MojAndroid

Spoločnosti HTC a Apple dospeli k rozuzleniu svojho sporu šalamúnskym spôsobom. Problémom bol model HTC One X, ktorý dostal zákaz predaja v USA a tento model sa nemohol ani do USA dovážať.

Obe spoločnosti vydali spoločnú tlačovú správu, v ktorej informujú, že napriek sporu došlo v rokovaniach firiem k posunu a dohodli sa na 10 ročnej licenčnej zmluve. Presné podrobnosti zmluvy neboli zverejnené, no je to dobrá správa ako pre používateľov Apple , tak aj pre používateľov značky HTC, že nie všetky spory musia skončiť v súdnych sieňach a ťahať sa niekoľko mesiacov alebo rokov.

Výpovede generálnych riaditeľov spoločností hovoria za všetko:

Peter Chou, CEO spoločnosti HTC: “Spoločnosť HTC sa teší, že vyriešila svoj spor s Apple, takže HTC sa teraz sústredí na inovácie a nie na spory”.

Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple: “Sme radi, že sme dosiahli dohodu s HTC. Budeme sa aj naďalej sústreďovať na inovácie produktov “.

Otázka je, prečo podobné riešenie nemohlo prísť aj v spore so Samsungom? Je možné, že HTC ohrozuje pozíciu Apple menej ako Samsung. Teda je predpoklad, že Apple ako aj Samsung nepristúpili k zjednaniu sporu dohodou preto, pretože by to oslabilo ich pozície. Navyše, dlhotrvajúci spor o ktorom pravidelne informujú médiá je vynikajúcou reklamou pre obe značky.

Aktualizácia

Podľa zdroja Business Insider, ktorý citoval Shawa Wua, analytika Sterne Agee, licencia pre HTC za jedno zariadenie sa môže pohybovať na úrovni 6 až 8 amerických dolárov. To by mohlo znamenať pre spoločnosť Apple 180 – 280 miliónov amerických dolárov zisku ročne. 

Aktualizované 20.11 (pôvodný článok bol publikovaný 12.11.2012):

Peter Chou, CEO spoločnosti HTC, zamietol špekulácie o tom, že spoločnosť bude platiť licenčné poplatky vo výške 6-8 amerických dolárov za telefón. Podľa vyjadrení, je spoločnosť spokojná s dohodou, ktorú uzatvorila s Apple, no konkrétne čísla nespomína.

Zdroj, foto: Apple, PocketNow

20.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+