MojAndroid

Minuloročná zmena vlastníka sa čínskej značke Honor, ktorá patrila spoločnosti Huawei, skutočne vyplatila. Nevzťahuje sa na ňu zákaz predaja amerických technológií čínskemu Huawei a môže voľne obchodovať s americkými výrobcami. Podľa portálu GSMarena budú jej chystané smartfóny môcť po roku a pol opäť využívať Google služby a aplikácie.

Po čipsetoch Qualcommu mieria na smartfóny Honor aj Google služby

Zákaz predávať americké technológie spoločnosti Huawei vyhlásilo americké ministerstvo obchodu v máji roku 2019. Dôvodom boli obvinenia zo špionáže v prospech čínskej vlády americkými tajnými službami. Či už boli obvinenia pravdivé alebo bola dôvodom obchodná vojna Donalda Trumpa s Čínou, pre Huawei to znamenalo viacero problémov. Najvážnejším bola strata certifikácie Googlu pre nové smartfóny tohto výrobcu. A pretože sa zákaz týkal aj jej samostatnej značky Honor, tak aj jej smartfóny prišli na trh bez Google služieb, Google aplikácií a hlavne obchodu Google Play.

Zmena majiteľa v novembri minulého roku značke Honor rozviazala ruky a mohla opätovne začať obchodovať s americkými spoločnosťami. Dohoda s americkým výrobcom čipov Qualcomm na používanie jeho čipov, ktoré nahradia čipy značky Kirin od spoločnosti Huawei, je prakticky na spadnutie. A navyše podľa ruského denníka Kommersant jej chystané smartfóny získajú certifikáciu Googlu. Vďaka tomu bude systém Android v nich opäť previazaný s Google službami a predinštalovaným oficiálnym obchodom s aplikáciami bude Google Play.

Ktoré modely dostanú certifikáciu Googlu?

Táto zmena sa nebude netýkať pripravovaných modelov série Honor V40, ktoré boli ešte vyvíjané pod spoločnosťou Huawei. Z toho dôvodu budú využívať nadstavbu Magic UI so službami HMS a alternatívnym obchodom aplikácií AppGallery od Huawei. So zmenou sa zákazníci stretnú až u modelu Honor X11 a vlajkovej série Honor 40. Ruský denník Kommersant tiež pripomína, že Honor je druhá najpredávanejšia značka po Samsungu na ruskom trhu. Darí sa jej aj na európskom trhu a vďaka návratu Google služieb sa jej pozícia na trhu môže ešte viac posliniť.

Náš tip
Skončí LG s výrobou mobilov? Takáto je pravda
19.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+