MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Rýchle LTE aj Wi-Fi

Ak ste si mysleli, že výrobca sa snažil ušetriť práve na metódach pripojenia, ste na omyle. Jediný nedostatok oproti tým najlepším smartfónom na trhu vidíme v použitej verzii Bluetooth v4.2, pričom v5.0 prináša niekoľko zaujímavých vylepšení a v kategórii vlajkových lodí sa stala štandardom. Mnohí, ba až väčšina používateľov, rozdiel nerozpozná. Čo je ale dôležitejšie, nikde inde sa kompromisy nerobili.

Telefón tak funguje s plnohodnotnou dual-band Wi-Fi so štandardom 802.11 a/b/g/n/ac. K dispozícii je ale aj mobilné pripojenie LTE Cat16, čo znamená teoretické maximálne rýchlosti do 1024 Mbps. Hoci hŕstka telefónov na trhu podporuje aj vyššie rýchlosti, u nás vám bude bohato stačiť spomínaná kategória 16. Samozrejme, nechýba ani NFC a spoľahlivé GPS.

Druhou pozitívnou správou je, že všetky formy pripojenia boli počas nášho testovania spoľahlivé. Viditeľné antény v kryte sú umiestnené strategicky tak, aby bolo naozaj náročné ich kompletne zakryť. Aj pri hraní hier v režime na šírku nezakryjete dlaňami kompletne celé antény a ani raz sme nespozorovali žiadne zhoršenie kvality signálu. Kvalitné bolo ako mobilné, tak aj Wi-Fi, Bluetooth a GPS pripojenie.

Fotoaparát: Tu sa šetrilo najviac

Až do tohto momentu sa vám mohlo zdať, že Honor Play je jednoducho fantastický telefón bez jedinej chyby. Tú sme skutočne nenašli v konštrukcii, výkone ani v systéme. Všetky tieto prvky sú na úrovni vlajkových lodí. Neplatí to však už o fotoaparáte. Honor tu používa kombináciu 16MP hlavného snímača so svetelnosťou f/2.2 a sekundárneho 2MP snímača s clonou f/2.4 pre zaznamenávanie údajov o hĺbke poľa.

Navlas rovnakú zostavu ponúka dostupný smartfón Huawei P20 Lite a dosiahnuté výsledky sú porovnateľné práve s týmto ľudovým smartfónom. Neznamená to, že všetky fotografie boli zlé, to ani náhodou. Najmä počas dňa je telefón schopný produkovať veľmi slušné výsledky. Tým nechýba detail, no farby sú často pomerne tmavé s nedostatočným kontrastom a veľmi slabý je aj dynamický rozsah. Ak sa ale budete vyhýbať situáciám s náročným osvetlením, aj Honor Play vás môže potešiť svojimi výsledkami.

Čo sa týka fotoaparátu, Honor Play však rozhodne nepatrí k tomu najlepšiemu vo svojej cenovej kategórii. Lepší fotografický hardvér a aj oveľa lepšie výsledky ponúka aj lacnejšia Motorola moto g6, nemusí ísť ani o variant s prívlastkom plus. V prospech Honor Play nehovorí ani použitá umelá inteligencia, ktorá by sa mala prejavovať práve pri fotení. V našom testovaní však na 99 % režim AI jednoducho pridal farbám sýtosť. Sme ale radi, že výrobca nám tento režim nevnútil, môžete ho vypnúť a zapnúť jednoducho priamo v aplikácii fotoaparátu. Dokonca môžete AI efekt dodatočne z fotografií odstrániť a použiť originálny záber. My sme ale po chvíli prestali tento režim používať úplne.

Telefón si to čiastočne polepšuje možnosťou nahrávania 4K videa. To je ale poriadne roztrasené, keďže tu nenájdeme optickú stabilizáciu. Pri nahrávaní videí sme mali problém aj so zaostrovaním, keď Honor Play jednoducho nestíhal a nechal nám dosť veľkú časť videa nezaostrenú. Zaujímavé je, že sa to stalo pri nahrávaní 1080p videa s frekvenciou 60 fps, pričom pri 4K videu sme tento problém nezaznamenali. Toto video malo veľmi dobrú úroveň detailov a aj pomerne slušnú reprezentáciu farieb, kdežto pri spomínanom 1080p videu boli farby zvláštne skreslené a tmavé, a to aj napriek tomu, že bol počas natáčania krásny slnečný deň.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Samozrejme, situáciu nezachraňujú ani fotografie v noci či v horšom svetle. Je tu vidieť značné množstvo šumu a chýbajúca optická stabilizácia zapríčiňuje často rozmazané fotografie, pričom toto rozmazanie si na displeji smartfónu nemusíte ani všimnúť. Na veľkom monitore počítača však tieto nedokonalosti už neprehliadnete. Pochváliť potom nemôžeme ani selfie kameru, ktorá síce ponúka nadštandardné 16MP rozlíšenie, no jej výsledky sú podpriemerné. Chýbajú im detaily a celkovo tieto fotografie využijete maximálne na sociálne siete, aj to nie s veľkým nadšením.

Fotoaparát je teda rozhodne oblasťou, kde si musel výrobca pre dosiahnutie čo najnižšej cenovky vybrať menej kvalitné komponenty. Nejde pritom o prvý telefón určený pre hráčov, ktorý robí obete práve v kamere. Na druhej strane je to ale veľká škoda, pretože po všetkých ostatných stránkach ide o výborné zariadenie, no nedostatočne kvalitný fotoaparát bude pre mnohých používateľov určite veľkým problémom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+