MojAndroid

Už keď sme si mysleli, že HTC nás pri svojej novej vlajkovej lodi M7 nemôže ničím prekvapiť, objavujú sa nové informácie o fotoaparáte. Ten by mal byť údajne vybavený snímačom, ktorý neudáva rozlíšenie v megapixeloch, ale v ultrapixeloch.

Ultrapixel je podľa zdroja informácie, označenie použité pri novom fotografickom senzore, ktorý nemiesto jednej vrstvy snímača, používa rovno tri – každú s rozlíšením 4,3 Mpix. Tri na sebe naukladané vrstvy, umožnia novému fotoaparátu em-sedmičky, vytvárať ostrejšie a farebne presnejšie snímky. Je to najmä vďaka tomu, že výsledný snímok bude vytvorený na základe informácií prijatých zo všetkých troch vrstiev senzoru – každá z nich bude pravdepodobne slúžiť na snímanie jednej z troch hlavných farieb (modrá, zelená a červená). To umožní vytvorenie jediného virtuálneho pixelu. Viac informácií zozbieraných senzorom umožní nové cesty spracovania obrazu, ako napríklad zaostrenie v rôznych častiach obrazu aj po tom, ako vytvoríte fotografiu.

Podľa nemenovaného zdroja portálu pocket-lint, je senzor HTC M7 akýmsi spojením snímačov v zariadeniach Nokia PureView a Foveon X3. Klasické senzory používajú tzv. mozaikové filtre typu Bayer, pomocou ktorých fototoaparát získava informácie o farbe. Výsledkom je to, že dokáže snímať len 25% modrej, 25% červenej a 50% zelenej farby. Pri Faveon X3 je každá farba snímaná samostatnou vrstvou, vďaka čomu máme k dispozícii kompletnú informáciu o farebnom zložení fotografie.

Hoci snímač bude môcť v špeciálnom režime vytvárať aj 13Mpix fotografie, reálne rozlíšenie bude činiť 4,7 Mpix. Aj z tohto dôvodu príde spoločnosť s novým pojmom Ultrapixel, ktorý bude údajne aj najnovším marketingovým ťahúňom novej rady smartfónov HTC. Podobne, ako bol ImageSense pri minuloročných modeloch HTC One.

Práve počet megapixelov sa u mnohých stal akýmsi merítkom kvality. Stále však platí, že ten udáva skôr veľkosť fotografie ako jej kvalitu. Je dobre vedieť, že HTC sa nenaháňa za megapixelmi a možno príde s novou revolučnou technológiou, ktorá nám umožní vytvárať kvalitnejšie fotografie aj prostredníctvom našich mobilných zariadení. Zatiaľ však ide o dohady, ktoré potvrdí alebo vyvráti HTC už 19. februára, na tlačovej konferencii v Londýne.

Zdroj: androidauthority

4.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+