MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Nový prístup

HTC sme si v minulosti obľúbili za jeho jednoduchú nadstavbu Sense UI, ktorá sa v mnohých smeroch podobá na čístý Android. Inak tomu nie je ani v najnovšej verzii Sense UI 8, ktorá opäť prebrala množstvo prvkov priamo z Androidu Marshmallow. Tým najdominantnejším je notifikačný panel a menu s naposledy otvorenými aplikáciami. HTC bojuje tiež proti bloatwaru, ktorý výrobcovia Android smartfónov s obľubou pridávajú do svojich zariadení. Taiwanský výrobca tak niektoré svoje aplikácie úplne vynecháva a nahrádza ich alternatívami od Googlu. Tak napríklad, HTC Galériu nahradila aplikácia Google Fotky, hudobný prehrávač služba Google Hudba Play, funkciu internetového prehliadača prebral Chrome a svoj vlastný kalendár vymenilo HTC za googlovský variant. Podľa nás výborný krok, ktorý sprehľadní systém a odbremení používateľa od zbytočností.

Už samozrejmosťou je v prípade HTC aj jeho domovská obrazovka Blinkfeed, ktorá prináša novinky zo sociálnych sietí a iných zahraničných zdrojov. K dispozícii sú aj niektoré slovenské médiá, vrátane nášho webu MôjAndroid.sk. Žiaľ, podpora najväčšej sociálnej siete v BlinkFeede chýba, takže aktuálne správy a zdieľania vašich priateľov z Facebooku si tu nepozriete. Jeho prítomnosť v systéme berieme ako bonus, ktorý niektorí používatelia určite ocenia. Ak ale o funkcie BlinkFeedu nemáte záujem, tak ho môžete s pokojným svedomím vypnúť.

HTC v novej desiatke prichádza aj s úplne novým typom domácej obrazovky. Okrem klasického rozloženie plochy podľa mriežky môžete totižto využiť aj tzv. Voľný vzhľad. Ide o nové typy motívov spoločnosti HTC, pri ktorých výrobca úplne odstránil mriežku pre umiestňovanie ikon. Tie v tomto špeciálnom režime môžete nahradiť tématickými nálepkami a umiestniť na pixel presne tam, kde sa vám to práve hodí. Ikonu internetového prehliadača tak môže nahradiť napríklad balón, aplikáciu správy krabica a podobne. HTC na začiatok v rámci “voľných plôch” ponúka iba 7 motívov, čo nie je práve najviac. Chýbala nám tiež možnosť pridať nové vlastné nálepky, takže vyberať budete musieť len z tých, ktoré ponúka samotná téma.

Po ostatných stránkach ide o klasické HTC Sense UI, ktoré už všetci dobre poznáme. Od iných výrobcov sa odlišuje použitými ikonami, iným rozložením aplikačného menu a vzhľadom nastavení systému. HTC pribalilo aj novú aplikáciu Boost+, ktorá ponúka niekoľko funkcií, ktoré majú pomôcť s udržovaním kondície systému alebo zbaviť sa nadbytočných dát z vyrovnávacej pamäte či dočasných súborov. K dispozícii je aj zámok aplikácií, ktorý ich zabezpečí pomocou vzoru aj odtlačku prsta.

Systém od HTC sa nám inak páčil, fungoval dobre a spoľahlivo. Máme však k nemu jednu výhradu. V normálnom režime sa totižto nedá nastaviť veľkosť mriežky plochy, a tak ste odkázaní na obrazovku 4×4, na ktorú sa zmestí len málo aplikácií. Nehovoriac o tom, že tých niekoľko ikon vám zaberie celú plochu, čo nevyzerá vôbec dobre. Riešenie je však jednoduché – inštalácia alternatívneho launchera.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+