MojAndroid

Dcérsku spoločnosť Huaweiu Honor v našich končinách netreba špeciálne predstavovať. Je tu známa vďaka predaju smartfónov. Predstavila tiež už niekoľko nositeľných zariadení a aktuálne sa snaží zaujať fitness náramkom, ktorého prednosťou má byť okrem iných funkcií aj možnosť plávania. S Honor Band 3 sme strávili niekoľko dní a prinášame vám naše dojmy.

Konštrukcia a dizajn

Fitness náramok od Honoru má len 19 gramov a prichádza v nenápadnom prevedení. Gumenný náramok a telo zariadenia tvoria kompaktný ladiaci celok. Náramok nie je odnímateľný, takže sa hneď na začiatku musíte rozhodnúť, ktorú farebnú variantu chcete nosiť na svojej ruke. My sme mali na testoch čierne prevedenie, no ešte je náramok v tmovomodrej a oranžovej farbe v kombinácii s čiernym základom.

Náramok má jednoduchý, no účinný patent na zapnutie. Rozhodne sme sa nebáli, že by sa rozopol. Práve naopak. Výborne držal. Na druhej strane, bolo trochu náročnejšie ho zapnúť, nakoľko dva výbežky sa na svoje miesto dostali až s väčším úsilím a poriadnou mierou sústredenia.

OLED displej má veľkosť 0,91″ a na spodnej strane má malú okrúhlu dotykovú plochu, pomocou ktorej prebieha celé ovládanie náramku. Počas nosenia sa nijako výrazne nedoškriabal, čo chválime. Na smartfón sa dá dať ochranný obal, no fitness náramky sú vystavené denne množstvu mrzutých podnetov.

Honor Band 3 sa veľmi príjemne nosil, absolútne sa pod ním nepotila ruka. Na jednej strane je tenučký a na druhej strane obsahuje perforáciu, ktorá napomáha priedušnosti. Celkovo nás dizajn neohúril, no za zhruba 65 eur nemôžeme čakať špeciálne zázraky. Honor však spĺňa to, na čo je určený. Monitoruje vaše aktivity a zároveň vás nijako neobmedzuje. V skutočnosti ani neviete, že ho máte na ruke. Dizajnovo sa však hodí skôr k športovejším typom ľudí. Elegantnejší by mohli zvoliť skôr niektoré s inteligentných hodiniek.

Nastavenie fitness náramku

Náramok Honor Band 3 je pre plné využívanie potrebné prepojiť s dvojicou aplikácií. Najskôr s aplikáciou Huawei Wear, ktorú si stiahnete z ochodu Google Play. Tu vám zariadenie ukazuje stav batérie a vykonávate tu základné nastavenia náramku. Vyberiete si notifikácie, ktoré želáte dostávať na zápästie, nastavíte, kedy vás nemá vyrušovať, na ktorej ruke ho chcete nosiť, či má monitorovať aj spánok, srdcový tep a podobne. Zároveň sú tu aj základné informácie o prejdených krokoch, spálených kalóriách a vzdialenosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Náramok však dokáže omnoho viac, ak ho prepojíte s aplikáciou Zdravie od Huawei, kde nájdete podrobnejšie informácie – či už o tréningu, alebo o spánku či srdcovom tepe. Náramok prepojíte cez rozhranie Bluetooth 4.2.

Verzia: 8.0.1.343
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 8.0.1.343
Aktuálna cena: Zdarma

Honor Band 3 neobsahuje mikrofón ani reproduktor, takže vás na rôzne typy notifikácií upozorňuje len vibráciami. Zvolili sme si čas, kedy sme už nechceli riešiť prichádzajúce upozornenia a do rána sme mali počas spánku kľud. Zaujímavé je, že vtedy nás však neprebudil ani budík nastavený v rámci smartfónu. Budík sme si museli zvoliť zvlášť v nastaveniach v Huawei Wear.

S náramkom nebol problém spať. Ani sme nevedeli, že ho máme na ruke – teda netlačil, ani nijako nezavadzal. Režim spánku sa spustil automaticky po zaľahnutí a približne sedel s časom zaspávania. Prebudenie sa zarátalo od momentu, keď ste spravili prvé kroky. V spánku rozoznával náramok 3 úrovne, ktoré prekreslil do grafu.

Pri používaní náramku sme sa nestretli s automatickým rozpoznávaním aktivity, ako to u niektorých náramkov býva.

Displej

Ako sme spomínali náramok obsahuje monochromatický 0,91-palcový OLED displej. Bol veľmi dobre čitateľný či už na priamom slnku, alebo bežne počas dňa. V cenovej kategórii 60 – 70 eur neočakávame automatickú reguláciu jasu, no škoda, že tu nie je ani manuálne prispôsobenie intenzity displeja. Na pohľad sa to vôbec nemusí zdať, no počas noci informácie na displeji skutočne príliš žiaria a určite by sme privítali zníženie jasu.

Ako sme písali, zariadenie sa ovláda prostredníctvom menšej dotykovej plochy pod displejom. Pointou je len jednoduché ťuknutie prstom a preklikávate sa v hlavnom menu. Dotyky boli veľmi responzívne. Displej aktivujete buď manuálne ťuknutím na určenú plochu, alebo gestom otočenia zápästia k tvári. Tu sa nachádza na Domácej obrazovke čas, prejdené kroky, dátum, úroveň batérie a Bluetooth pripojenie. Ďalšia karta zobrazí špeciálne len kroky, na ďalšej sú Meranie srdcového tepu, Beh a Plávanie.

Niektoré náramky majú možno vyspelejšie displeje, no nám toto prevedenie nijako neprekážalo a na aktivity a notifikácie nám úplne postačoval. Okrem toho, tento typ displeja sa správa omnoho šetrnejšie k batérii a nie ste nútení často myslieť na nabíjanie.

Používanie

Ovládanie displeja pomocou dotykového bodu bolo spočiatku nie celkom intuitívne, sme zvyknutí skôr “listovať” vpred a nazad. Tu sa však musíte presúvať cez okruh ďalších 4 kariet, keď náhodou preskočíte funkciu, ktorú ste chceli zvoliť. Dá sa na to zvyknúť, len nám to prišlo trochu nepraktické. Keď vám príde notifikácia, je “nadradená” domácej obrazovke a pokým si ju nepozriete, nemôžete sa informovať o čase a iných informáciách. Na notifikácie sa nedá odpovedať a vidíte z nich len kúsok, presnejšie len pár prvých slov. Najskôr je pritom oznámenie, kto vám správu poslal a až potom uvidíte dve či tri slová z reálnej správy.

Jednotlivé karty sa rozkliknú dlhším podržaním dotykovej plochy. V rámci kariet Beh a Plávanie si takto spustíte tréning. S náramkom sme veľa chodili, za čo nás po dosiahnutí denného limitu pochválil peknou gratulačnou animáciou s ohňostrojom.

Boli sme s ním aj behať, pričom  náramok nám meral srdcový tep, aj prejdené kilometre zobrazil tempo behu, priemernú rýchlosť. Záznam si navyše môžete pozrieť aj v prehľadnom grafe. Bohužiaľ, nezobrazí sa vám tu vaša trasa, keďže náramok nedisponuje GPS. Je to podľa nás škoda, pretože mnoho športovcov, ktorí siahnu po tomto náramku by funkciu určite ocenilo.

Príjemnou zmenou oproti väčšine náramkov je špecifikácia IP67, teda fakt, že s ním môžete plávať, ba čo viac – môžete s ním vykonávať plavecký tréning. Stačí jednoducho spustiť režim Plávania. Aktivuje sa dvojitým klepnutím po dotykovej ploche z toho dôvodu, aby ste nemali sťaženú situáciu s mokrými prstami v bazéne. Podrobnosti ohľadom tohto tréningu však nie sú príliš obsažné. Počas plávania sa vám nemeria srdcový tep a v aplikácii sa zobrazí len trvanie tréningu a počet spálených kalórií. Nerozozná tiež štýl, ktorým ste plávali. Zhrnieme to tak, že táto funkcia slúži podľa nás jednoducho na to, aby ste mali komplexnejší záznam v aplikácii o vaše fyzickej aktivite.

K ďalším funkcionalitám aplikácie patrí krátke vibračné upozornenie, ak sa od vášho telefónu vzdialite mimo Bluetooth dosah. Funkciu Hľadaj môj telefón tu však nenájdete. Synchronizácia aplikácie a údajov z náramku prebieha po vstupe do aplikácie, pričom niekedu ju treba vyžiadať potiahnutím prsta nadol. Náramok vás vyzýva aj k aktivite tým, že každú hodinu nečinnosti vám v podobe zavibrovania a cvičiaceho panáčika pripomenie, aby ste sa ponaťahovali. Náramok fungoval počas testovania bez zaváhaní, nemal problémy s pripojením k smartfónu a notifikácie zobrazoval bleskovo.

Trochu nás zarazila len vec ohľadom merania srdcového tepu. V aplikácii môžete zvoliť “Automatické meranie srdcového tepu”, pričom v popise je, že srdcová aktivita sa monitoruje 24 hodín denne. Mysleli sme si, že aj snímač srdcového tepu bude kontinuálne svietiť. Vysvitlo, že snímač sa však len v pravidelných intervaloch zapína, teda nesníma tep nepretržite. Inak si však nemusíte  Takže – malé upozornenie pre používateľov.

K presnosti počítania krokov sa však veľmi ťažko vyjadruje a museli by sme ho v jednom momente porovnávať aspoň s dvoma ďalšími zariadeniami, čo nebolo primárnym cieľom tohto testu.

Dovolím si malú poznámku k Wearables všeobecne. Ja osobne takéto zariadenia neberiem ako smerodajné dáta rovnajúce sa presnosti meraní na lekárskej prehliadke, či odborným zariadeniam. Skôr je to nástroj na všeobecný prehľad o vašej aktivite. Nie je podľa mňa napr. dôležité, či sme prešli 1200 alebo 1400 krokov. Podstatou je, že je to stále málo a aktivitu treba poriadne zvýšiť. Rovnako, pri meraní srdcového tepu. Nemyslím si, že robí rozdiel, či už mám o 5 tepov viac alebo menej. Podstatné je vedieť, či ho nemáme až príliš vysoký, alebo príliš nízky. Tiež je dôležité mať dlhodobý prehľad o výške tepu a sledovať, či ho máme bežne v rovnakých situáciách počas dňa v stálej rovine. Tiež si skôr treba všímať, či máme v priebehu dňa bezdôvodne veľké odchýlky v činnosti srdca a podobne. To všetko – a ešte aj oveľa viac – si môžete vďaka takýmto náramkom či hodinkám prezerať v príslušných aplikáciách.

Batéria

V náramku sa nachádza batéria s kapacitou 100 mAh a nabíja sa cez malú kolísku pripojenú v balení. Tá nabíja zariadenie cez dva piny na zadnej strane. Spolu s pribaleným káblom sme ju cez štandardný sieťový adaptér nabili za zhruba hodinu. Náramok mal veľmi slušnú výdrž na jedno nabitie.  Keďže sme ho nemali na dlhodobý test, nestihli sme vyskúšať všetky možnosti s používaním – vybíjaním.

Test sme však začali s tým, že sme zapli kontinuálne snímanie srdcového tepu. V tomto režime, vydržala batéria náramku 15 dní do úplného vybitia. Za asi 20 minút sa nám potom podarilo náramok nabiť na 30%. Počas tréningu sa batéria nevybíja príliš rýchlo, podľa screenshotov po hodinovom behu a chôdzi (samozrejme so zapnutým snímaním tepu) bola hodnota batérie stále rovnaká. Na druhý deň však skočila rovno na 90%. Rovnako to postupovalo aj na ďalší deň, pričom na tretí sme mali už len 80% batérie a na štvrtý 70%. Keď sme však neabsolvovali tréning, batéria vydržala na rovnakej úrovni niekedy aj 2 dni.

Celkovo je to práve výdrž na jedno nabitie, ktorá je veľkou prednosťou tohto zariadenia. Navyše, na náramok nám neustále prúdili notifikácie zo všetkých možných aplikácií (3 emailové účty, sociálne siete, chatovacie služby, firemné aplikácie, YouTube…). Ako sme spôomínali, tiež sme s ním aj spávali.

Predpokladáme, že keby nemáme zapnuté kontinurálne snímanie srdcového tepu, dostali by sme sa oveľa vyššie s výdržou na jedno nabitie. Možno aj sľubovaných 30 dní, ako píše výrobca. V tomto smere musíme Honor veľmi pochváliť, určite patrí k tým lepším na trhu.

Záverečné hodnotenie Honor Band 3

Fitness náramok Honor Band 3 je zariadenie, ktoré sa snaží podporovať vás v zdravom životnom štýle. Či už je to nabádanie k aktivitám, alebo podpora plaveckého tréningu a snímanie srdcového tepu – je vyrobený pre tých, ktorí sa chcú hýbať. Bohužiaľ, nenájdeme tu GPS, ktoré je pre množstvo športovcov dôležitou funkciou. Cenou ani prevedením sa však nehrá na zariadenie pre ultra-športovca. Ak túžite po takom, prejdite do vyšších cenových relácií. Honor Band je tu pre tých, ktorí si chcú jednoducho zľahka monitorovať svoj aktívny život a mať aj napriek neprítomnosti GPS mnoho ďalších možností. Vo svojej cenovej kategórii je na tom výbavou veľmi dobre a ťažko sa mu hľadá konkurencia.

Plusy:

  • + výdrž batérie
  • + príjemné nosenie
  • + vodeodolnosť
  • + cena

Mínusy:

  • – pre niekoho nemotorné ovládanie
  • – slabé monitorovanie plávania
  • – zobrazenie displeja na slnku a v tme

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+