MojAndroid

Aplikácia sa volá Horská záchranná služba a medzi jej najdôležitejšie funkcie patrí možnosť privolať pomoc jedným tlačidlom.

Náš tip
Pozor! Táto aplikácia vás môže špehovať

“Za ostatných 10 rokov nám úrazovosť v horských oblastiach vysoko narástla. Sme približne na 180 percentách toho, čo bolo pred desiatimi rokmi. Najväčším problémom je v prípade núdze spôsob privolania pomoci, veľmi dôležitý je časový faktor: čím skôr sa dozvieme o úraze, tým skracujeme časť výjazdu. Čo je podstatné, je lokalizácia. To bol prvý faktor, prečo sme začali rozmýšľať nad novou aplikáciou. Prvú sme spustili v roku 2015 a mala okolo 65 000 stiahnutí. Mala aj svoje chyby, nemala všetky funkcionality, ktoré by sme chceli. Z tohto štandardu sme sa chceli odraziť a ísť ďalej. Zvýšilo sa pokrytie mobilnými operátormi, dátové služby sú prístupnejšie a využiť sme chceli aj lepšie možnosti.”

Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby

Web Liptov112 ďalej uvádza, že aplikáciu vytvorila spoločnosť Medical Information Technologies. S podobnými aplikáciami má už táto firma skúsenosti z Maďarska, Rakúska či Českej republiky.

Horska zachranna sluzba aplikacia

Čo dokáže aplikácia Horská záchranná služba?

Jednoduché privolanie pomoci

Osoba v núdzi si môže privolať pomoc len jedným tlačidlom. Jeho stlačením sa odošle núdzová správa a automaticky ho prepojí na dispečing Horskej záchrannej služby. Automaticky je zazdieľaná poloha, takže záchranári presne vedia, kde sa osoba v núdzi nachádza. Okrem polohy sú zazdieľané aj zdravotné údaje špecifického problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie.

Kniha vychádzok a túr

Súčasťou aplikácie je elektronická kniha vychádzok a túr. Tu si používateľ vyberie oblasť pohybu, štart a cieľ túry a podobne. Ak je v danej oblasti možná nejaká život ohrozujúca udalosť, používateľ dostane varovanie. Pokiaľ bude mať Horská služba tieto informácie a osoba sa po návrate z túry neozve, Horská služba jej príde na pomoc.

Varovania a výstrahy

S touto aplikáciou budete mať prehľad o všetkých nebezpečných javoch nachádzajúcich sa vo vašom okolí. Okrem toho sú pripravené aj pravidlá pohybu na horách, ktoré výborne poslúžia začiatočníkom. V rámci nich je tu horské záchranárske desatoro, základy prvej pomoci či interaktívny návod resuscitácie.

Horska zachranna sluzba
Zdroj: Liptov112.sk

Horská záchranná služba a zahraničie

Pomoc jedným tlačidlom si môže používateľ privolať aj v zahraničí – v Česku, Maďarsku a Rakúsku. Tiesňový hovor a núdzová SMS správa sú presmerované na Záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu danej krajiny.

Aplikácia je dostupná pre smartfóny s Androidom a iOS.

Zdroj: hzs.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+