MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android 9.0 Pie a EMUI 9

  • množstvo predinštalovaných aplikácií
  • rozsiahle možnosti prispôsobenia a nastavení
  • zišlo by sa trochu popracovať na optimalizácii
  • možnosť ovládať systém gestami

Nový Honor 10 Lite beží na najnovšom operačnom systéme Android 9.0 Pie. Ako sme už pri tomto výrobcovi zvyknutí, obsahuje rozsiahlu nadstavbu EMUI, konkrétne vo verzii 9.0.1. Bezpečnostná záplata sa dátuje na 1. novembra 2018. Očakával by som teda novšiu. Prostredie systému nám je už veľmi dobre známe. Jednotlivé aplikácie si môžete usporiadať na obrazovky, medzi ktorými jednoducho posúvate prstom. Pokiaľ vám toto riešenie nevyhovuje, k dispozícii je aj klasický systém domovskej obrazovky a menu aplikácií.

Notifikačná lišta je štandardná, upozorňuje vás na zmeškané udalosti či iné dôležité veci. Možnosť nastavenia jasu displeja priamo z nej je už štandardnom, no chýba mi tu možnosť zaškrtnúť zapnutie či vypnutie automatického jasu.

Nadstavba obsahuje mnoho aplikácií. Aplikácie ako galéria či správca súborov určite využijete, ostatné môžete jednoducho odinštalovať. Za pozornosť určite stojí jednoduchý režim. Po jeho aktivovaní sa písmo na obrazovke zväčší a používať bude možné len niektoré základné aplikácie. Celý systém bude oveľa jednoduchší. Pýtate sa, aký to má význam? Ak máte v rodine niekoho staršieho, komu nové technológie robia problém, práve takýto systém sa mu bude ovládať o poznanie jednoduchšie.

Správny Android v roku 2019 musí byť možné ovládať gestami. Ja síce preferujem klasické tri tlačidlá, no aj takéto ovládanie má niečo do seba. Gestá v Honore 10 Lite sa naučíte veľmi rýchlo:

  • návrat na domovskú obrazovku – potiahnutie prsta zdola nahor
  • vyvolanie zoznamu spustených aplikácií (multitasking) – potiahnutie prsta zdola nahor a podržanie
  • návrat o krok späť – potiahnutie prsta z pravej alebo ľavej časti displeja do stredu

Ovládanie je jednoduché, no tu by sa zišlo popracovať na optimalizácii. Napríklad také iPhony to zvládajú oveľa lepšie a plynulejšie. To isté platí aj o niektorých Androidoch, napríklad od takého OnePlus 6 sa môže učiť viacero výrobcov čo sa ovládania systému gestami týka. Teraz ale nehejtujem, používať sa to dá bez problémov. Len som jednoducho náročný, a tak som radšej prepol do režimu štandardného ovládania pomocou troch softvérových tlačidiel.

V nastaveniach je zaujímavou položkou tá s názvom digitálna rovnováha. Tu získate kompletný prehľad o používaní telefónu. Viete, ako dlho ste sa pozerali na displej, ako dlho ste používali konkrétnu aplikáciu a zaujímavou informáciou je aj frekvencia odomknutia. Po kliknutí na konkrétnu aplikáciu sa vám zobrazí graf a vy tak vidíte, ktorý deň ste ju používali viac alebo naopak.

Multimédiá: Každodenný spoločník

  • 3,5 mm jack
  • slabý reproduktor
  • dostatočný výkon na prehrávanie aj 4K videí
  • kvalitné multimediálne aplikácie priamo od Honoru

V dnešnej dobe už dávno neplatí to, že ak si chcete užiť multimediálny obsah na telefóne, musíte za neho zaplatiť veľa peňazí. Multimédiá zvládnu obstojne obslúžiť aj lacnejšie zariadenia. Výhodou Honoru 10 Lite je prítomný 3,5 mm audio konektor na slúchadlá, čo sa môže hodiť. Nemusíte hľadať redukcie. Proste pripojíte svoje staré (kvalitné) slúchadlá a počúvate. Audio výstup je na slušnej úrovni a kvalita zvuku je dostatočná, no pre audiofilov to rozhodne nie je.

Reproduktor je na tom už podstatne horšie. Maximálna hlasitosť je síce veľmi slušná, no jeho kvalita je naozaj biedna. Pri zvolení hlasitosti nad 70 – 80 percent je už citeľné zníženie kvality prehrávaného zvuku. Jednotlivé tóny sa zlievajú a telefón síce kričí, no rozoznať jednotlivé zvuky je prakticky nemožné. O kvalite sa nedá hovoriť ani pri nižších hlasitostiach, no tu je zvuk aspoň počúvateľný. Na zvonenie bude reproduktor určite stačiť, no ak pomocou neho chcete prehrávať hudbu, porozmýšľajte minimálne nad bluetooth reproduktorom.

Honor 10 Lite obsahuje množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré dokážu multimédiá obslúžiť a prehrať. Základom je, samozrejme , hudobný prehrávač. Ten nájdete pod názvom Hudba. Jedná sa o klasický prepracovaný prehrávač hudobných súborov, ktorý už veľmi dobre poznáme zo smartfónov Huawei a Honor. Skladby je možné triediť, nechýba rozpoznávanie ID3 tagov, vytvárať môžete rôzne playlisty a omnoho viac.

Nechýba ani prehrávač videí s označením Video. Ten zvládne prehrať všetky základné videoformáty a, samozrejme, aj videá, ktoré natočíte samotným telefónom. Počas prehrávania videa sa mi páčia gestá, ktoré môžete využiť. Jednoduchým posunutím prsta sprava doľava alebo naopak pretočíte video, ale gestami a posúvaním prsta môžete napríklad ovládať jas či hlasitosť.

Dostatočne výkonný procesor zabezpečí, že multimediálny obsah budete sledovať bez problémov a zbytočného sekania či trhania. Problém nebude mať ani s prehraním 4K videa. Jediné obmedzenie bude v tomto prípade samotné rozlíšenie displeja, na ktorom uvidíte maximálne FullHD+ rozlíšenie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

15.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+