MojAndroid

Spomínate si na náš článok o nápade, ako získať paušál lacnejšie, ako všetky podpultové ceny? V susedných Čechách sa približne 100 000 ľudí nezáväzne zapojili do kampane, poskytli svoje preferencie a tak vznikli viaceré balíky, ktoré ľudia potrebujú alebo si želajú. A už stačil iba malý krôčik, účasť a reálne ponuky od operátorov.

Veľkí hráči mlčali

Každý trh, aj ten náš a český nie je výnimkou, má svoje zaužívané značky, môžeme ich preto definovať ako hlavných a kľúčových hráčov na trhu. Aj keď je skupina potencionálnych zákazníkov v celkovom počte sto tisíc na prvé počutie zaujímavá, zdá sa, že pre klasických operátorov nie. Do českej akcie, ktorá mala slušný ohlas, sa nakoniec ani jedna z tradičných značiek neprihlásila. Teda neprišlo k očakávaniu, že by ľudia mali paušál, ako sa často objavuje v štátnej správe. Kde paradoxne stačí, aby mal úrad sto zamestnancov a už operátor poskytuje výrazné zľavy, ktoré nemá bežný telefonujúci smrteľník šancu dosiahnuť. Do českej aukcie sa nakoniec pripojil virtuálny operátor a víťazné ponuky teda vyzerajú nasledovne:

 • Operátor: Mobil od českého ČEZu
 • Tarif: 100 minút do všetkých sietí + 50 textových správ do všetkých sietí
 • Dáta: spoplatnené sadzbou 22 Kč (približne 0,84 EUR) za 50 MB
 • Celková mesačná cena: 73,50 Kč (približne 2,81 EUR)
 • Operátor: Mobil od českého ČEZu
 • Tarif: 500 minút do všetkých sietí + 250 textových správ do všetkých sietí
 • Dáta: nie sú súčasťou balíka, avšak dajú sa vybrať osobitne
 • Celková mesačná cena: 304 Kč (približne 11,64 EUR). Pri pridaní balíka s 250 MB je mesačná cena 362 Kč (približne 13,86 EUR).

Ako je vidieť, žiadne veľké dáta sa nekonali. Išlo skôr o volania a SMS správy a k tomu minimum dátového prenosu. Aj keď by to pre mnohých mohlo byť ako neakceptovateľná ponuka, sú iste zákazníci, ktorým volanie a SMS stačí. Aj preto sa o tieto ponúknuté paušály uchádzalo a nechalo si ich aktivovať celkovo šesť tisíc zákazníkov. Nakoniec teda samotná verejná aukcia nebola fiasko, našli sa tisíce ľudí, ktorým volanie a SMS správy vyhovujú a ponuka ich oslovila. Opäť sa však vrátim k prvotnej myšlienke, ak je výsledkom šesťtisíc reálnych zmlúv, skutočne to nie je zaujímavé pre operátora, aby ponúkol aj lepšie podmienky a lacnejšie dáta? Napríklad 10 GB balík alebo aj vyššie? Kľudne na SIM karte bez volania, čo je do tabletu ideálne.

Ešte ma zaujali reakcie niektorých českých operátorov, ktorí zdôvodnili svoju neúčasť v aukcii najmä dvoma argumentami. Prvým je fakt, že organizátor chcel na samotnej aukcii aj zarobiť, čím sa síce netajil, avšak operátori to videli ako svoje peniaze v jeho vrecku, čo predražuje konečnú cenu služby pre zákazníka. A druhým dôvod sú osobné údaje, ktoré vraj organizátor získaval od potencionálnych záujemcov, ktorých nakoniec bolo sto tisíc. Vraj nie sú v bezpečí. Tím, ktorí sa zúčastnili to zrejme nevadí a navyše  je tu skupinka, ktorá si aj novú službu vybrala a ponúkaný paušál si aktivovali. No predpokladaný výsledok aukcie bol predsa vnímaný na začiatku projektu inak, najmä absencia veľkého dátového balíka je sklamaním.

Nasledujú české mestá. A Slovensko?

Zdá sa však, že prvotné sklamania s výsledku verejnej aukcie na operátora nie je absolútne. Totiž jedna z mestských častí Brna (Brno-stred) urobila svoju obdobu, ktorá sa mala týkať všetkých občanov ich mestskej štvrti. No výsledok bol ešte horší, kedy sa o 90 000 občanov neprihlásil ani jeden z operátorov.

Teraz nasleduje Nové Mesto na Morave, ktoré chce tiež pre svojich občanov tarif, kde by sme našli neobmedzené volania a SMS balíček a k tomu 100 GB dát, všetko v rámci mesačnej spotreby. Na druhom mieste je identický paušál, ako tento najvyšší, iba má obsahovať 5 GB dát. No a do tretice to najlacnejšie, 100 minút, k tomu 50 SMS správ a 50 MB na prenesené dáta. Celá táto aukcia sa končí 24. októbra tohto roka a už teraz sa objavujú hlasy, že sa podobne ako v Brne, nikto neprihlási.

A čo slovenské snahy? No úprimne, u nás som takéto pokusy nezachytil. Tieto skúsenosti však vzhľadom na celkom blízky a podobný český trh naznačujú, že získať veľa dát, k tomu neobmedzené volania a SMS správy, napríklad za 30 EUR mesačne, nie je reálne. A to nedokáže zmeniť ani potenciál pre operátora, získať tisíce nových zmlúv. Aj keď v rámci štátnej inštitúcie to nie je až taký problém, čomu sa ťažko hľadajú argumenty.

10.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Vladimir Lehkoziv

  Za CEZ stojí O2 tak je logické že sa do aukcie O2 nezapojilo.
  Na druhej strane takáto aktivita nemá moc šancu na úspech nakoľko ľudia volať chcú a keď im operator nedá nejakú special ponuku tak si budú vyberať z existujúcich ponúk ktoré majú samozrejme vyššie mraze. Zaujímavé by to bolo v prípade nových zákazníkov. Pri firmách to funguje preto, lebo firma volať musí a často oddeľuje volania firemné a súkromné, teda ďalšie /nové číslo je pre operátorov nový zakaznik

 • Pavol Derkay

  Mne tie pausaly na Slovensku pridu trosku predražené. Mam pausal v Orange FR, neobmedzene volania a SMS po EU plus 30GB dat tiez po celej EU a platim 30€.
  Je zase pravda ze za internet plus TV doma platim dalsich 45€ co je ak sa nemýlim drahsie ako Slovensko kde som mal samostatný net za 11€ a bol 3x rýchlejší.

 • lukino86

  preto ja nemam ziadny pausal ,,,ked tak volam cez whatapp,masenger a podobne

 • Romanexko

  Pausal som mal raz asi pred 8 rokmi a odvtedy uz nechcem… pekne dobijam kredo a kupujem nebrandovane telefony a je mi dobre… ziadna viazanost a pripomienky ze vtedy a vtedy musim zaplatit alebo si kontrolovat spotrebu volani a blbosti…wifi mam skoro vsade a teraz sa da volat pohodlne aj cez kopec aplikacii a sms uz niesu v takom trende ako kedysi… mna vychadza priblizne 20€ na 3 mesiace kredit aj to nie vzdy spotrebujem :-D niekto zadeli 60€ za mesiac :-D

 • SimSon

  Hm, zrejme niekto nepochopil, ze operatori ponukaju take vyhodne tarify statnym organizaciam lebo sa im pchaju do r*** a dufaju ze na oplatku od nich ziskaju dake ulavy, alebo ze uradnici privru oci pri dakych tych kartelovych dohodach a danovych cachroch…

  Od beznych obcanov ziadnu taku protisluzbu nemozu ocakavat, takze tieto “aukcie” neuspeju, aj keby sa celych 5 milionov slovakov naraz dohodlo ze chcu tarif od operatora ako jedna skupina…

 • Roman Romanovic

  Myslim ze momentalna ponuka 4ky sa da velmi tazko podliezt, 4c a menej za minutu je velmi slusne…

+