MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Príjemné prekvapenie

  • Dual SIM
  • NFC
  • bluetooth 4.2
  • GPS

Telefóny síce nie sú už len na telefonovanie, no stále je to ich hlavnou funkciou. Aj keď v mnohých prípadoch určite nie najpoužívanejšou. Základom dobrého mobilného telefónu je, samozrejme, dobrý príjem signálu. V tomto sa nový Honor 10 Lite radí medzi ostatné. Signál mám tam, kde aj na ostatných. Rovnako je to aj so silou signálu. V tomto smere jednoducho novinka nesklamala. Výhodou je jednoznačne Dual SIM funkcionalita. Obidva sloty zvládajú 4G siete, takže je jedno, v ktorom máte svoju hlavnú kartu. Nechýbajú ani celkom podrobné nastavenia oboch kariet. Jednoducho si môžete vybrať, ktorá bude predvolená na dáta či hovory. Zaujímavou funkciou je aj možnosť vypnúť konkrétnu kartu, to znamená, že na nej budete v režime lietadlo. Samotný hovor je štandardný, hlasitosť slúchadla je dostatočná a na kvalitu hovoru sa nesťažovala ani druhá strana.

Veľmi milým prekvapením je prítomnosť NFC. Pokiaľ teda radi platíte v obchodoch pomocou Google Pay, nebudete mať problém ani s Honorom 10 Lite. Technológia bluetooth je samozrejmosťou, jej verzia je 4.2. Funguje spoľahlivo, bluetooth som testoval s bluetooth reproduktormi a smart hodinkami od Samsungu. Všetko bez problémov. To isté platí aj v prípade GPS navigácie. Pozíciu máte dostatočne rýchlo a počas navigovania som nezaznamenal žiadnu stratu signálu.

Fotoaparát: Slušné fotky aj v strednej triede

Od fotoaparátov v lite verziách smartfónov veľa neočakávame. Predsa len, za nízku cenu nemôžeme mať všetko na najvyššej úrovni. Na druhú stranu, lacnejšie zariadenia sa kvalitou fotografií v mnohých prípadoch zahanbiť nedajú, aj keď na tých najlepších,  samozrejme, zďaleka nemajú. Poďme ale pekne poporiadku. Honor 10 Lite disponuje duálnym zadným fotoaparátom. Rozlíšenie objektívov činí 13 + 2 MP. Ten hlavný ponúka clonu f/1.8, sekundárny nedokáže zaostrovať a poslúži pri vytváraní fotografií v portrétovom režime, kde sa kladie dôraz na rozmazanie pozadia.

Fotografie je možné vyhotovovať v troch pomeroch strán:

  • 4:3 – 13 MP rozlíšenie (4160 x 3120 pixelov)
  • 1:1 – 10 MP rozlíšenie (3120 x 3120 pixelov)
  • 18,7:9 – 8 MP rozlíšenie (4160 x 2000 pixelov)

Nechýba možnosť pridať vodotlač a zobraziť si môžete nechať aj mriežku, k dispozícii sú dokonca 4 druhy mriežok. Fotoaparát je možné ovládať aj hlasovými povelmi a dokáže zaznamenať úsmevy. Nechýba ani časovač (2-10 sekúnd). Vhod môže prísť aj funkcia s názvom Ultrarýchla snímka. Tá funguje tak, že pri zamknutom smartfóne dvakrát rýchlo stlačíte tlačidlo zníženia hlasitosti a buď otvoríte fotoaparát alebo priamo odfotíte scénu.

Aplikáciu, ktorá ovláda fotoaparát, už dôverne poznáme. Vľavo sa na displeji nachádza 5 skratiek k rôznym funkciám. Dostanete sa tu do nastavení, zapnete umelú inteligenciu či pohyblivú snímku, dokážete tu ovládať nastavenia blesku a poslednou možnosťou je HiVision. HiVision je akousi obnožou funkcie Google Lens. Medzi jednotlivými režimami fotoaparátu môžete jednoducho prepínať posunutím prsta nahor alebo nadol. Okrem štandardnej fotografie nechýba nočný režim, portrétový režim a ani obľúbený profesionálny režim. V ňom si môžete manuálne nastaviť vyváženie bielej, manuálne zaostriť, nastaviť uzávierku či hodnotu ISO. Prepnutie na predný fotoaparát uskutočníte jednoduchým ťuknutím na príslušné tlačidlo, ktoré máte ihneď poruke.

Fotoaparát Honoru 10 Lite je inteligentný. Je len na vás či umelú inteligenciu zapnete alebo nie. Ja som túto funkciu radšej nechal vypnutú, aj keď niekomu by mohla vyhovovať. Fotoaparát s ňou dokáže rozoznať rôzne scény a tomu prispôsobiť nastavenia či zvýrazniť niektoré farby. V niektorých prípadoch to môže fotografii pomôcť, no ja preferujem reálnejšie farby a preto som AI vypol.

Kvalita fotografií za dobrého osvetlenia je veľmi slušná. Problém môže nastať pri scénach s výraznejšími rozdielmi medzi svetlejšími a tmavšími miestami, predsa len dynamický rozsah fotoaparátu nie je najlepší. Farby sú v poriadku a ani detaily na tom nie sú zle. S ubúdajúcim svetlom sa, samozrejme, kvalita fotografií znižuje. V náročnejších podmienkach sa najviac prejaví to, že fotoaparát nepatrí medzi najlepšie a práve tu vznikajú najväčšie rozdiely v kvalite fotografií.

Ak chcete fotiť fotografie so zvýraznením rozmazania pozadia, poslúži na to režim s názvom Clona. Intenzitu rozmazania môžete meniť už počas fotografovania a neskôr ju doladiť v galérii. Každý si tak nájde svoj vlastný štýl, ktorý mu bude vyhovovať. Odporúčam počas fotografovania nenastavovať rozmazanie naplno. Môže sa stať, že telefón v tomto prípade rozmaže aj niektoré detaily, ktoré by mali zostať ostré.

Predný fotoaparát zaujme v prvom rade svojím rozlíšením. 24 megapixelov je naozaj nadpriemer, avšak v prípade Honoru a Huaweiu je toto rozlíšenie štandardom. Okrem vysokého rozlíšenia a s ním spojeným množstvom detailov sa môže fotoaparát pochváliť aj celkom slušnou kvalitou fotografií. Okrem štandardnej fotografie môžete vytvoriť aj portrét, v ktorom bude rozmazanie pozadia efektnejšie. Výsledok síce nie je taký kvalitný, ako z hlavného fotoaparátu, no za povšimnutie určite stojí. Hlavne v dobrých svetelných podmienkach môžete vykúzliť zaujímavé selfie fotografie.

Video zvládne novinka nahrávať maximálne vo FullHD rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu. Spoľahnúť sa môžete tiež na elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorá odvádza svoju prácu celkom obstojne. Jeho kvalitu môžeme označiť za priemer, ale vo svojej cenovej kategórii sa jedná o veľmi slušný nadpriemer.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

15.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+