MojAndroid

Čínska značka Honor nesmela pod minulým vlastníkom, spoločnosťou Huawei, využívať Google služby a aplikácie vrátane obchodu Google Play. Po jej predaní novému vlastníkovi túto situáciu vyriešila a podľa portálu AndroidAuthority očakáva, že čoskoro obnoví vzťahy s Googlom.

Spolu s Huawei trpel aj Honor

Celá kauza Huawei vs USA začala pred viac ako rokom a pol. Zákaz predávať americké technológie spoločnosti Huawei vyhlásilo americké ministerstvo obchodu v máji roku 2019. Dôvodom boli obvinenia zo špionáže v prospech čínskej vlády americkými tajnými službami. Či už boli obvinenia pravdivé alebo bola dôvodom obchodná vojna Donalda Trumpa s Čínou, pre Huawei to znamenalo viacero problémov. Najvážnejším bola strata certifikácie Googlu pre nové smartfóny tohto výrobcu. A pretože sa zákaz týkal aj jej samostatnej značky Honor, tak aj jej smartfóny prišli na trh bez Google služieb, Google aplikácií a hlavne obchodu Google Play.

CEO značky potvrdil jednania s Googlom

Zmena majiteľa v novembri minulého roku značke Honor rozviazala ruky a mohla opätovne začať obchodovať s americkými spoločnosťami. Dohoda s americkým výrobcom čipov Qualcomm na používanie jeho čipov, ktoré nahradia čipy značky Kirin od spoločnosti Huawei, je už v podstate hotová. Zároveň nadviazal partnerstvo aj so spoločnosťami Intel, MediaTek a AMD. Najdôležitejšiu novinku teraz ale prezradil CEO spoločnosti Honor George Zhao. Na otázku portálu South China Morning Postči budú mať budúce smartfóny značky Honor Google aplikácie, odpovedal jednoznačne. Honor je v pokročilých jednaniach s Googlom a dohoda by mala byť už čoskoro. Odpovedal tiež na otázku, či sa neobáva, že Honor dostane rovnaký zákaz ako Huawei aj samostatne.

Nie je dôvod dávať podobné obmedzenia bežnej firme zaoberajúcej sa spotrebnou elektronikou. Dodržiavame celosvetové obchodné zákony vrátane platieb za duševné vlastníctvo, platieb daní atď. Máme úrad pre zabezpečenie súladu s každým právnym systémom. 

George Zhao, CEO spoločnosti Honor

Otázne stále je, či sa Google aplikácie s obchodom Google play dostanú aj na nedávno predstavený vlajkový smartfón Honor V40. Ten bol zatiaľ uvedený na čínskom trhu bez nich a spoločnosť nepotvrdila, či ich bude obsahovať jeho globálna verzia. CEO Honoru na to síce tiež nedal odpoveď, ale potvrdil, že značka chce v budúcnosti útočiť na trhové pozície Huawei a Applu.

Náš tip
WhatsApp bude pri autorizovaní nového zariadenia požadovať biometrické overenie

 

31.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+