MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém:

Aj Honor 8 disponuje obdobnou softvérovou výbavou ako jeho súrodenci Honor 7 Lite či Huawei P9 Lite. Aj tu teda nájdete Android vo verzii 6.0 a používateľskú nadstavbu EMUI 4.1. Nasledovné riadky tak budú vo veľa veciach podobné s tými, ktoré nájdete aj v recenzii na Honor 7 Lite. Za pozornosť určite stojí fakt, že Honor pre tento model prisľúbil pravidelné aktualizácie systému po dobu najbližších dvoch rokov.

Launcher nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikáciíMotívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Honor 8 upravíte presne podľa seba.

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Honor pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Honor poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Honoru 8 je podporovaný príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov a funkcia pre nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu.

Na rozdiel od Honoru 7 Lite podporuje osmička aj inteligentný kryt. Ak ho použijete, bude sa cez jeho výrez na prednej strane zobrazovať napríklad informácia o čase a počasí. Navyše, podobne ako na Huawei P9, aj tu môžete spúšťať aplikácie pomocou gest a robiť snímky obrazovky dvojitým poklepaním hánky, prípadne hánkou prsta nakresliť uzavretú oblasť, čím sa vytvorí screenshot len danej časti.  Novinkou je podpora natáčania obrazovky a vytváranie rolovacích snímkov. Tie zapnete silným dvojitým ťuknutím hánkami dvoch prstov resp. nakreslením písmena S na obrazovke.

Honor do zariadenia predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Nadstavba EMUI je v našich testoch už dobre známa a veľa ľudí sa s ňou zoznámilo už v starších modeloch výrobcu. Aj vďaka svojej jednoduchosti a ponuke funkcií je veľmi obľúbená, aj keď nemusí vyhovovať úplne každému, a to najmä kvôli rozloženiu aplikácií na domácich obrazovkách. Nič však nebráni tomu, aby ste launcher jednoducho vymenili za iný, ktorý stiahnete z obchodu Play svojim prostredím a funkciami vám bude vyhovovať najviac. My operačný systém Honoru 8 hodnotíme na výbornú, a to najmä vďaka širokej palete podporovaných funkcií a jeho rýchlosti. Žiaľ, pri testovaní sme sa stretli s problémom s inštalovaním niektorých aplikácií. Do telefónu sa nám nepodarilo nainštalovať napríklad benchmarky AnTuTu ani GeekBench. Ich inštalácia vyustila do chyby označenej číslom 501.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
9.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+