Nedávno Honor na berlínskej výstave IFA 2024 uviedol na trh globálnu verziu najnovšieho modelu smartfónu s ohybným displejom Honor Magic V3. Od svojho predchodcu sa líši vylepšeným hardvérom, konštrukcii už nechýba certifikácia odolnosti voči vode IPX8 a o batéria ponúka o 150 mAh vyššiu kapacitu, navyše jej už nechýba bezdrôtové nabíjanie.
Najštíhlejší skladací smartfón na svete
A to všetko pri zachovaní tenkého tela, ktoré je ešte štíhlejšie než pri modeli Magic V2. Novinka sa v otvorenom stave pýši hrúbkou iba 4,35 mm, zatvorený telefón je hrubý len 9,2 mm, takže pri držaní v ruke máte pocit, že ide o bežný smartfón.
Napomáha tomu aj šírka konštrukcie 74 mm. Hlavný konkurent Samsung Galaxy Z Fold6 so šírkou 68 mm je spredu viditeľne užší a oveľa hrubší. Zatvorený Honor Magic V3 sa tak komfortnejšie používa a aj na prvý pohľad vyzerá, ako normálny telefón.
Honor Magic V3 je napriek skladacej konštrukcii dostatočne odolný. Nielen voči vode (IPX8), ale súčasťou materiálu tela je i špeciálne vlákno, ktoré podľa výrobcu v porovnaní s inými vlajkovými smartfónmi až 40-krát zvyšuje odolnosť proti nárazu.
Vylepšené pánty, odolné materiály
Zariadenie je navyše vybavené patentovaným oceľovým pántom Honor Super Steel, ktorý vydrží 500-tisíc skladacích cyklov a získal certifikát odolnosti SGS. Vnútorný displej Super Armored a ochranná vrstva z nanokryštálov Honor Anti-scratch NanoCrystal Shield na vonkajšej obrazovke zabezpečia, že Magic V3 odolá každodennému, aj náročnejšiemu, používaniu. Na prednom displeji je od výroby nalepená ochranná fólia, zadná strana je matná a výborne odoláva odtlačkom prstov a zachytávaniu nečistôt.
Je až neuveriteľné, kam sa technológie za posledné roky posunuli, že dnes je možné vyrobiť zariadenie s ohybným pántom, ktoré už nevyzerá ako tehla, ale ako štandardný smartfón so 6,4” obrazovkou. Po otvorení máte k dispozícii malý tablet s takmer 8-palcovou uhlopriečkou, ktorú využijete na väčšiu produktivitu, najmä ak si zvyknete na používanie dotykového pera.
Ochranný kryt so stojanom v balení
V balení ho nenájdete, tam výrobca ukryl iba nutné dokumenty, nabíjací kábel s USB-C na obidvoch koncoch (chválime) a šikovný obal zložený z dvoch častí, ktorý ochráni boky telefónu aj zadnú stenu.
Kryt mierne dorovná aj vystupujúci 8-uholníkový prstenec okolo fotoaparátov. Súčasťou krytu je kovový stojan, ktorý sa nenápadne ukrýva okolo foto modulu. Využijete ho napríklad pri pozeraní videí.
Honor Magic V3 kúpite s darčekmi
Ak si kúpite v Alze novinku Magic V3 do 29. 9. 2024, získate nielen 300-eurovú zľavu, takže za telefón zaplatíte 1 699 eur, ale aj užitočné darčeky:
- dotykové pero Honor Magic Pen
- 66 W nabíjačku
- službu Honor Care+, ktorá zahŕňa 6-mesačnú záruku na výmenu obrazovky
Novinku som používala niekoľko dní a veľmi rýchlo som si na ňu zvykla. Menší cvik potrebuje otváranie konštrukcie, nie je to ľahké, pánt drží pevne a jednou rukou telefón radšej neotvárajte. Mohol by sa vám vyšmyknúť, istejšie je použiť obidve ruky.
Mojím primárnym telefónom je Samsung Galaxy Z Fold5, na ktorom oceňujem veľký skladací displej s podporou pera S Pen a možnosti pokročilej umelej inteligencie, ktorú Samsung neustále vylepšuje.
MagicOS 8.0 s AI funkciami
Musím priznať, že používanie Magic V3 je o niečo komfortnejšie, najmä ak je zatvorený. Predsa len, širší predný displej a štíhlejší profil robia svoje. Novinka od Honoru už získala aj spomínanú certifikáciu IPX8 a nechýba jej bezdrôtové nabíjanie, vrátane reverzného, a systém Magic OS 8.0 prináša aj AI funkcie, takže niektoré výhody skladacieho Samsungu sa už stratili.
Magic V3 jednoznačne nad Galaxy Z Fold vyhráva nielen štíhlym telom a pohodlnejším vonkajším displejom, ale i rýchlosťou nabíjania. Káblové podporuje 66 W technológiu, bezdrôtové ponúka 50 W rýchlosť. Samsung už roky tvrdohlavo trvá na 25 W nabíjaní, čo je dnes už naozaj málo.
V čom Samsung aktuálne nad Honorom vyhráva, je dĺžka aktualizácií operačného systému. Kým prémiové zariadenia Galaxy sa môžu tešiť zo 7-ročnej softvérovej podpory, Magic V3 má prisľúbených päť rokov podpory. Určite je to posun vpred, no tu získava bod Samsung.
AI funkcie pri fotografovaní
Umelá inteligencia hýbe svetom a stáva sa súčasťou systému mobilných zariadení, kde slúži vyššej produktivite, pri komunikácii v cudzom jazyku a úprave fotografií. Inak tomu nie je ani pri Honore Magic V3. Výrobca implementoval do nadstavby Magic 8.0 napríklad AI Motion Sensing pre rýchle zábery a funkciu AI Portrait Engine, ktorá vylepšuje portréty.
Šikovnou funkciou je AI Zmizík, pri úprave fotografií ho hľadajte pod názvom AI Guma. Zo snímok odstráni rušivé objekty, takže ak ste napríklad vyfotení na pláži, kde sú v zábere aj cudzí ľudia, ktorých tam nechcete, Zmizík ich vyzmizíkuje.
AI Guma používa inteligentný algoritmus na analýzu okolia vymazaného objektu a nahradí ho obsahom, ktorý sa hodí do zvyšku fotografie. Zvyčajne je vymazanie objektu prirodzené, no občas sa mi pri experimentovaní stalo, že namiesto vymazania budovy ju AI nahradila inou budovou.
Kvalitné fotoaparáty
Pri fotografovaní oceníte širokú škálu objektívov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. Dvojica 50 MP fotoaparátov (hlavný a periskopický teleobjektív) disponuje i optickou stabilizáciou obrazu, takže aj výrazne priblížené snímky (až 3,5x optický a 100x digitálny zoom) budú ostrejšie a fotografie vyfotené v zlých svetelných podmienkach jasnejšie.
Širokouhlý 40 MP fotoaparát, ktorý využijete aj na makro snímky, disponuje 112° uhlom záberu, konkurencia ponúka aj 123° uhol, takže sa jej do záberu zmestí viac objektov. V ponuke apke Fotoaparát nechýba portrétový režim AI Harcourt Portrait s profesionálnym výsledkom, ktorý mal premiéru v sérii Honor 200.
Výkonu bude mať Magic V3 aj na niekoľko rokov dosť. Zabezpečí ho známy čipset Snapdragon 8 Gen 3 doplnený 12 GB operačnou pamäťou doplnený 512 GB úložiskom. Aj keď sa nedá rozšíriť pamäťovými kartami, väčšine bežných používateľov nude stačiť. Počas testovania som sa nestretla so žiadnym výrazným zahrievaním. Výrobca použil priekopnícku titánovú odparovaciu komoru, ktorá veľmi dobre odvádza teplo.
Novinky v MagicOS 8.0
Nad operačným systémom Android 14 beží nadstavba MagicOS 8.0.1 s viacerými šikovnými funkciami. Jednou z nich je Magic Portal, o ktorom sa viac dočítate v našom staršom článku. Ukladanie a zdieľanie súborov potiahnutím po obrazovke (obrázkov, textu či webových odkazov) je jednoduché a rýchle. Magic V3 podporuje i gesto zakrúžkovania na vyhľadávanie obrázkov, prístup ku Google vyhľadávaniu a ďalším aplikáciám.
Vnútorná obrazovka podporuje rozdelenie na dve časti, teda spustenie dvoch aplikácií naraz, plus pridanie na obrazovku aj viacero plávajúcich okien s ďalšími aplikáciami. Naraz tak viete prepínať podľa potreby medzi rôznym softvérom. Ťuknutím na malú čiaru v hornej časti apky vyvoláte možnosť jej zobrazenia, rýchlo tak môžete meniť veľkosť aj orientáciu.
Užitočnou funkciou je Osobný preklad (Face o Face translation). Poslúži pri konverzácii v cudzom jazyku (slovenčina podporovaná nie je). Vďaka konštrukcii ohnutej do 90° môžete na veľkom displeji písať, alebo zadávať hlasom, svoj text, druhá strana vidí preložené vety do svojho jazyka na vonkajšej obrazovke.
Prípadne ak stojíte s druhou osobou proti sebe, použijete veľký displej, kedy vy vidíte svoj text tvárou k sebe a druhá strana má svoj preklad na opačnej strane obrazovky otočený o 180°, teda takisto tvárou k sebe.
Aplikácia Honor Notes využijete napríklad na prednáške alebo konferencii. Podporuje konverziu zvuku na text, rozpozná hlasy viacerých osôb a prekladá do viacerých jazykov. Slovenčina opäť, zatiaľ, chýba.
Honor Magic V3 nie je pre každého
Po niekoľkých dňoch používania môžem napísať, že Honor Magic V3 je opäť o kus ďalej od svojho predchodcu. Prináša množstvo vylepšení, vrátane vodoodolnosti, bezdrôtového nabíjania a nových AI funkcií. Nie je určený pre bežného používateľa, ale ten, kto si tento model kúpi, pretože využije veľký skladací displej, bude spokojný. Spolu s dotykovým perom Honor Magic Pen ide o skvelé zariadenie na prácu i zábavu.