MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá a operačný systém

Honor 7 Lite je ako multimediálne zariadenie vybavené veľmi dobre. Používateľovi vďaka dostatočne veľkému displeju poskytuje pohodlie pri sledovaní filmov, zatiaľ čo 3,5 mm audio výstup ponúka dobrú kvalitu a výkon pri reprodukcii hudby. To sa však už nedá povedať o hlasnom reproduktore, ktorému chýbajú basy a ponúka viac menej len plechový zvuk.

Honor 7 Lite-3

Honor 7 Lite je vybavený aj niekoľkými multimediálnymi aplikáciami. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba Huawei galéria vybavená rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Vo výbave nájdete tiež videoprehrávač a aplikáciu Hudba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu hudobných prehrávačov. Navyše je tu k dispozícii jedine efekt SWS, ktorý pri prehrávaní cez slúchadlá zvýrazní niektoré frekvenčné pásma.

Operačný systém: Kópia z P9 Lite

Operačný systém a nadstavba sú vo svojich základoch totožné. Aj tu, rovnako ako na Huawei P9 Lite, nájdete Android vo verzii 6.0 a nadstavbu EMUI 4.1. Obidva smartfóny zdieľajú tie isté funkcie, ako aj dizajn jednotlivých prvkov a sekcií systému. Aj preto sú riadky

Launcher nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Honor 7 Lite upravíte presne podľa seba.

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Honor pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Honor poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Honor 7 lite je však podporovaný len príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov. Funkcie ako nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu tu chýbajú.

Honor do zariadenia predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už nezodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Honoru sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
15.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+