MojAndroid

Nová značka, ktorá začína zaplavovať európsky trh novými zariadeniami, začala na Slovensku predávať ďalší model smartfónu, ktorý útočí na cenu. Novinka s názvom Honor 3C nesie cenovku len niečo nad hranicou 100 eur, aj napriek tomu ale prekvapí svojou hardvérovou výbavou, počnúc 2 GB operačnej pamäte RAM, či 5 palcovým HD displejom. Samozrejme, ani tento lacný smartfón sa nezaobišiel bez niekoľkých kompromisov.

 

KONŠTRUKCIA | Len málo nedostatkov

Honor 3C sa od ostatných smartfónov veľmi neodlišuje, čo platí ako o jeho dizajne, tak aj použitých materiáloch. Telo zariadenia je celé vyrobené z plastu, pričom v bielej verzii je biely len zadný kryt a celá predná strana ostáva v čiernej farbe. Displej s veľkosťou 5 palcov tu chráni sklo, ktoré však svojou odolnosťou vynikať nebude. Navyše, absentuje aj oleofóbna vrstva, ktorá by zabránila zachytávaniu odtlačkov prstov a iných nečistôt. Pri používaní Honoru 3C sa teda pripravte na to, že prednú stranu s displejom budete čistiť oveľa častejšie.

Honor 3C-recenzia-2

Menším sklamaním je aj trojica kapacitných systémových tlačidiel, ktoré nie sú podsvietené, a ich správne nahmatanie tak môže byť pri bežnom používaní problém. Ak si ale zvyknete na ich rozmiestnenie, pravdepodobne vám tento nedostatok prekážať nebude. Na prednej strane je potom situovaná už len predná kamera, telefónny reproduktor a niekoľko senzorov.

Honor 3C-recenzia-4

Rozmiestnenie ostatných konektorov a tlačidiel je inak na smartfóny úplne bežné. Výrobca umiestnil tlačidlá pre zapnutie a ovládanie hlasitosti na dosah palca na pravej strane. Tieto na stlačenie reagujú veľmi dobre a počas testovania som nepostrehol žiadne ich nevýhody. 3,5 mm audio jack a nabíjací microUSB, si svoje miesto našli zas navrchu a v spodnej časti. Zadný kryt je odoberateľný a okrem batérie pod sebou ukrýva aj dvojicu slotov pre microSIM, či jeden pre vloženie pamäťovej karty.

Honor 3C-recenzia-8

Na zadnú stranu umiestnil výrobca aj hlavný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpix, ktorý štandardne dopĺňa prisvetľovacia LED dióda. Pod ním je situované už len logo spoločnosti a mriežka hlavného reproduktoru, ktorý sa stará o hlasitú reprodukciu hudby alebo zvonení.

Honor 3C-recenzia-7

Honor 3C pri mojom používaní pôsobil ako podarený celok. Jednotlivé časti do seba presne zapadali a nepostrehol som ani žiadne nepríjemné zvuky, ako vŕzganie alebo nadmerné prehýbanie plastov. Telo je dostatočné pevné a verím, že znesie aj náročnejšie používanie. Najväčším mínusom je predné ochranné sklo displeja, ktoré je doslova magnetom na odtlačky a nečistoty. V tejto cenovej kategórii však jeho prítomnosť nie je žiadnym prekvapením.

DISPLEJ |  Nemá sa za čo hanbiť

Displej sa vážne nemá za čo hanbiť. Je dobre vidieť, že aj smartfón s cenou do 140 eur dokáže ponúknuť dostačujúce rozlíšenie a dobré farebné podanie, či viac než dobré pozorovacie uhly. Presne taký je aj displej Honoru 3C, ktorý prekvapí práve vyššie spomínanými benefitmi. Biela a aj ostatné farby sú hodnoverné a úroveň podsvietenia umožňuje s telefónom pracovať aj na priamom slnečnom svetle. Displeju nechýba ani automatická regulácia podsvietenia a Honor v softvérovej výbave pribalil aj nástroj, ktorý vám umožní upraviť teplotu zobrazených farieb. Celkovo patrí kvalitou zobrazenia Honor 3C v nižšej cenovej kategórii k nadpriemeru.

Honor 3C-recenzia-1

VÝKON | Nie je na rozdávanie

Po hardvérovej stránke nepatrí Honor 3C k žiadnym preborníkom. Hlavným obmedzujúcim faktorom je v tomto prípade cena, kvôli ktorej bolo možné použiť len menej výkonné vnútornosti. Honor 3C tak nemá výkonu na rozdávanie, no s tým čo má, dokáže pracovať pomerne efektívne a dobre. Aspoň vo väčšine prípadov a činností, ktoré budete na ňom vykonávať. Hlavným hnacím motorom je štvorjadrový procesor MT6582 s taktom 1,3 GHz, ktorému sekunduje nadštandardne veľká pamäť RAM s prekvapujúcou kapacitou 2 GB. Aj vďaka nej je operačný systém pomerne svižný pri otváraní aplikácií, ale aj pri prehliadaní webových stránok, či iných operáciách. Samozrejme, nie všetko je tak ideálne. Nepríjemné spomalenie som mohol pozorovať pri práci s notifikačnou lištou. Čím viac upozornení v nej budete mať, tým pomalšie bude reagovať. Inak je ale práce s telefónom rýchla a výrazne nedostatky som počas môjho testovania nepozoroval. V AnTuTu a 3D Marku Ice Storm dosiahol Honor 3C skóre 19300 a 2978 bodov.

Smartfón je vybavený tiež grafickou jednotkou Mali 400, ktorá svojim výkonom nepatrí práve medzi to najlepšie na trhu. Bez problémov zvládne bežné nenáročne hry s jednoduchou grafikou, no spustíte na nej aj tituly ako Modern Combat 5 či Dead Trigger 2. Grafika v ich prípade už síce nie je tak pekná ako pri výkonnejších zariadeniach, no čo je podstatné je, že sú hrateľné.  Prehrávanie videí v HD a Full HD rozlíšení je taktiež možné a bezproblémové sa počas môjho používania javilo byť aj prehliadanie webových stránok, ktorých načítanie bolo rýchle a skrolovanie plynulé.

Honor 6 PLus-1 Honor 6 PLus-2

Honor 3C prichádza vo verzii s 8 GB vnútornou pamäťou, z ktorej pre používateľa ostáva 5,47 GB. To bude na plnohodnotné používanie smartfónu postačovať všetkým bežným používateľom. Po nainštalovaní niekoľkých aplikácií a hier mi stále ostávalo niečo cez 2,4 GB pamäte. Ak vám bude málo, môžete prípadne použiť pamäťovú kartu s kapacitou do 32 GB, ktorá sa dá využiť aj pre uskladnenie dát aplikácií a hier. Sklamaním je ale absencia podpory pre funkciu USB host. K telefónu tak nepripojíte žiadne ďalšie príslušenstvo či pamäťové médiá.

Multimédiá

Vďaka dostatočne výkonnému čipu budete môcť Honor 3C použiť aj na prehrávanie videí. Dlhé chvíle pri cestovaní si tak môžete skrátiť bezstarostným sledovaním obľúbeného filmu či seriálu. Na tento účel je 5 palcový displej s HD rozlíšením ideálny a príjemným zistením je aj to, že Honor 3C podporuje prehrávanie rozličných formátov a rozlíšení videa.

Po zvukovej stránke ponúka Honor 3C to čo každý smartfón. Nájdete tu teda reproduktor, ktorý hrá dostatočne hlasno. Myslím, že v tejto cenovej kategórií ide o pomerne dobre hrajúce zariadenie. Výšky sú pekne vykreslené, aj keď ich zastúpenie mohlo byť o niečo menšie. Basy samozrejme chýbajú, takmer úplne. Opačný prípad nastane po pripojení slúchadiel. Tu má zvuk výraznejšie zastúpené basy, ktoré však svojim prejavom už zasahujú do ostatných frekvenčných pásiem, ktoré sú takto potlačené. V porovnaní so Sony Xperiou Z3, ktorú používam denne, je Honor 3C výrazný a jasne počuteľný. Zatiaľ čo Xperia ponúka vyvážené výšky, stredy aj basy, zvuk na Honor 3C je viac menej prebasovaný. Upraviť by sa to však malo dať použitím niektorého z ekvalizérov. Nezabúdajte tiež na to, že medzi týmito dvoma zariadeniami je priepastný rozdiel v cene, čo sa v tomto prípade odrazilo aj na menej kvalitnom audio výstupe. Pre náročných poslucháčov by som tak tento smartfón neodporúčal.

Honor 3C-recenzia-5

Videa a hudbu budete môcť prehrávať v natívnych aplikáciach výrobcu. Hudobný prehrávač ponúka pekné používateľské prostredie s triedením skladieb podľa niekoľkých kategórií, vrátane štýlu skladby. Žiadne pokročilé nastavenia tu nehľadajte.

Operačný systém

Honor 3C sa svojim používateľským prostredím od zariadení Huawei a ďalších čínskych výrobcov veľmi neodlišuje. Prekvapením tak nie je launcher, ktorý nemá vlastné menu s aplikáciami a ich ikony umiestňuje priamo na plochu. Ide o trochu odlišný prístup ako sme zvyknutí napríklad pri Samsungu, HTC alebo LG a plocha môže po nainštalovaní desiatok aplikácií pôsobiť trochu chaoticky. Osobne odporúčam aplikácie, ktoré nepoužívate, umiestniť do priečinkov alebo na plochy obrazovky, ktoré budú bokom. Notifikačná lišta disponuje rýchlymi ovládacími prvkami, ktoré sa po kliknutí na šípku dajú rozšíriť o ďalšie prepínače a ovládanie podsvietenia. Nižšie sa už zobrazujú upozornenia z aplikácií a operačného systému.

Honor 6 PLus-3 Honor 6 PLus-4 Honor 6 PLus-10

Výrobca v tomto modeli použil nie práve najnovší Android, ten sa tu nachádza vo verzii 4.2.2 doplnený o používateľskú nadstavbu Emotion UI 2.0. Túto verziu však nemá veľký zmysel popisovať, pretože spoločnosť plánuje Honor 3C aktualizovať na Android 4.4 KitKat s novšou nadstavbou EMUI 3.0, ktorá sa nachádza aj na Ascende Mate 7. Tešiť sa tak môžete na množstvo noviniek, vrátane úhľadnejšieho používateľského prostredia či užitočných funkcií a aplikácií. Ak sa chcete o EMUI 3.0 dozvedieť viac, odporúčam vám prečítať si recenziu na Mate 7.

V súčasnej verzii (emotion UI 2.0) ponúka domáca obrazovka niekoľko plôch pre widgety, na ktorých nájdete všetky ikony nainštalovaných aplikácií, ktoré sa po stiahnutí uložia práve tu. Praktickou je v systéme aplikácia Motívy, ktorá slúži na úpravu domácich obrazoviek, tapiet, motívu systému, ikon či písma. Multitaskingové menu neprináša voči konkurentom nič nové, akurát tlačidlo v spodnej časti displeja, ktorým ukončíte procesy bežiace na pozadí.

Honor 6 PLus-6 Honor 6 PLus-7 Honor 6 PLus-8

Súčasťou OS je tiež praktické ovládanie pohybom, pomocou ktorého môžete pri preklopení telefónu stíšiť zvonenie, zatrasením usporiadať ikony alebo prebudiť zariadenie pri vypnutom displeji. To môžete spraviť dvojitým poklepaním na obrazovku, alebo posunutím prsta nahor, nadol, doľava alebo doprava. Tieto gestá zároveň slúžia na spustenie používateľom zvolených aplikácií. Navyše, ak by sa vám zdalo, že 5 palcový displej je pre vás veľký, môžete zapnúť prostredie pre ovládanie jednou rukou, ktoré priblíži klávesnicu k pravému okraju.

Honor 6 PLus-5 Honor 6 PLus-12 Honor 6 PLus-11

FOTOAPARÁT

Hlavný fotoaparát Honoru 3C má rozlíšenie 8 Mpix a aj keď rozlíšenie samo o sebe je postačujúce, kvalitou už veľmi nevyniká. Nízka kvalita fotografií je však v tejto cenovej kategórií zariadení bežná vec a vôbec ma neprekvapila. Fotografie vytvorené týmto smartfónom trpia na pomerne veľký šum, ktorý je prítomný aj v prípade dobrých svetelných podmienok. Situácia sa o to viac zhorší, ak budete fotiť v noci. Reakcie a rýchlosť fotoaparátu sú priemerné a to isté platí aj o vernosti farieb, či úrovni detailov. Fotoaparát nefotí vyslovene zle, nečím ma však ani neprekvapil. V tomto prípade teda platí, že dostanete to, za čo ste si zaplatili.

Video dokáže Honor 3C natáčať v rozlíšení Full HD, čo o sebe nemôže povedať každý smartfón s cenovkou pohybujúcou sa na hranici do 150 eur. Kvalita videa nie je vôbec zlá a myslím, že v tomto smere je Honor na tom oproti konkurencii o čosi lepšie.

Samotná aplikácia podporuje niekoľko režimov, vrátane skrášlenia, HDR a panorámy. Vytvárať môžete tiež zvukové poznámky, alebo použiť niektoré z efektov, či zvukovú spúšť, ktorá reaguje na určitú úroveň hluku. Z ďalších funkcií spomeniem už len spúšť reagujúcu na úsmevy, zhlukové snímanie, časovač, stabilizátor obrazu či geotagging. Fotografie a obrázky si pozriete v Galérii, ktorá ponúka základné funkcie triedenia a niekoľko možností úprav.

Honor 6 PLus-13 Honor 6 PLus-14 Honor 6 PLus-15

KONEKTIVITA

K tejto časti nemám až tak čo povedať. Honor 3C je na dnešné pomery vybavený štandardnou dávkou technológií, ktoré mu umožňujú pripojiť sa pomocou WiFi, Bluetooth a mobilnej 3G siete. Samozrejmosťou je GPS a FM rádio, s ktorým si budete môcť vypočuť obľúbené stanice bez nutnosti internetového pripojenia. Využiť sa dá tiež DLNA, či Wi-Fi hotspot. Na pripojenie cez kábel môžete využiť microUSB slot 2. generácie.

Konektivitu zvládal Honor 3C bez problémov. Pripojenie bolo stabilné a nevypadávalo, to isté platí aj o signále GPS. Hlavný reproduktor je pri telefonovaní dostatočne hlasný a budete s ním môcť volať aj v hlučnejších prostrediach.

BATÉRIA

Batéria Honoru 3C má dostatočnú kapacitu 2300 mAh. To postačuje na to, aby ste s ním pri nenáročnom používaní dokázali fungovať aj dva dni (48 hodín). Počas nich budete môcť byť nonstop pripojení na internet, posielať SMS, vykonať dvadsať minút hovorov a prijímať a posielať e-maily z troch účtov naraz. Displej bol zapnutý po dobu približne 2 hodín. Výdrž je teda priemerná a na smartfón nijako prekvapujúca alebo zahanbujúca. Pri náročnejšom používaní jeden pracovný deň vydrží bez akýchkoľvek problémov. Ak nie, môžete skúsiť niektorú zo šetriacich funkcií, ktoré Honor ponúka. K dispozícii sú tri plány napájania – inteligentný, výdrž a normálne. Každý z nich upraví využívanie procesora a dátového pripojenia po svojom, pričom vybrať môžete aj tie aplikácie, ktoré týmito profilmi nebudú ovplyvnené. Vítaným je rýchle nabíjanie batérie, ktorá sa z nula na 50 percent dokáže nabiť už za 30 minút.

Honor 6 PLus-16 Honor 6 PLus-18 Honor 6 PLus-17

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Honor 3C-recenzia-6

Honor 3C je vo svojej kategórii skutočne výnimočný smartfón. Už len fakt, že ponúka 2 GB operačnej pamäte RAM, ktorá je typická skôr pre modely strednej a vyššej triedy, robí tento smartfón skutočne zaujímavým. Honor 3C ma prekvapil vo viacerých ohľadoch. Je dostatočne rýchly, ponúka kvalitný displej, ale aj dobrú výdrž na batériu. A hoci výkonu nemá na rozdávanie, ten čo má, postačuje na plynulý chod operačného systému aj hranie hier. Samozrejme, bez kompromisov sa nezaobišiel ani Honor 3C, ktorého fotoaparát patrí skôr k priemeru triedy, a ktorému chýba predovšetkým odolné sklo s oleofóbnou vrstvou a podsvietenie kapacitných tlačidiel. Pri pohľade na cenu, pohybujúcu sa na úrovni 140 eur, však ide len o drobnosti, ktoré môžeme Honoru 3C odpustiť. Celkovo ide o vydarené zariadenie, ktoré by nemalo ostať bez povšimnutia najmä pre tých, čo zháňajú cenovo dostupný smartfón. Myslím, že právom si vyslúžil aj redakčné ocenenie tip redakcie.

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • 2 GB RAM
  • Rýchlosť
  • Kvalitný HD displej
  • Cena
  • Predná strana je magnetom na odtlačky prstov a nečistoty
  • Chýbajúce podsvietenie kapacitných tlačidiel
19.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+