MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Chceme niečo nové

  • Operačný systém: Android 9.0 Pie
  • Nadstavba: Magic UI 2.1
  • Chýba tmavá téma
  • Ovládanie gestami
  • Zastaralý dizajn
  • Chýba Always On displej

Pred rokom, rokom a pol by bola nadstavba operačného systému od Honoru “in”. Teraz však tomu tak nie je. V časoch, kedy sa ostatní výrobcovia snažia minimalizovať ponuku predinštalovaných aplikácií a tiež čo najviac zjednodušiť ovládanie, mi príde nadstavba trochu nemotorná. A dizajnovo tiež nie je najpríťažlivejšia. Na druhú stranu, ponúkne veľké množstvo možností prispôsobenia.

Keďže zariadenie ponúka displej typu IPS, zabudnúť môžete aj na obľúbený Always On displej. Náhradou zaň je notifikačná LED dióda, ktorá sa nachádza nad displejom. V časoch, kedy LED-ky zo zariadení miznú, je to pre Honor 20 menšie plus. Plnohodnotný Always On displej to však v žiadnom prípade nenahradí.

Páči sa mi, že Honor stále nezabúda na to, že používatelia majú rôzne požiadavky a nároky. Výhodou je, že predvolený launcher ponúka dve možnosti zobrazenia aplikácií. Buď sú klasicky všetky usporiadané na domovských obrazovkách, no prítomné je aj klasické zobrazenie domovských obrazoviek a menu aplikácií, v ktorom sú aplikácie zoradené abecedne. Mriežku si samozrejme môžete upraviť. Na výber sú možnosti 4×5, 5×5 a 5×6.

 

Honor 20 má veľmi slušne vyriešené ovládanie gestami, no ja sa stále držím troch ovládacích tlačidiel. Proste mi vyhovujú viac. No ale späť ku gestám. Potiahnutím prsta nahor zo spodku obrazovky sa vrátite na domovskú obrazovku, pokiaľ prst na displeji podržíte, zobrazíte naposledy spustené aplikácie. Posunutím prsta z okrajov displeja k jeho stredu sa zase vrátite o krok späť. Takéto ovládanie gestami na moje prekvapenie funguje veľmi dobre a spoľahlivo.

V Androide Pie je už štandardom aj prítomnosť tzv. digitálnej rovnováhy. Tu nájdete veľmi podrobné informácie o tom, ako svoj smartfón používate, ako často ho odomykáte a v ktorej aplikácii trávite najviac času. Celkovo mám z nadstavby zmiešané pocity. Je výborne optimalizovaná a rýchla, ponúka množstvo užitočných nastavení, no na druhú stranu mi chýba tmavá téma a taktiež by si zaslúžila redizajn.

Multimédiá: Urobí všetko, čo mu poviete

  • Veľký displej je skvelý na prezeranie fotografií či sledovanie videa
  • Dostatočný výkon na všetky multimediálne činnosti
  • Chýba 3,5 mm jack
  • 1 reproduktor na spodnej strane

Honor 20 síce nie je smartfón, ktorý je mierený na multimédiá, no keďže sa jedná o vlajkovú loď, ponúka výbornú multimediálnu výbavu. Aj keď, niekoľko nedostatkov by sa určite našlo. V prvom rade budete spokojní s pekným a veľkým displejom, na ktorom je prezeranie fotografií, pozeranie videí či surfovanie po internete veľmi pohodlné. V rade druhom, procesor Kirin 980 ponúka výkon, vďaka ktorému to bude aj rýchle a bez sekania.

Vnútorné úložisko ponúka dostatočnú kapacitu pre väčšinu používateľov. Reproduktor na spodnej strane tiež nepatrí medzi najhoršie, ale ani najlepšie. Trochu mi chýbala stereo reprodukcia zvukov, kľudne by sa mohol k nemu pridať aj reproduktor nad displejom. Priestor na stereo by tu teda bol. Ďalšia vec, ktorú si musíte uvedomiť je, že tu chýba aj 3,5 mm audio konektor. Pre pripojenie slúchadiel budete potrebovať tie s USB-C konektorom, prípadne využijete redukciu.

Áno, v dnešnej dobe sú bluetooth slúchadlá “in” a aj ja ich s radosťou používam, no odozva nedovoľuje napríklad ich použitie pri hrách. Vtedy sa stávajú nepoužiteľnými a práve v takýchto prípadoch by sa 3,5 mm jack určite hodil. Slúchadlá sa v balení bohužiaľ nenachádzajú, no aspoň tu máme redukciu. Honor 20 nepodporuje ani FM rádio, spoľahnúť sa musíte na online riešenie.

Nadstavba Magic UI 2.1 je vlastne EMUI s iným názvom. Ponúka viacero predinštalovaných multimediálnych aplikácií. Nechýba galéria, video prehrávač či hudobný prehrávač. Ja som ale žiadnu z týchto aplikácií nevyužil. Dôvodom je, že pre fotografie používam aplikáciu Google Fotky, videoprehrávač nepotrebujem vôbec a hudbu počúvam online. Mnohým používateľom sa však tieto predinštalované appky môžu hodiť. Nie všetci využívajú smartfón tak, ako ja. Hlavne ak si doň chcete presunúť svoju obľúbenú hudbu z PC, kvalitný hudobný prehrávač vám bude viac, ako nápomocný. Nebudete sa tak musieť obzerať po nejakej zaujímavej alternatíve v Google Play. Aj keď tam je tých prehrávačov naozaj požehnane.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+