAM tvoria dvojku, ktorá dokázala v 64-bitovom teste AnTuTu získať hodnotenie na úrovni 51461 bodov. Výkonu je teda na rozdávanie, čo pocítite aj na reakciách operačného systému a jeho funkcií. Spúšťanie aplikácií je rýchle a v podstate okamžité, to isté platí aj o prehliadaní webových stránok, či prehrávaní videa v rozlíšení 4K, ktoré je plynulé a bez zasekávania.

HTC One M9-recenzia-1

Súčasťou čipu Snapdragon 810 je aj grafika Adreno 430, ktorá povýšila grafický výkon zariadenia na novú úroveň. S HTC One M9 si bez akýchkoľvek obmedzení zahráte najnovšie herné tituly, s ktorými nebudete mať problémy ani do najbližšej budúcnosti. Už dnes si môžete zahrať hry ako Modern Combat 5, Asphalt 8, či Real Racing 3. Vyjadrené číslami, nová vlajková loď od HTC získala v teste 3D Mark Unlimited 22317 bodov, čo je o 2500 viac ako v prípade Samsungu Galaxy Note 4 s Adrenom 420.

HTC One M9-recenzia-2

HTC One M9 som podrobil aj zaťažkávaciemu testu na zvýšenie teploty. Na zariadení som na zahriatie spustil najskôr test 3D Mark a hneď na to som na niekoľko minút hral Asphalt 8: Airborne a natáčal 2 minúty 4K videa. Teplota sa vyšplhala na 37°C, čo je stále prijateľná hodnota. Pri bežnej prevádzke sa teplota pohybuje na úrovni do 28 stupňov.

HTC One M9-recenzia-3
Takúto teplotu sme namerali chvíľu po spustení benchmarku 3D Mark

Pamäťové možnosti nového HTC One M9 sú vzhľadom na použitie unibody konštrukcie výborné. Internú pamäť s kapacitou 32 GB (pre používateľa ostáva len 19 GB) je totižto možné rozšíriť o pamäťové karty microSD, a to do kapacity až 128 GB. Vďaka tomu by ste nemali v žiadnom prípade pociťovať nedostatok úložného priestoru, ktorý sa navyše dá rozšíriť napríklad aj o externé USB disky. Súborový systém NTFS však podporovaný nie je.

Výhodou v prípade nových zariadení HTC je bonus v podobe 100 GB úložného priestoru v cloudovom úložisku Google Drive.

 Ešte hlasnejší BoomSound

Stereo reproduktory BoomSound sa svojimi kvalitami a hlasitosťou preslávili už v prvom modeli HTC One série. Spoločnosť sa ich každým rokom snaží trochu vylepšiť a napumpovať do nich ešte väčší výkon. Výnimkou nie je ani HTC One M9, ktorého reproduktory a softvérové doplnky boli vytvorené v spolupráci s Dolby Surround.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, BoomSound reproduktory sú to najlepšie, čo môžete v mobiloch a tabletoch dostať. Sú skutočne hlasné, kvalitné a pokojne môžu nahradiť aj menšie externé reproduktory.

HTC One M9-recenzia-4

K dispozícii sú dva režimy, ktoré vylepšujú prehrávanie hudby a sledovanie filmov. Po pripojení slúchadiel sa aktivuje Dolby Audio s nastavením pre niekoľko tipov slúchadiel, ktoré však bude vhodné len pre niektoré typy hudby, prípadne filmov. To či vám bude niektorý z profilov vyhovovať zistíte už sami. Aj bez nich ale hudba v slúchadlách znie výborné a ponúka vyvážené podanie všetkých frekvencií od basov až po stredy a výšky. Pri počúvaní máte k dispozícii aj dostatočne veľkú výkonnostnú rezervu – mne osobne stačila hlasitosť nastavená na polovicu.

Hudobný prehrávač

Ak budete chcieť používať vstavaný hudobný prehrávač, bude na vás čakať podobná aplikácia ako z používateľského prostredia Sense 6. Z jeho funkcií môžem spomenúť triedenie skladieb podľa kategórií, playlisty, či vlastný vizualizér. Ten podporuje niekoľko scén a zobrazuje nielen obal albumu, ale aj údaje o albume, názve skladby a interpretovi.

Aplikácia dokáže automaticky stiahnuť obaly albumov z databázy Gracenote. Prítomná je tiež podpora náhodného prehrávania, opakovania skladieb, či ovládania z uzamknutej obrazovky. Spomenúť treba aj schopnosť spustiť skladby na vzdialených zariadeniach pomocou DLNA protokolu. Táto možnosť je integrovaná priamo v hudobnom prehrávači.

Galéria

Galéria novej používateľskej nadstavby Sense 7.0 ostala verná základom a dizajnu predchádzajúcej verzie. Podobne tu platí, že spracovanie aplikácie je skutočne na vysokej úrovni, je minimalistická a nezaťažuje používateľa zbytočnými funkciami či prechodovými efektami. Navyše, je aj veľmi rýchla, čo určite oceníte vždy, keď budete pomocou nej prehliadať svoje obrázky a fotografie.

Fotografie môžu byť zobrazené v niekoľkých typoch náhľadov. Na Časovej osi budú usporiadané podľa dátumu, v Umiestnení zas podľa lokality kde boli vytvorené a v značkách nájdete fotografie s označeniami zo sociálnych sietí. Samostatnú sekciu majú aj Albumy, či Stiahnuté súbory a snímky obrazovky.

HTC konečne zapracovalo aj na integrácií fotografií zo sociálnych sietí, na čo využíva aplikáciu Cloudex prepojenú s galériou. Tá podporuje synchronizáciu s cloudovými úložiskami Google, Dropbox, Facebook a Flickr. Galéria poslúži tiež na prehrávanie videí a podobne ako v hudobnom prehrávači, ani tu nechýba podpora DLNA zariadení.

Zoe

Zoe dokáže pospájať videá, obrázky a krátke útržky Zoes do efektného videa, na ktoré vie aplikovať jeden z množstva efektov. Aplikácia dokáže sama pridať aj adekvátnu hudbu, pričom časovanie prechodu jednotlivých objektov z časti zodpovedá tejto hudbe a celkový efekt je tak potom ešte zvýraznený. Aj vy sami si ale viete pridať vlastnú hudbu a dotvoriť tak výsledné dielo podľa seba. HTC Zoe však už nie je len o vytváraní krátkych videí, ale aj o ich zdieľaní vo vlastnej sociálnej sieti. Aplikácia pritom nie je exkluzívne dostupná len pre majiteľov HTC zariadení, ale aj pre iných, a to prostredníctvom obchodu Play.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Editor fotografií

One M9 sa vo veľkom zameriava aj na úpravu fotografií. Aj preto v ňom nájdete predinštalovanú aplikáciu Úprava fotografií, ktorá je priamo prepojená s galériou. Aplikácia disponuje rôznymi nástrojmi, filtrami a efektami. Nechýbajú ani rámčeky, možnosť kresliť do fotografií, pridať do nich obrazce, kaleidoskopický efekt, maskovanie, či animované efekty. Zaujímavým je aj efekt Zmeny tváre, či Dvojitá expozícia, pomocou ktorej zmiešate dve fotografie dokopy. Už samozrejmosťou sú ďalšie pokročilé nastavenia a schopnosť pracovať s vrstvami. Pomocou editora tak môžete vytvoriť skutočne zaujímavé výtvory, a to bez potreby inštalovať iné aplikácie.

HTC One M9-foto-14
Fotografia upravená v editore

HTC Sense 7 s Androidom 5.0

Nová vlajková loď od HTC samozrejme prichádza s najnovšou verziou Androidu 5.0 Lollipop (v čase písania recenzie sa v zariadení nachádzal Android 5.0.2, číslo softvéru 1.32.401.214), ktorú dopĺňa používateľská nadstavba HTC Sense 7.0. Tá spolu s novým Androidom prináša viacero zmien a noviniek. Tými najpodstatnejšími sú najmä nové notifikačné centrum, multitaskingový panel, ako aj vylepšené motívy, pomocou ktorých si môžete systém vo výraznej miere upraviť podľa seba. Už samotný Android Lollipop však priniesol veľa noviniek, ktorých kompletný zoznam nájdete tu. Odporúčame vám pozrieť si aj TOP 7 funkcií, o ktorých by ste v Androide 5.0 mali vedieť. Nie všetky však v HTC One M9 aj nájdete – napríklad podpora používateľských účtov úplne chýba.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Súčasťou operačného systému je samozrejme už aj dobre známy Blinkfeed, ktorý sa stal už neoddeliteľnou súčasťou nadstavby. Vyhradená je preňho jedna samostatná obrazovka, na ktorej sa zobrazujú aktuálne novinky zo sociálnych sietí, zahraničných zdrojov, ale aj zo slovenských web stránok – medzi inými tam nájdete aj MôjAndroid.sk. Samozrejme, ak túto obrazovku nechcete používať, tak sa dá jednoducho vypnúť.

Zmenou prešla lišta s navigačnými tlačidlami. Tie môžete po novom upravovať, meniť ich poradie a dokonca pridať jedno tlačidlo navyše. To môže na seba prebrať úlohu tlačidla vypnutia, ovládania automatického otáčania, aktivácie notifikačného panelu s upozorneniami alebo rýchlymi nastaveniami. Navigačný panel sa však dá aj skryť, čo využijete napríklad pri prehliadaní webových stránok alebo v aplikáciách, v ktorých by na displeji zaberal zbytočne miesto.

Novinkou sú v HTC Sense 7.0 aj motívy, ktoré sa v obmedzenej forme objavili už aj minulý rok. Tentokrát ich však HTC poriadne vylepšilo a umožnilo prostredníctvom nich meniť nielen farby, ale aj ikony, zvuky, písma, tapety (veľa ich na stiahnutie nájdete aj priamo v aplikácií Motívy), vzhľad niektorých widgetov, pozadia dialeru, menu aplikácií, či doplnkového krytu HTC Dot View. Ten vám okrem zobrazenia upozornení a rôznych motívov umožní zahrať si aj hru.

Okrem toho, že motívy môžete v obmedzenej forme vytvárať priamo v telefóne, tak ich pomocou nástroja vytvoríte aj priamo na webe.

HTC_THEMES

HTC sa rozhodlo do systému zakomponovať aj nový inteligentný priečinok, ktorý mení obsah aplikácií podľa toho, kde sa momentálne nachádzate (lokality si môžete pridávať podľa potreby). Sleduje vaše správanie napríklad počas práce a sprístupní vám tie aplikácie, ktoré počas dňa využívate najčastejšie. Manuálne alebo automaticky sa medzi jednotlivými umiestneniami môžete prepínať. Už tradične musím pochváliť aj funkciu zálohovania, ktorá do cloudu uloží kontá, hesla, záložky, správy a kontakty

HTC Sense 7.0 je podľa mňa stále jednou z najlepších nadstavieb. Páči sa mi svojím minimalistickým výzorom a možnosťou použitia tém. Pochváliť musím ale aj predinštalované aplikácie, ktoré sú užitočné a nezaťažujú používateľa zbytočnosťami. To isté platí aj o widgetoch na plochu, či samotných funkciách OS. HTC Sense a Android 5.0 sa vám na HTC One M9 pri každodennom používaní odvďačia rýchlymi reakciami, ako aj intuitívnym a pekným používateľským prostredím.

 Fotoaparát: Stále to nie je ono

Najväčšie očakávania pochopiteľne vo mne vzbudzoval nový 20 Mpix fotoaparát. Minuloročná vlajková loď s 4 Mpix ultrapixelovým snímačom nefotila zle, no chýbali jej detaily, ktoré konkurencia ponúkala. Aj preto sa výrobca rozhodol použiť snímač s vyšším rozlíšením, a to aj výmenou za horšie snímky nočných alebo zle osvetlených scén.

HTC One M9 má svojim fotoaparátom veľmi nepresvedčil. Nefotí vyslovene zle, no s podobnou kvalitou sa stretávame aj pri lacnejších zariadeniach. Nenájdete tu dokonca ani optickú, či nebodaj softvérovú stabilizáciu, ktorá najmä pri natáčaní videa vyslovene chýba. Nočné snímky sú poznačené veľkým šumom a artefaktami.

HTC One M9-recenzia-10

Fotoaparát v širokouhlom režime 16:9 dokáže robiť fotografie s rozlíšením 16 Mpix. Zábery sú dostatočne detailné aj po priblížení, samozrejme pri zhoršených svetelných podmienkach sa už predlžuje aj čas uzávierky a pokiaľ nemáte statív, tak v ruke One M9 neudržíte natoľko stabilne, aby bol výsledný záber ostrý. Najlepšie to vidno na porovnaní fotografií s LG G3, ktorý disponuje optickou stabilizáciou.

20150326_142418
LG G3
IMAG0060
HTC One M9

Ak ale fotíte v dobrých svetelných podmienkach, tak sa vám One M9 odvďačí pomerne kvalitnými zábermi. To však neplatí o videu. To sa síce dá už nakrúcať v 4K rozlíšení, no kvôli absencii stabilizácie obrazu je aj pri menšom pohybe roztrasené a vlní sa. Pri stabilných záberoch ale ponúka pekný obraz s dobrými detailami a farebnou vernosťou. Zaostrovanie je pomalšie ako u konkurencie a spustenie fotoaparátu tiež trvá dlhšie ako v prípade Samsungu Galaxy S6, pri ktorom sa spustí takmer okamžite (do 0,7s). Na druhej strane chválim prednú kameru, ktorá disponuje 4 Mpix ultrapixelovým snímačom a duálny dvojtónový LED blesk, ktorý v tme odvádza skutočne dobrú prácu.

HTC One M9-foto-1

HTC One M9-foto-21

Porovnanie záberov bez a so zapnutým HDR

HTC One M9-foto-22
Záber z prednej kamery

VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prostredie fotoaparátu bude spoznávať väčšina majiteľov HTC zariadení. Zo základnej obrazovky môžete vytvárať fotografie aj videá, ktorých nahrávanie sa dá pozastaviť. K dispozícii je niekoľko režimov, vrátane makra, nočnej scenérie, HDR, či manuálneho nastavenia. V tom si môžete podľa aktuálnej potreby nastaviť citlivosť, čas uzávierky, vyváženie bielej alebo zaostrenie. Svoje nastavenia si potom môžete uložiť a neskôr ich opäť použiť. Použiť sa dajú aj ďalšie profily ako rozdelený záznam, panoráma, bokeh efekt, či súvislé snímanie, ktoré nafotí štyri fotografie prednou kamerou a umiestni ich do mriežky.

4G, NFC a žiadne bezdrôtové nabíjanie

Kovové telo ani v tomto modeli neumožnilo zabudovať bezdrôtové nabíjanie. Napriek tomu novinke nechýba žiadny iný spôsob pripojenia vrátane rýchleho Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1 s A2DP a apt-X, či NFC. 4G modul zvláda rýchlosti LTE kategórie 6 s rýchlosťou sťahovania a uploadu na úrovni 300/50 Mbps. GPS je presné a problémy nebudete mať ani s inými technológiami, ktoré HTC do zariadenia implementovalo. Pochváliť musím tiež výborný telefónny reproduktor, ktorý  je hlasný a kvalitný, vďaka čomu sa bez akýchkoľvek obmedzení dorozumiete aj v hlučnom prostredí. Navyše, One M9 podporuje aj aktívne potlačenie hluku pri telefonovaní, takže druhá strana vás tiež bude počuť lepšie.

HTC One M9-recenzia-19

Okrem toho sa tu nachádza aj infračervená dióda pre ovládanie domácich elektrospotrebičov, či microUSB konektor, ktorý podporuje štandard MHL 3.0 pre prenos videa. Pomocu redukcie tak môžete HTC One M9 pripojiť aj k televízoru alebo monitoru.

Výdrž batérie

HTC osadilo do zariadenia batériu typu Li-Pol s kapacitou 2840 mAh. Od výdrže nečakajte žiadnu revolúciu, počas dňa by však mala podržať aj tých náročnejších používateľov. Bez väčších problémov sa dostanete cez jeden deň výdrže, čo bol aj môj prípad. Ráno po odpojení nabíjačky (približne o 7:00) som s HTC One M9 dokázal bežne fungovať do noci toho istého dňa. Prvé dní som M-deviatke dával naozaj poriadne zabrať, čo sa odrazilo aj na výdrži. Prvé dva dni sa pohybovala na úrovni 18 hodín, z ktorých bol však displej zapnutý takmer 4 hodiny. Internetové pripojenie bolo zapnuté nonstop, pričom som pre internetový prístup využíval 3G aj Wi-Fi. Medzi obvyklé činnosti patrilo prehliadanie internetových stránok, e-mailová komunikácia, počúvanie hudby cez Spotify, ale aj hranie hier, či testovanie zariadenia v benchmarkoch.

ScenárVýdržAktívny displejWiFi/3G
116h 40m3 hodiny 39 minút9 hodín / 7 hodín
216h 59m4 hodiny 4 minútyLen WiFi
325 hodín3 hodiny 30 minút18 hodín/7 hodín
441 hodín2 hodiny 39 minút26 hodín/7 hodín
Priemerne 26 hodín3 hodiny 30 minút

Nabíjanie je rýchle a z 5 na 100% trvá približne 2 hodiny. Výrobca tiež tvrdí, že na 60% kapacity sa vďaka podpore technológie Quick Charge 2.0 dokáže nabiť už za pol hodinu. S dodávanou nabíjačkou to však v našom prípade trvalo až hodinu.

Výdrž je teda viac než slušná a bude skutočne postačovať väčšine používateľov. Ak by ste si ju ale chceli predĺžiť, tak samozrejme môžete použiť niektoré z funkcií, ktoré HTC ponúka. Okrem extrémneho šetrenia energie, ktoré obmedzí funkcionalitu ako aj konektivitu zariadenia, môžete aktivovať Šetrič energie (obmedzí výkon procesora, jas displeja, vypne vibrovanie a dáta pri vypnutej obrazovke) alebo Režim spánku, ktorý pri dlhej nečinnosti automaticky vypne dátové pripojenie. Ten je možné aktivovať napríklad len vo nočných hodinách, kedy internetové pripojenie aj tak využívate len málo alebo vôbec.

Záverečné hodnotenie: Skôr evolúcia ako revolúcia

HTC One M9 má v otázke funkcií aj dizajnu veľa spoločného so svojim predchodcom. Prichádza v unibody konštrukcii vyrobenej z kovu, ktorej sa pri porovnaní kvality spracovania a dizajnu vyrovná len máloktorý smartfón. Hoci prináša viacero noviniek, od pôvodného One M8 ho neskúsený používateľ na prvý pohľad rozpozná len podľa farebného prevedenia a ochranného sklíčka zadného fotoaparátu. Nový One M9 ponúka vyšší výkon, nové používateľské prostredie s množstvom zaujímavých multimediálnych funkcií, perfektné reproduktory BoomSound a solídnu výdrž batérie. Opäť sa však dostávam ku fotoaparátu, ktorým ma taiwanský výrobca už tretikrát po sebe sklamal. A práve fotoaparát je jednou z vecí, ktorá u mnohých ľudí rozhoduje o tom, či si daný smartfón kúpia alebo nie. Ten čo použilo HTC má síce dostatočne rozlíšenie, no svojimi kvalitami a absenciou optickej stabilizácie sa môže porovnávať skôr s konkurenciou v strednej triede. Od zariadenia, ktorého cenovka sa vyšplhala nad hranicu 700 eur som jednoducho očakával viac.

HTC One M9-recenzia-4

V ostatných smeroch ide o naozaj výborný smartfón, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších používateľov, ale len dovtedy, kým nebudú od fotoaparátu očakávať to najlepšie, čo môžu na trhu dostať. Tu HTC One M9 predbiehajú iní hráči, ako napríklad Samsung Galaxy S6, LG G3, či Lenovo Vibe Z2 Pro.  Navyše, od kúpy vás môže odradiť aj pomerne vysoká cenovka. 730 eur za smartfón je už poriadna suma, najmä ak si zoberiete do úvahy, že tu je ešte minuloročný model HTC One M8, ktorý sa od M9 až tak výrazne neodlišuje, no je minimálne o 200 eur lacnejší.

Plusy Mínusy
  • Vysoký výkon
  • Perfektné konštrukčné spracovanie a dizajn
  • Reproduktory BoomSound
  • Nadstavba Sense 7.0
  • Displej
  • Predná Ultrapixelová kamera
  • Solídna výdrž na batériu
  • Hlavný fotoaparát mohol byť lepší
  • Pre používateľa ostáva len 19 GB pamäte
  • Chýba optická stabilizácia
  • Cena
31.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+