MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Doťahuje sa na špičku

Aj keď fotoaparát Honoru 9 nepovažujeme za ten najlepší na trhu, vo svojej cenovej kategórií patrí ku tým najlepším. Kvalitou a rýchlosťou sa radí medzi ostatné smartfóny, ktoré disponujú duálnym fotoaparátom s podobnými špecifikáciami. V prípade Honoru 9 to znamená prítomnosť dvojice snímačov 12+20 Mpix, z ktorých jeden je monochromatický a ten druhý klasicky farebný. Tomu odpovedajú aj niektoré funkcie, ktoré v prípade smartfónov Honor považujeme za tie najlepšie.

Honor 9 ponúka viacero užitočných režimov fotenia, medzi ktorými nechýba ani Širokuhlá clona či portrétny režim. Ich význam sme si podrobne popísali už aj v recenzii na Huawei P10 a tu zohrávajú v podstate tú istú úlohu. So “Širkouhlou clonou”, dokážete vďaka dvojici snímačov zachytiť objekt s malou hĺbkou ostrosti. Tú si viete po odfotení nastaviť manuálne, a to v rozmedzí od f0.95 po f16. Vďaka tomu viete ovládať to, ako veľmi dôjde k rozmazaniu pozadia foteného objektu. Plusom je tiež to, že aj po odfotení záberu je možné zvoliť bod zaostrenia. Pri fotení si však netreba robiť zbytočné ilúzie. Bokeh je len softvérový a v mnohých prípadoch to vidieť. Ak ale odfotíte objekt s dobre vymedzenými kontúrami, výsledok stojí za to. Pri portrétovom režime sa pozadie môže, ale nemusí, rozmazať, pričom k dispozícii je aj nastavenie úrovne skrášlenia tváre.

TIP: Fotografie v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť kliknutím na tento odkaz.

Novinkou v prípade Honoru 9 je režim fotenia Pohyblivého obrázka. Ten okrem fotografie, po stlačení spúšte, zhotoví aj krátke video. Honor však prináša aj ďalšie zaujímavé módy. Je to napríklad 3D panoráma, ktorá pohybom fotoaparátu okolo objektu vytvorí zaujímavý 3D snímok. Rovnako funguje aj 3D creator, ktorý je určený pre 3D mapovanie tváre. Nechýbajú ani obľúbené špeciálne režimy v podobe tých, ktoré vám umožnia odfotiť stopy koncových svetiel, hodvábnu vodu, hviezdnu oblohu, či kresliť svetelné grafity. Za zmienku stojí tiež fotenie pomocou nočného záberu, či v jednofarebnom režime. No a nájdete tu aj profesionálny režim, ktorý umožňuje manuálne nastaviť ISO, čas uzávierky, expozíciu, zaostrovanie, či vyváženie bielej.

Honor 9 ponúka ešte množstvo ďalších nastavení a režimov, ktoré možno využijete a možno nie. Každopádne, smartfón, čo sa softvérovej výbavy fotoaparátu týka, ponúka to najlepšie vo svojej triede a fotografickými funkciami tromfne aj drahšie kúsky. Ako sme už písali, kvalita fotografií je pri dostatočnom svetle výborná, o čom svedčia aj naše testovacie zábery. Pri znižujúcej sa intenzite svetla však už cítiť absenciu optickej stabilizácie, kvôli ktorej môžu byť výsledne zábery rozmazané. Taktiež, viac je badateľný aj šum. Inak ale ku kvalite fotoaparátu nemáme výhrady a Honor 9 považujeme za skutočne výborný fotomobil. Hlavne pri pohľade na cenu, za ktorú sa predáva.

Smartfón samozrejme natáča aj video, ktoré zaznamenáte v maximálnom rozlíšení 4K. Okrem neho sú však k dispozícii aj menšie rozlíšenia, ako Full HD@30fps či Full HD@60fps. Pri menšom rozlíšení s 30fps je k dispozícii aj softvérová stabilizácia, ktorá však nefunguje až tak dobre. Pri natáčaní za chôdze ako keby miestami vypínala a dokonalá nie je ani vtedy keď funguje. A tu je kameňom úrazu práve absencia optickej stabilizácie, ktorá by takýto problém z väčšej miery vyriešila. Čo sa týka samotnej kvality videa, tak tá je na vysokej úrovni, ale len dovtedy, pokiaľ budete natáčať skôr zábery zo statívu alebo bez toho, aby ste sa pohybovali.

Konektivita: Bonus v podobe IR

Honor 9 nezaháľa ani po stránke konektivity. Podporuje väčšinu štandardov vlajkových lodí, vrátane rýchleho WiFi 802.11 a/b/g/n/ac , LTE, NFC, či Bluetooth 4.2. Nechýba dokonca ani IR LED, ktorá poslúži k ovládaniu domácich elektrospotrebičov. Už samozrejmosťou je podpora GPS a prítomnosť konektorov USB C a 3,5 mm audio jacku. Ku kvalite hovorov nemáme skutočne čo dodať, čo platí aj o citlivosti príjmu GPS či WiFi signálov.

Dobrou správou je tiež prítomnosť hybridného dual SIM slotu, ktorý pojme až dve nano SIM karty, resp. jednu nanoSIM a jednu micro SD kartu. Pre každu SIM je pritom možné štandardne priradiť natívnu funkciu, ktorú bude vykonávať. Jedna SIM teda môže napríklad obsluhovať hovory a SMS správy, tá druhá bude vyhradená pre mobilný internet.

Huawei dopĺňa konektivitu aj o funkciu WiFi+, ktorá dokáže vhodne kombinovať pripojenie cez WiFi a mobilnú sieť. Ak sa napríklad nachádzate v okolí známej WiFi siete, zariadenie automaticky aktivuje WiFi a pripojí sa k nej. Iným prípadom môže byť ten, keď vám doma na WiFi prestane fungovať internet. Honor 9 sa v tomto prípade automaticky pripojí do internetu prostredníctvom mobilnej siete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

11.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+