MojAndroid

Rozhodol som si požičať auto cez platformu HoppyGo, ktorá má podobu webovej stránky alebo aplikácie do mobilu. Celý proces je jednoduchý, priamočiary a rýchly. Navyše odbavuje majiteľa vozidla od zbytočných papierovačiek – na výpožičku totiž nepotrebujete ani jeden papier.

HoppyGo
HoppyGo
Developer: Škoda X s.r.o.
Price: Free
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot

Registrácia v HoppyGo

Registrácia pozostáva z overenia e-mailu a tel. čísla pomocou overovacích kódov. Následne zadáte bežné osobné údaje ako meno, priezvisko, adresu, rodné číslo a podobne.

Potom prebehne nahranie občianskeho preukazu, ktoré urobíte pomocou fotoaparátu zariadenia. Mne sa to veľmi páčilo, nakoľko som bol v tom čase ďaleko od domova a potreboval som čo najskôr zarezervovať auto. Odfotil som teda jeho prednú časť, potom jeho zadnú časť a nakoniec som ešte musel urobiť selfie s občianskym preukazom v zábere – teda aby bolo vidno moju tvár a aj občiansky preukaz. Nasledoval rovnaký postup s vodičským preukazom.

Počas nasledujúcich 24 hodín vám príde správa o overení a potvrdení účtu. Medzitým si môžete pridať svoju platobnú kartu, prípadne auto, ak ho chcete požičiavať.

Výber vozidla

Na začiatku je samozrejme výber vami požadovaného vozidla. Následne vložíte údaje o tom, kedy a do kedy si chcete vozidlo vypožičať a odkiaľ (zrejme to bude najbližšie mesto vo vašom okolí).

Na základe vami zadaných údajov o vypožičaní vozidla vám aplikácia nájde vhodné vozidlá vo vašom okolí. Porovnajte si ich, vyberte si jedno alebo viacero vhodných kandidátov a nezáväzne si požiadajte o ich rezerváciu. HoppyGo odporúča urobiť vopred aspoň dve rezervácie, nakoľko jedno z vozidiel môže v tom čase z nejakého neznámeho dôvodu vypadnúť zo systému. Rezervácie sa dajú bezplatne zrušiť do 72 hodín od času prevzatia vozidla.

Ja som si zarezervoval elektromobil Škodu Enyaq iV na náš spoločný firemný teambuilding, ktorý sa konal v kaštieli Mojmírovce (lokalita pri Nitre). Požičiala ho firma Auto Gábriel, s. r. o. z Košíc, ktorá je zároveň aj oficiálnym predajcom vozidiel značky Škoda (ale aj Audi a Volkswagen).

Rezervácia a platba

Enyaq by stál 100 € na deň, pri krátkodobom prenájme (do dvoch dní). Avšak keďže som si ho prenajal na štyri dni, dostal som menšiu zľavu – stál 80 € na deň. Ak by som si ho prenajal na dlhšie, mohol by ma vyjsť lacnejšie v priemere na jeden deň. Do úvahy treba brať aj sadzbu na kilometre navyše – podľa pravidiel aplikácie máte nárok na 200 km na deň (bez nákladov na palivo).

Následne sa zoznámite ešte s podmienkami poistenia – či má majiteľ vozidla uzatvorené havarijné poistenie alebo nie. Okrem toho si tu môžete vozidlo dodatočne pripoistiť proti drobným nehodám – vyliatie kávy v interiéri, strata kľúčov a podobne za 4 € na deň od spoločnosti Uniqa. Odborne sa to volá Poistenie občianskej spôsobilosti za škodu. Ak máte zľavový kód, môžete ho tu uplatniť.

Potom už len počkáte na potvrdenie objednávky majiteľom vozidla.

Ten môj mi ju potvrdil za pár hodín. Až vtedy mi z karty odišla platba. Ak si rezervujete dve vozidlá súčasne a obe rezervácie budú potvrdené, tak následne si môžete vybrať tú, ktorá viac vyhovuje. Druhá sa automaticky zruší.

Preberanie vozidla

V dohodnutom termíne a na dohodnutom mieste prebehne prebratie vozidla. Štandardne je to na adrese auta. Ale majiteľ a záujemca sa pokojne môžu dohodnúť aj na inom mieste ak by im to vyhovovalo. V mojom prípade to bolo priamo na predajni Škoda v Košiciach. Preberanie však prebehlo trochu neskôr, než som si to v aplikácii naplánoval. Ale majiteľ vozidla ma cez aplikáciu HoppyGo vopred kontaktoval a pripravil ma na toto krátke meškanie.

Prebratie vozidla sme obaja iniciovali z prostredia aplikácie. Oficiálne stačí vykonať len tri kroky – pofotiť vozidlo pred prevzatím, zapísať stav nádrže (alebo batérie) a počet prejdených kilometrov. Neoficiálne sme sa samozrejme zoznámili, potom sme vozidlo pofotili a zaznemnali všetky údaje a následne mi majiteľ ukázal vozidlo – ovládacie prvky, nabíjací konektor a podobne.

Na odfotenie vozidla je potrebné zhotoviť viac než 10 fotografií. Osem fotografií interiéru – predná strana, pravá a ľavá predná strana, bočné strany, zadná strana a pravá a ľavá zadná strana. Následne ešte asi tri fotografie interiéru, kde jedna musí byť fotografia palubnej dosky (zrejme pre overenie počtu kilometrov). Rovnaký postup čaká aj majiteľa vozidla.

Následne už len zadajte v percentách stav nádrže (ten dodržte aj pri odovzdávaní!) a číslom aj stav najazdených kilometrov vozidla v čase preberania. Opäť tak urobí aj majiteľ vozidla.

Tak a výlet po Slovensku sa môže začať. :)

Odovzdanie vozidla

Odovzdanie je v podstate rovnaké ako prebratie. Akurát by malo trvať kratšie, nakoľko sa nezoznamujete s vozidlom, ani majiteľom. Teda, ak všetko pôjde hladko, čo nebol náš prípad.

Inicioval som odovzdanie vozidla podobne, ako som spustil proces prebratia. Aj postup bol prakticky identický – nasledovalo nafotenie vozidla, zapísanie stavu nádrže (v mojom prípade batérie) a počet kilometrov. Následne som mal čakať na potvrdenie údajov majiteľom a prípadné zopakovanie postupu, avšak tu sa niečo pokazilo.

Majiteľovi vozidla totiž aplikácia neumožňovala vykonať tento postup. Tak sme sa skontaktovali s ľuďmi zodpovednými za aplikáciu HoppyGo, ktorí to urobili za nás. Všetci vieme, že mobilné aplikácie občas štrajkujú.

Vyúčtovanie

To prebehlo do 24 hodín od prebratia vozidla majiteľom. Nakoľko som na vozidle prešiel viac kilometrov, než bolo dohodnuté (895 za 4 dni), bolo mi stiahnutých zopár desiatok eur za kilometre naviac (sadzbou 0,3 € za km). Za štandardných podmienok by mi bola vrátená záloha za vozidlo (v mojom prípade 330 €), ale nakoľko došlo k drobnému poškodeniu (šuchol som elektrón – kto by to bol povedal, že SUV bude mať tenký profil pneumatík), tak mi záloha nebola vrátená.

Náklady na celý výlet boli následovné:

 • 4 dni pri cene 80 € na deň – 256 €
 • Poistenie Uniqa – 16 €
 • Provízia HoppyGo – 64 €
 • Vrátna záloha – 330 €

Samotné zapožičanie by ma teda štandardne vyšlo na 336 €. 

Na výlet som ale mal ešte ďalšie náklady:

 • Kilometre nad rámec (95 km) – 28,50 €
 • Diaľničná známka – 10 €
 • Poplatky za nabíjanie (väčšinou 150 kWh nabíjačkou) – 70,96 €
 • Záloha za poškodenie elektrónov – 300 €

Spolu: 775,46 €

Vraj ten poškodený elektrón bude stáť viac, než len 330 € na opravu, čiže možno si ešte nejaké tie stovky eur odložím bokom na doplatenie. Inak bol výlet super, autíčko taktiež a nebyť toho malého poškodenia, tak som o pár stoviek eur na tom lepšie.

Môj zážitok sa však môže líšiť od toho vášho a pravdepodobne si nepožičiate jedno z najdrahších áut, aké aplikácia HoppyGo ponúka. Tým pádom by vás ani podobné poškodenie nestálo toľko peňazí. Ponuka HoppyGo je veľmi široká. Čo sa týka modelov, tak aj cenami. Na výlet som mohol ísť aj o viac ako polovicu lacnejším autom, ale aj dvojnásobne drahším.

Auto môžete aj prenajímať a zarábať na tom

Vedeli ste, že väčšina áut stojí len tak zaparkovaná až 95 % času? Toto číslo som si nevymyslel, odvolávam sa na portál Fortune. Miesto toho by ste ich mohli prenajímať a zarábať počas toho, čo by inak to auto stálo na parkovisku. Takto nejako by mohla vyzerať budúcnosť, ktorej chce napomôcť aj HoppyGo.

Ak chcete prispieť svojim vozidlom, pripravte si technický preukaz, fotky auta, počet najazdených kilometrov a asi 10 minút, ktoré venujete celému tomu procesu.

Týmto procesom som si však neprešiel, čiže vám viac o ňom neviem povedať. Výsledkom však bude podrobný profil vozidla s technickými detailami (motor, prevodovka, pohon a pod.), ale aj údajmi o výbave (vyhrievaný volant, nezávislá klimatizácia, ambientné podsvietenie a iné).

 

Zhrnutie: Stálo to za to

Aplikácia HoppyGo v porovnaní s klasickou autopožičovňou zjednodušuje asi všetko. Registráciu urobíte kľudne z pohodlia domova, kým v autopožičovni by ste čakali, kým pracovník autopožičovne údaje zadá do počítača a overí ich. Následne by ste vyplňovali potrebné údaje a podpisovali niekoľkostranové zmluvy o výpožičke a odchádzali domov s kopcom papierov a stále bez auta. V tomto prípade všetko vybavíte z pohodlia aplikácie za pár minút a následne si len prídete v deň vypožičania po auto. To beriem ako najväčšie plus aplikácie.

Za mínus trocha považujem to, že majiteľ mal pri prevzatí vozidla problém s aplikáciou a to, že sme museli vznik poistnej udalosti riešiť s telefonickou podporou aplikácie. Pani cez telefón vyzvala majiteľa k odoslaniu dodatočnej fotografie poškodenej časti e-mailom a vybavila stiahnutie zálohy. V ideálnom prípade bez tejto drobnej nepríjemnosti by sme však vedeli požičanie uzavrieť za pár minút, priamo cez HoppyGo.

Aplikácia určite stojí za vyskúšanie aj majiteľom áut. Momentálne je v mojom okolí (Košice) dostupných len 12 áut na požičanie, čiže konkurencia stále nie je veľká. Na druhú stranu kto skôr príde, ten skôr naberie dobré hodnotenia a jeho auto je o to atraktívnejšie. HoppyGo je na Slovensku len od mája tohto roku, takže ešte túto platformu všetci nepoznajú.

Dopyt po vašom aute teda ešte nemusí byť taký veľký. Ale nemusia sa obávať, že by išlo o nejaký krátkodobý startup. Túto platformu vytvorilo inovačné centrum ŠKODA AUTO DigiLab a v Českej republike fungujú bez problémov už štyri roky.

HoppyGo
HoppyGo
Developer: Škoda X s.r.o.
Price: Free
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot
 • HoppyGo Screenshot

Za vyskúšanie služby ďakujeme spoločnosti HoppyGo.

 

31.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+