MojAndroid

HTC DesireTelefón, ktorý sa mi dostal do rúk je už na trhu pomerne dlho a preto pre väčšinu čitateľov je telefón od firmy HTC, predávaný pod označením DESIRE, niečo hovoriaci “pojem”. V nasledujúcich riadkoch, sa Vám pokúsim sprostredkovať moje skúsenosti a dojmy, ktoré som používaním tohto smartfónu nadobudol.

Samotný DESIRE je v podstate nástupcom Nexus One, ktorým spoločnosť Google vstúpila na trh s mobilnými telefónmi. Parametre HTC DESIRE sú preto veľmi podobné s tými s Nexus One:

operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo) with HTC Sense™
rozmery: 119 x 60 x 12 mm,
hmotnosť: 135 gramov (skutočná: 138 g),
displej: dotykový (kapacitný), 3.7″ (94mm) AMOLED 480 x 800 (WVGA),
procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz,
pamäť: 576 MB RAM + 512 MB ROM + microSDHC (do 32 GB),
fotoaparát: 5 Mpix , autofókus, záznam videí (800 x 480 b., 25 fps), geotagging
porty: micro-USB, 3,5 mm jack,
spojenie: 3G (HSDPA 7.2 Mbps/HSUPA 2 Mbps), GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g, Bluetooth 2.1
Ostatné: G-senzor, Digitálny kompas, proximity senzor, svetelný snímač, GPS, FM-rádio,
batéria: 1400mAh

Prvý kontakt s týmto telefónom, urobil na mňa dojem. Už na prvý pohľad pôsobí DESIRE decentne a svojím jednoduchým vzhľadom určite neodradí. Spracovanie telefónu je kvalitné aj keď sem tam sa nejaké to zavŕzganie ozve, no nie je to nič s čím by sa nedalo žiť (a to som na tieto veci dosť citlivý). So svojimi rozmermi 119 x 60 x 12 mm dobre padne do ruky.

Telefón je z časti hliníkový, čo zabezpečuje jeho dostatočnú pevnosť. Na rozdiel od Nexusu One, v ktorom sú použité dotykové tlačidlá a trackball pre návigáciu, v DESIRE sú použité tlačidlá hardvérové a ďalšou novinkou je aj optický trackpad. Stlačením tlačidla domček sa vždy dostanete domov, na úvodnú obrazovku a jeho druhým stlačením sa objavia všetky dostupné obrazovky Androidu, medzi ktorými môžete takto jednoducho prechádzať. Pri jeho dlhšom stlačení sa zobrazia naposledy spustené aplikácie. Tlačidlo Menu, slúži pre vyvolanie ďalších možností. Šípka Vás dostane vždy o krok späť a lupa slúži pre spúšťanie vyhľadávania .

Ovládacie prvky sú svojou odozvou presné a nemal som počas ich používania žiaden problém. V spodnej časti telefónu sa nachádza micro-usb port pre pripojenie nabíjačky a prepojenie telefónu s počítačom. Tlačidlo pre zapnutie telefónu je v hornej časti a hneď vedľa neho sa nachádza klasický 3.5mm jack pre pripojenie slúchadiel. Ovládanie hlasitosti môžete nájsť na ľavom boku (hlasitosť sa dá ovládať aj počas prehrávania hudby pri vypnutom displeji ).

Trochu problematické a nie moc šťastné je riešené vkladanie micro-SD karty. Ak chcete vymeniť svoju pamäťovú kartu, budete musieť svoj DESIRE najprv vypnúť, čo mi prišlo trocha nepraktické najmä z dôvodu, ak by ste chceli používať čítačku pamäťových kariet.

Displej prístroja s uhlopriečkou 3,7 palca je kapacitný a vyrobený technológiou AMOLED. S rozlíšením displeja 480x800px a podporov 16 miliónov farieb patrí medzi štandard tejto triedy telefónov. Čitateľnosť na priamom slnku nie je až na takej dobrej úrovni. Ak porovnáme displej Desire napríklad so Samsung WAVE s jeho super-AMOLED displejom. (z môjho pohľadu je super-AMOLED na jednoznačne lepšej úrovni , čo sa farieb, kontrastu aj čitateľnosti týka). Keďže displej je kapacitný odozvy na dotyk prstom sú okamžite aj pri tom najslabšom dotyku. S použitím stylusov alebo iných neživých predmetov na ovládanie sa budete musieť v prípade kapacitného displeja rozlúčiť.  Pozorovacie uhly sú vynikajúce a pri pootočení telefónu sa farebné podanie obrazu prakticky nijako nemení.

Samotný telefón je vďaka použitému procesoru s taktom 1GHz veľmi svižný. Prostredie Androidu je vylepšené nadstavbou Sense priamo od HTC. Táto vylepšuje grafické prostredie a pridáva niektoré vlastné widgety pre pracovnú plochu Androidu, čo považujem za veľké plus. Medzi tieto widgety patria: footprint, fotoalbum, fotorámik, Friend Stream, hudba, kalendár, kontakty, počasie, pošta, správy, FM rádio, sms správy, kalkulačka, hodiny, akcie. Každý s týchto widgetov je dostupný vo viacerých veľkostiach a vzhľadoch. Tie ktoré mňa najviac zaujali sú napríklad Friend Stream, ktorý umožnuje synchronizáciu až s dvoma sociálnymi sieťami Twitter a Facebook a online fotoalbumom Flickr.

Poštový widget, vďaka ktorému máte vašu poštu ihneď na dosah a pomocou “správ” môžete odoberať RSS so stránok , ktoré túto funkciu podporujú.

Medzi zaujímavú funkciu patrí pri tomto telefóne aj vyhotovovanie fotiek s gps súradnicami vášho aktuálneho umiestnenia (tzv. geotagging). Túto funkciu implementuje priamo aj doplnok “footprints”, pomocou  ktorého máte k dispozícií svoje fotky aj s informáciami o polohe. K týmto môžete pridávať aj svoje písané alebo hlasové poznámky.

Písanie je rýchle a presné, aj keď chce to trocha zvyku, aby ste dokázali písať úplne bez preklepov, ale to je u každého užívateľa subjektívne. Ja osobne som s písania na softvérovej klávesnici Androidu veľmi nadšený a rýchlo som si na ňu zvykol. Jednoznačne odporúčam pre písanie dlhších textov otočiť telefón tak, aby sa klávesnica prepla do landscape módu. Okrem klasickej full-qwerty klávesnice je k dispozícií aj klávesnica s rozložením klasického telefónu alebo kompaktnej full-qwerty klávesnice.

K telefonovaniu nemám čo dodať, kvalita hovorov je dobrá a dostatočne hlasná aj v hlučnom prostredí. V zozname kontaktov môžete vyhľadať číslo ktoré potrebujete jeho postupným zadávaním alebo zadaním mena kontaktu. Jednou z užitočných vecí na tomto telefóne je aj využitie tzv. proximity senzoru. V preklade sa dá povedať že sa jedná o senzor priblíženia. To znamená, že keď sa so svojim DESIRE telefónom priblížite ku svojmu uchu, napríklad počas hovoru, tak sa automaticky vypne podsvietenie displeja. Takto si zachováte určité súkromie aj počas Vášho hovoru, napríklad v nočnom autobuse.

Práca s multimédiami , je s týmto telefónom hračka. S novo kúpeným telefónom s predinštalovanými aplikáciami, prehráte štandardne formáty, ako sú hudobné súbory aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, mp3, .wav, .wma, a medzi podporované videá patria formáty 3gp, .3g2, .mp4, .wmv. Okrem týchto prehráte vďaka aplikáciám tretích strán (prehrávač arcmedia) aj formát xvid (nebol problém prehrať video súbor s dátovým tokom 1274kbps, rozlíšením 720x304px a celkovou veľkosťou 1,4GB). Ich prehrávanie bolo taktiež bezproblémové a plynulé. Kvalita reprodukcie cez reproduktor nebola nijako oslňujúca, a pri vyšších hlasitostiach bolo už počuteľné silnejšie skreslenie zvuku. Prehrávanie hudby pomocou prehrávača priamo v androide je na dobrej úrovni. Možno zamrzí absencia ekvalizéru. Ale výstup na sluchátka cez 3.5mm jack je pre počúvanie hudby dostatočné kvalitné.

Pri surfovaní po internete Vás iste poteší podpora flashu 10.1, vďaka ktorej prehráte hádam všetky dostupné videá vytvorené vo flashi. Ja som pri skúšaní prehral videá priamo v prehliadači so stránok ako je YouTube, Dailymotion, Metacafe a iné. Bohužiaľ nie všetky stránky, ktoré sú vytvorené vo flashi sa dali spustiť. Okrem klasického prehliadača, ktorý je súčasťou androidu, je možné nainštalovať aj iné, ktoré sú dostupné na markete. Za zmienku stoja napríklad browsery “dolphin browser” alebo “skyfire”.
Svoje voľné chvíle môžete okrem pozerania filmov, stráviť aj hraním hier. Tých je na Android Markete dostatok a stačí si vybrať. Ak by ste chceli porovnať grafický výkon s inými telefónmi tak výsledok testovania v programe neocore, ktorý je zadarmo dostupný, dosiahol DESIRE hodnotu 28,3fps čo je myslím pre hranie úplne postačujúce.
Za velmi užitočnú aplikáciu považujem “app2sd”, ktorá umožnuje preniesť  aplikácie z pamäte telefónu do pamäťovej karty. Takto ste není obmedzovaný len dostupnou pamäťou telefónu.

Fotoaparát telefónu neurobil na mňa dobrý dojem. Kvalita fotiek je priemerná a nedá sa hovoriť o kvalitne vyhotovených fotkách. Na prezeranie v mobile postačuje, ale v okamihu keď  si pozriete fotku na svojom počítači s väčším monitorom ihneď zbadáte nízku kvalitu fotografií. Na nasledovných obrázkoch môžete posúdiť sami:

Medzi rozšírené možnosti fotoaparátu patrí okrem samospúšte a digitálneho zoomu, aj nastavenie jasu, kontrastu, sýtosti a ostrosti. Na výber je aj viacero efektov, medzi ktoré patri napríklad sepia, negativ a iné. Za tmy môžete využiť vstavanú prisvetľovaciu led diodu. Táto svojou svietivosťou bez problémov osvieti aj celú miestnosť. Čo sa týka nahrávania videa, tak telefón dokáže nahrávať v rozlíšení 800x480px. Video je nahrávané vo formáte 3gp a jeho kvalita je na celkom dobrej úrovni.

Pri testovaní telefónu bola priemerná výdrž batérie dva dni. V priebehu týchto dní, som využíval telefón najmä na telefonovanie, prenos fotiek a videa cez bluetooth, surfovanie cez wifi, fotenie, nahrávanie videa a samozrejme aj nejaká hra vo voľnej chvíli. Pri intenzívnejšom používaní vydrží batéria najviac deň.

Výhody :

Za výhody pri tomto telefóne považujem najmä tieto vlastnosti:

-dostatočne veľký displej , s kvalitným zobrazením
-kvalitná konštrukcia, dizajn
-klasický 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel
-prostredie HTC sense
-rýchly

Nevýhody:
-slabší fotoaparát
-horšia viditeľnosť displeja na slnku
-umiestnenie pamäťovej karty

24.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+