MojAndroid

Čínsky výrobca Huawei má vo svojom portfóliu aj značku Honor. Popri novinkách Huawei P20 a P20 Pro sa teraz na náš trh dostáva aj model Honor View 10. Nedávno sme si ho porovnali so zatiaľ najúspešnejším modelom Mate 10 Pro spoločnosti Huawei. Na trhu mu ale bude súperom aj veľa modelov konkurenčných značiek. Jedným z nich bude určite Samsung Galaxy S9, ktorý je na trhu vyše mesiaca. Je dôvod dať prednosť Honoru View 10 pred Samsungom Galaxy S9?

Náš tip
Honor View 10 prichádza na Slovensko s TOP výbavou a super cenou

Dizajn, konštrukcia a odolnosť

Dizajn sa medzi dnešnými telefónmi nelíši tak ako to bolo v minulosti. Často sa telefóny líšia minimálne aj oproti svojej predošlej generácii. To je aj prípad Galaxy S9, ktoré sa oproti Galaxy S8 prakticky po stránke vzhľadu nezmenil. Opäť má sklo nielen na prednej strane, ale aj zadnej. Hliníkový chrbát u Honor View 10 môže pre zmenu byť praktickejší hlavne pri pádoch telefónu.

V prospech Galaxy S9 môže zavážiť ale jeho certifikácia IP68, zaručujúca odolnosť voči prachu aj vode do 1 a pol metra po dobu 30 minút (to ale neznamená, že s telefónom môžete plávať v bežnom bazéne). Zákazník sa bude možno tiež rozhodovať podľa umiestnenia skeneru odtlačkov. U Honor View 10 ho nájdeme na stále praktickejšom mieste na prednej strane pod displejom. U Galaxy S9 je opäť na zadnej aj keď sa špekulovalo, že by ho mohol mať konečne priamo v displeji. V rozmeroch víťazí Samsung Galaxy S9. Ten má rozmery 147,7 x 68,7 x 8,5 milimetrov a váhu 163 gramov, zatiaľ čo u Honor View 10 je to 157 x 74,98 x 6,97 milimetrov a 172 gramov.

Displej a fotoaparát

Displej Honor View 10 má uhlopriečku 5,99 palcov, pomer strán 18:9 a rozlíšenie 2160 x 1080 pixelov, zatiaľ čo u Galaxy S9 máme displej s uhlopriečkou 5,8 palcov, pomerom strán 18,5:9 a rozlíšením 2960 x 1440 pixelov. Je tým pádom jasne, že Galaxy S9 má podstatne jemnejší displej. Líšia sa taktiež v použitej technológii. Zatiaľ čo Galaxy S9 využíva technologický vyspelejší a odborníkmi lepšie hodnotený OLED displej, tak Honor View 10 má klasický IPS, na ktorý ale veľa ľudí kvôli životnosti nedá dopustiť. Zásadný rozdiel je aj medzi fotoaparátmi.

Galaxy S9 bol po predstavení označení DxOMark za najlepší fotomobil, čo mu vydržalo len do predstavenia Huawei P20 Pro.  Fotoaparát Galaxy S9 má výbornú svetelnosť f/1.5 s premenlivou clonou do f/2.4 oproti svetelnosti f/1.8 u duálneho fotoaparátu Honor View 10. Ďalším plusom Galaxy S9 je prítomnosť optickej stabilizácie (OIS), ktorá fotoaparátu pomôže nielen pri natáčaní videa ale aj horších svetelných podmienkach. Jeho fotografie sú tým pádom o niečo kvalitnejšie. Výhodou je tiež natáčanie spomaleného videa až do 960 fps pri rozlíšení 720p. Selfie kamera u Honor View 10 má o niečo vyššie rozlíšenie ako tá u Galaxy S9 – 13 megapixelov vs 8 megapixelov.

Výkon, softvér, batéria a konektivita

Oba telefóny sa líšia použitými procesormi. U Galaxy S9 sa jedná dokonca o dvojicu procesorov – Qualcomm Snapdragon 845 a vlastný procesor Samsungu Exynos 9810. U Honor View 10 nájdeme vlastný procesor spoločnosti Huawei Kirin 970 s podporou umelej inteligencie. Vo všetkých prípadoch sa jedná o momentálne najvýkonnejšie riešenia a bežný používateľ si rozdiely medzi nimi ani nevšimne. Honor View 10 má ale možnosť vyššieho variantu pamäte RAM až do 6 GB oproti 4 GB u Galaxy S9.

Naopak u Galaxy S9 je možnosť vyššieho variantu vnútornej pamäte až do 256 GB oproti 128 GB. U Honor View 10 je ale možnosť ju ešte rozšíriť micro SD kartami až do 256 GB. V konektivite veľa rozdielov nenájdeme. Z pohľadu kapacity batérie víťazí Honor View 10 (3750 mAh vs 3000 mAh). Galaxy S9 ale umožňuje nabíjať telefón aj bezdrôtovo pomocou technológie Qi. V oboch telefónoch nájdeme systém Android 8.0 Oreo. Ten je u Honor View 10 vylepšený nadstavbou EMUI 8.0, zatiaľ čo u Galaxy S9 pomocou Samsung Experience 9.0. Samsung tiež ponúka po pripojení do kolísky DeX možnosť využívať telefón ako desktopové PC.

Zabezpečenie a cena

Zatiaľ čo u Honor View 10 nájdeme ako možnosť prihlásenia do telefónu skener odtlačkov a rozpoznávanie tváre, tak u Samsungu Galaxy S9 sa používateľ môže prihlásiť do telefónu aj pomocou skeneru očnej dúhovky (iris skener) alebo kombináciou s rozpoznávaním tváre. Výhodou pre mnohých ľudí u Honor View 10 je ale to, že má skener odtlačkov na prednej strane telefónu. Tou najväčšou výhodou Honor View 10 je ale jeho o viac ako 200 Eur nižšia cena.

Verdikt

Pokiaľ hľadíte pri výbere telefónu na cenu, tak by pre vás rozhodovanie medzi Honor View 10 a Samsung Galaxy S9 mohlo byť ťažké. Pokiaľ pre vás ale cena telefónu nie je podstatná, tak vo väčšine faktorov jednoznačne víťazí vlajková loď Samsungu Galaxy S9.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+