MojAndroid

Honor 8, oficiálne predstavený v júli 2016, budeme v dnešnom článku porovnávať s minuloročným vlajkovým modelom tej istej spoločnosti – Honorom 9. Pri prvom pohľade na tieto telefóny vás hneď osloví ich dizajn. Kovové rámčeky v ruke pôsobia veľmi dobre a sklenené zadné strany tvorené pätnástimi vrstvami skla hádžu na svetle nádherné odlesky. Dizajn Honoru 9 je dokonca ešte viac vycibrený – zadná sklenená strana je k bokom pekne zahnutá. Daňou za krásu je však veľmi veľká klzkosť u oboch telefónov a s tým prichádza zvýšené riziko pádu a rozbitia.

Konštrukcia, dizajn a displej

Na prednej strane Honoru 8 sa nachádza 5,2-palcový displej s rozlíšením Full HD (1080×1920). Nad displejom sa nachádza 8-megapixelová selfie kamera, senzor okolitého jasu a reproduktor na hovory, v ktorom je zakomponovaná notifikačná LED dióda. Pod displejom sa nachádza logo spoločnosti. Niektorí používatelia to môžu brať ako plytvanie miestom, pretože navzdor pomerne veľkému priestoru pod displejom sú navigačné tlačidlá vyriešené softvérovo. Rýchla čítačka odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane telefónu. Honor 9 má čítačku vyriešenú omnoho šikovnejšie, a to pod displejom, ktorý má pre zmenu veľkosť 5,15 palcov (taktiež Full HD rozlíšenie). Pod ním sa nachádzajú podsvietené senzorové tlačidlá a už spomínaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá slúži aj ako tlačidlo „domov“. Výber miesta čítačky určite oceníte pri položenom telefóne na stole, bez nutnosti ho zdvíhať, aby ste naskenovali prst. Priestor a komponenty nad displejom sú potom také isté ako pri Honore 8.

Na Honore 9 čítačku odtlačkov prstov nahradilo logo výrobcu a čítačka dostala praktickejšie umiestnenie vpredu.

Výkon, pamäť, konektivita

Výrobca sa už tradične rozhodol do oboch telefónov zakomponovať svoje vlastné čipy. V Honore 8 sa nachádza čip Kirin 950. Jeho štyri výkonnejšie Cortex-A72 jadrá pracujú na frekvencii 2,3GHz a ďalšie štyri úspornejšie Cortex-A53 na frekvencii 1,8GHz. Výkon je skrátka veľmi dobrý a v Antutu Benchmarku tento telefón presiahol ľahko hranicu cez 90000 bodov. Slabšou stránkou je grafika, najnáročnejšie hry už nemusia mať dostatočný framerate. Pamäť RAM o veľkosti 4GB zaručuje bezproblémový multitasking, pre aplikácie a vaše dáta slúži 32GB interného úložiska, to sa však dá rozšíriť pomocou pamäťových kariet.

V Honore 9 sa nachádza čip Kirin 960 pracujúci na podobnej frekvencii (4x Cortex-A73 2,4GHz, 4x Cortex A53 1,8GHz). Nuž ale frekvencia nie je všetko a rozdiely vo výkone sú obrovské. Honor 9 má oproti predchodcovi až o 180% vylepšený grafický výkon. Reakcie telefónu sú rekordne rýchle. V Antutu Benchmark Honor 9 dosahuje až okolo 145 000 bodov. Pamäť RAM má veľkosť opäť 4GB a interné úložisko 64GB, takisto s možnosťou o rozšírenie pamäťovými kartami.

S obidvoma telefónmi sa pripojíte na všetky naše LTE siete. Bluetooth je vo verzii 4.2, GPS moduly sú potom samozrejmosťou. Telefóny nabijete rýchlo vďaka 2A nabíjačkám cez USB-C port. Nechýba ani 3,5mm Jack konektor a infraport.

Fotoaparáty

Obidva telefóny sa radia medzi fotomobily. To znamená, že sa z ich fotoaparátov očakávajú kvalitné výsledky. Na zadných stranách oboch telefónov sa nachádzajú duálne snímače.

Fotoaparáty Honoru 8 fungujú v podstate na rovnakom princípe ako pri Huawei P9. Hlavný senzor sníma fotografie farebne, druhý je zase snímač monochromatický (čiernobiely). To zaručuje výbornú hĺbku ostrosti a lepšie fotografie za zhoršených svetelných podmienok. Nechýba laserové ostrenie a LED blesk. Výsledné fotografie sú v 12-megapixelovom rozlíšení, videá zase v 1080p. Pri oboch modeloch nechýba funkcia „široká clona“, s ktorou dokáže dvojica fotoaparátov zachytiť objekt s malou hĺbkou ostrosti. 

Pri Honore 9 sú výsledné snímky vo vyššom rozlíšení, a to 20 megapixelov, videá už v 4K. Výsledné fotografie a videá má tak tento model o niečo lepšie oproti predchodcovi.

Operačný systém, nadstavba, batéria

V Honore 8 sa nachádza Android 7.1 s nadstavbou EMUI 5.0, v Honore 9 taktiež Android 7.1 s novšou verziou nadstavby EMUI 5.1. Funkcie sú približne zhodné a tie sú už kapitolou samé o sebe. Nechýbajú napríklad rôzne gestá, režimy fotoaparátov alebo šikovné skratky. Pri Honore 9 môžete očakávať viac aktualizácií systému, pretože je to novší model.

Batéria Honoru 8 má kapacitu 3000mah, Honoru 9 zas 3200mah. Výdrž je bez problémov 1-2 dni u oboch modelov, to ale závisí od záťaže používania.

Zhrnutie, cena

Niet pochýb o tom, že oba telefóny sú za cenu v dnešnej dobe približne 300€ špičkou. Keď všetko zhrnieme, niekoľkými drobnými vylepšeniami a obrovským zvýšením výkonu jasne dominuje Honor 9. Pri cene približne 330€ nájdete konkurenta ťažko. Unikátny dizajn, výborný fotoaparát a veľmi vysoký výkon robia z tohto smartfónu vymakané zariadenie. Honor 8 pri cene približne 275€ tiež nie je zlá voľba, výkon mu určite veľmi nechýba, tak isto ako schopnosť robiť pekné fotky, ale o približne 60€ viac máte možnosť kúpiť novší a omnoho výkonnejší Honor 9, ktorý sa podľa môjho názoru stáva celkom jasným víťazom tohto porovnania. Podľa mňa sa investícia do novšieho vlajkového modelu oplatí.

17.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+