Dnes už nemôžeme veriť všetkému, čo na internete vidíme. Vytvoriť podvodné video, na ktorom hocikto rozpráva hocičo, nie je už “atómová veda” a vďaka umelej inteligencii dokáže podobný materiál šíriť aj menej zdatný človek.
Tzv. “deepfakes”, teda umelo vytvorené, ale realisticky spracované digitálne médiá, dokážu prostredníctvom fotografií, videí aj hlasových hovorov napodobniť ľudí tak, že len ťažko dokážeme na prvý pohľad rozpoznať, či ide o reálnu alebo umelo dotvorenú osobu.
Umelú inteligenciu využívajú aj podvodníci
To predstavuje nielen bezpečnostnú hrozbu, ale spôsobuje, že mnohí ľudia nedôverujú technológiám AI. Vďaka možnosti vydávať sa za kohokoľvek, môžu kyberzločinci organizovať phishingové podvody alebo iné podvodné aktivity s vysokou úspešnosťou. Honor si tieto riziká uvedomuje, preto investoval do nových technológií, ktoré používateľom jeho zariadení pomôžu zorientovať sa v zložitom prostredí AI.
Honor AI Deepfake Detection je riešenie implementované priamo do zariadenia, ktoré deteguje pokusy o podvodné napodobňovanie tvárí a okamžite upozorňuje používateľov na potenciálne riziká. Táto technológia, vyškolená na rozsiahlom súbore videí a obrázkov súvisiacich so sieťovými podvodmi, dokáže rýchlo odhaliť a varovať používateľov pred vygenerovanou alebo zmenenou tvárou a chrániť ich pred potenciálne podvodnými aktivitami.
Honor AI rozpoznáva syntetické nedokonalosti
Analýzou priestorových prvkov umelá inteligencia rozpoznáva syntetické nedokonalosti na úrovni pixelov, artefakty na hraniciach kompozície, kontinuitu medzi obrázkami, konzistenciu medzi tvárou a vlasmi okolo uší a umiestnenie syntetických stôp. Skúmaním týchto faktorov rozpoznávania subjektov dokáže AI odhaliť aj tú najmenšiu anomáliu a upozorniť na ňu používateľov.
Mohlo by vás zaujímať:
- YouTube Premium vo svete zdražuje. Týka sa to aj Slovenska?
- Táto populárna aplikácia dostala stopku u našich susedov. Dôvodom je hrozba špionáže
- Prečo sa vás smartfón nabíja pomaly, aj keď to vie rýchlejšie? | Návod
Honor implementoval ochranu MagicGuard na úrovni čipu priamo do zariadení ako súčasť systému MagicOS. Bezpečnostné opatrenie pozostáva z troch foriem ochrany, ktoré zahŕňajú čipset, operačný systém a aplikácie. Majitelia smartfónov a tabletov sú tak lepšie chránení pred prípadným rizikom. Systém ich napríklad upozorní, že hovoria s potenciálnym podvodníkom.