MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej elegantne prechádza do hrán, kde nájdeme štandardne rozložené ovládacie prvky. Napravo je to tlačidlo napájania a nad ním dvojtlačidlo hlasitosti, pričom obe sú pomerne kvalitné, nemajú vlastnú vôľu a ponúkajú veľmi príjemné kliknutie pri stlačení. Naľavo hore sa nachádza zásuvka na SIM karty, resp. microSD pamäťovú kartu a v hornej stene nájdeme ešte dodatočný mikrofón. Dole nás potom poteší 3,5mm jack pre slúchadlá, USB-C port a reproduktor.

Zadná strana je veľmi jednoduchá a minimalistická. Vľavo hore nájdeme vertikálne uloženú dvojicu fotoaparátov v mierne vystupujúcom pliešku, pod ktorým sa nachádza dióda blesku. V strede hore je veľmi vhodne umiestnený skener odtlačkov prstov. Antény prechádzajú hornou a dolnou hranou vo veľmi jednoduchom vzore a iba minimálne zasahujú do celkovej konštrukcie telefónu. Zvyšok zadného krytu pokrývajú informačné popisky od výrobcu, pričom text je uložený v horizontálnej polohe. Podobne uložené popisky nájdeme aj na sérii smartfónov Huawei P20 a naznačujú nám, že telefón budeme takto používať veľmi často – najmä pri fotografovaní, no v tomto prípade skôr pri hraní hier.

Celkovo nemáme konštrukcii na Honor Play čo vyčítať. Je praktická a zároveň veľmi pekná. Kovové šasi sa okrem iného hodí aj na lepšiu distribúciu tepla a keďže je Honor Play hráčske zariadenie, takáto vlastnosť sa veľmi zíde. Zaoblený kovový dizajn nám pripomína hneď niekoľko zariadení spred čias sklenenej dominancie a pripomenul nám, prečo bola takáto konštrukcia tak obľúbená. My sme na testovanie mali model v zaujímavom fialovom prevedení a hoci ten neponúkal žiaden “twilight” efekt, ako môžete vidieť na fotografiách, odrazy svetla často menili odtieň konštrukcie až do modrej farby.

Displej a skener odtlačkov: Dostatočná kvalita, no nie elita

Honor Play je úplne novým radom zariadení tejto čínskej značky a hoci sme pri testovaní nedokázali prestať myslieť na fantastickú cenovku, s akou telefón prichádza, zároveň nám telefón až príliš pripomínal tie najlepšie modely tohto výrobcu na to, aby sme ho nepovažovali za vlajkovú loď. Z tohto uhla pohľadu nás teda displej nijako neočaril, no ak vezmeme do úvahy cenu zariadenia, nemáme mu absolútne čo vyčítať.

Telefón prichádza s veľkým 6,3“ displejom s rozlíšením 1080 x 2340 pixelov. Netradičné rozlíšenie je spôsobené výrezom v hornej časti, ktorý je relatívne veľký, no v prípade potreby ho môžete skryť šikovným softvérovým nástrojom. Aj napriek tomu, že Honor Play neponúka AMOLED displej, táto možnosť funguje veľmi dobre a pri jej aktivácii ani nezbadáte, že miesto okolo výrezu nebadane svieti.

Displej ponúka pekné a reálne farby a minimálne skreslenie pri pohľade z uhla. Nevyniká ale maximálnom jasom, čo môže spôsobiť problémy pri práci na priamom slnku. Poteší aspoň veľmi nízka úroveň lesklosti skla na displeji. Čím ale telefón poteší je veľmi dobrá úroveň minimálneho jasu, čo spríjemní používanie v úplnej tme. Tu oceníte aj nočný režim s praktickým filtrom modrého svetla.

V ostatných smeroch sa však displej nemôže rovnať tým najlepším na trhu. Je vidieť, že sa tu šetrilo, keďže Huawei, resp. Honor majú vo svojich portfóliách zariadenia s oveľa krajším panelom. Hoci farby nie sú presýtené, často s nám zdali až príliš fádne a chýbal nám aj trošku vyšší kontrast pre lepší zážitok z používania. To ale neznamená, že displej je zlý, práve naopak. Akurát by sme displej označili za jednu z oblastí, v ktorej nás telefón neprekvapil tak pozitívne ako v mnohých ďalších.

Ako sme spomínali, vzadu nájdeme aj skener odtlačkov. Ten je už tradične rýchly a presný a nijako nám pri používaní neprekážal. Samozrejme, nechýbajú tu ani všetky tradičné využitia skeneru ako ovládanie notifikačnej lišty, prepínanie obrázkov v galérii či šikovná náhrada spúšte fotoaparátu, ktorú využijete najmä pri fotení selfie. Skener určite nie je najrýchlejší na trhu, ale patrí k lepšiemu priemeru a najmä svojou spoľahlivosťou prekonáva aj mnohé drahšie zariadenia.

Výkon a pamäť: Tu sa láme chlieb

Značka Honor nám tento už tento rok ukázala, že ak chcete prémiový hardvér, nemusíte vždy platiť prémiovú cenu. Najskôr to bol model Honor View 10, ktorý priniesol výbavu z radu Huawei P20/Pro pod cenovku 500 EUR. Potom prišla už plnokrvná vlajková loď Honor 10, ktorého cena sa dostala aj pod úroveň 450 EUR. A teraz prichádza Honor Play, zdanlivo zariadenie strednej triedy, ktoré má výkon takmer identický so súčasnými vlajkovými loďami Huawei či Honor, ktoré stoja o stovky eur viac.

Základom je už známy čip Kirin 970, ktorému sekunduje 4/6 GB RAM a 64 GB rozšíriteľnej vnútornej pamäte. My sme testovali verziu so 4 GB RAM, ktorá má aj nižšiu cenovku, no ani na okamih sa nám nezdalo, že by nám RAM nestačila.

Vec sa má tak, že viac ako 4 GB RAM využijete najmä pri multitaskingu. Aj tým najnáročnejším hrám bude stačiť 4 GB RAM, akurát sa vám aplikácie na pozadí budú zrejme vypínať trošku rýchlejšie.

Čo sa ale samotného výkonu týka, telefón naplnil naše očakávania. Benchmarkové testy potvrdili naše zdanie a telefón sa po výkonnostnej stránke správa ako plnohodnotná vlajková loď. Hoci Huawei už predstavil nový čip Kirin 980, ktorý má oproti súčasnej generácii priniesť zlepšenie rádovo v desiatkach percent, 970-ka je stále to najlepšie, čo má čínsky gigant k dispozícii a Honor Play využíva potenciál tohto čipu naplno.

Samozrejme, najväčšmi to oceníte pri hrách. Kategória smartfónov s cenou okolo 300 EUR ponúka často čipy zo strednej a nižšej triedy, ktoré síce pri bežnom používaní stačia, no akonáhle spustíte náročnejšiu hru, okamžite uvidíte obmedzenia, ktoré takýto telefón prináša. V prípade smartfónu Honor Play je to presne naopak a až pri spustení hry uvidíte, čo všetko telefón zvládne.

Samozrejme, svoju úlohu tu zohráva aj funkcia GPU Turbo, ktorú má Honor Play predinštalovanú a ktorú ostatné zariadenia Huawei a Honor práve získavajú prostredníctvom OTA aktualizácií. Funkcia zabezpečuje fantastické zvýšenie herného výkonu pri dosiahnutí oveľa nižšej spotreby energie. Nevýhodou je, že hra musí byť pre túto novinku špeciálne optimalizovaná. Poteší ale fakt, že do tejto úzkej množiny patrí fenomén PUBG Mobile, ktorý fičí na Honore Play skutočne parádne. Aj pri maximálnych grafických nastaveniach je hra plynulá a drží si stabilnú hodnotu FPS. Pri väčšine ostatných telefónov v tejto cenovej relácii si PUBG Mobile zahráte na najnižších či maximálne stredných detailoch.

Honor tiež zvolil spomínanú netradičnú hliníkovú konštrukciu, ktorá sa okrem iného stará o lepšiu distribúciu tepla v zariadení. Znamená to ale tiež, že povrch telefónu sa dokáže zohriať viac ako pri telefónoch zo skla, kde sa teplo väčšinou sústredí na jednom mieste v blízkosti procesoru. Ak Honor Play naozaj vyťažíte a zahrejete ho, teplo sa rozšíri na celé zariadenie. Okrem iného to znamená aj to, že je pomerne teplý aj displej, čo má za následok menšiu plynulosť pohybov prstov po obrazovke.

Našťastie, takýto stav počas nášho testovania nastal iba vtedy, keď sme telefónu dali skutočne zabrať a počas hrania PUBG Mobile sme na pozadí aktualizovali niekoľko desiatok aplikácií. Počas bežného používania sme podobné správanie nezaznamenali, no pri horúcich dňoch a dlhšom hraní náročných hier sme sa tomuto efektu nevyhli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+