MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Pekné farby a ani za rozlíšenie sa nemusí hanbiť

  • FullHD+ rozlíšenie
  • uhlopriečka 6,21″
  • minimálny rámik
  • rôzne možnosti prispôsobenia

Honor 10 Lite ponúka veľký displej s uhlopriečkou 6,21”, ktorý zaberá takmer celú prednú časť zariadenia. Jediným rušivým prvkom je objektív selfie fotoaparátu, ktorý sa do tenkého rámika jednoducho nezmestil. Výrobca išiel preto cestou minimálneho výrezu. Takéto riešenie vyzerá veľmi dobre a využiteľná plocha displeja je oveľa väčšia, ako v prípade klasického väčšieho výrezu.

Rozlíšenie IPS panela činí 2340 x 1080 pixelov, čo predstavuje pomer strán 19,5:9. Displej je teda poriadne natiahnutý. Takéto natiahnutie dovolilo zvýšiť uhlopriečku a ergonómia držania telefónu tým nijako neutrpela. Hustota pixelov je 415 ppi, čo je absolútne postačujúce. Vyššie rozlíšenie by síce vyzeralo pekne, no QHD displeje v Lite verziách smartfónov neočakávame.

Prejdem ale k mojim pocitom z jeho používania. Mám možnosť displej priamo porovnávať s HTC U12+, ktorý disponuje jedným z najlepších displejov na trhu. Okrem nižšieho rozlíšenia Honor v ostatných parametroch výraznejšie nezaostáva. Farebné podanie je veľmi dobré, farby sú dostatočne sýte. Oproti spomínanému HTC sú však jemne vyblednuté. To si ale bežný používateľ nemá šancu všimnúť. Jedine že by dal oba telefóny vedľa seba. Ochranu displeja zabezpečuje tvrdené krycie sklíčko, no nevieme či sa jedná o Gorilla Glass, prípadne iné riešenie. Výrobca to neuvádza.

Z pozorovacích uhlov som veľmi príjemne prekvapený. Sú jedným slovom vynikajúce. Rovnako je to aj s čitateľnosťou na priamom slnku, ktorá dosahuje kvalít niektorých vlajkových lodí. Maximálny jas síce nepatrí medzi najvyššie, ale nie je ani nedostatočný. Taký dobrý stred. To isté platí aj o jase minimálnom. V noci vám určite neprepáli oči. Nechýba ani nočný režim, v ktorom smartfón obmedzí zobrazovanie bielej farby. Nočný režim si môžete načasovať a dokonca zvoliť aj jeho intenzitu.

V rámci šetrenia energie môže prísť vhod aj možnosť zníženia rozlíšenia z 2340 x 1080 na 1560 x 720 pixelov. V tomto prípade ale displej nevyzerá tak dobre a písmo nie je tak vyhladené. Rozlíšenie môžete zmeniť buď manuálne alebo nechať to na automatike.

V nastaveniach v položke Režim a teplota farby môžete upraviť intenzitu farieb. V prvom kroku si vyberiete medzi normálnym a jasným zobrazením, následne si to môžete ešte jemne doladiť podľa seba. Je len na vás či preferujete skôr chladnejšie alebo teplejšie farby. Chýba tu možnosť nastavenia ovládania displeja v rukaviciach, ale pravdupovediac, túto funkciu som nikdy nevyužil.

Možnosti odomykania: Rýchlo a spoľahlivo, s množstvom nastavení

  • rýchly skener odtlačkov na zadnej strane
  • nechýba odblokovanie tvárou
  • skener ponúka rôzne gestá a funkcie

Skener odtlačkov prstov sa nachádza na zadnej strane a jeho poloha je ideálna. Keď telefón chytíte do ruky, ukazovák vám padne priamo na skener. Vchádzam do nastavení a idem si pridať prst. Najskôr je nutné nastaviť odblokovacie heslo pre prípad, že by rozoznanie odtlačku prsta nefungovalo. Následne pridávam prst. Trvá to pár sekúnd a všetko je nastavené. V prípade niektorých smartfónov som sa stretol s možnosťou pridania jedného prsta viackrát. Niektorí používatelia to robia z dôvodu ešte lepšieho rozoznania prsta. V tomto prípade to ale nie je možné, zariadenie spozná prst, ktorý je pridaný a ďalej vás nepustí. Ďalšie odtlačky iných prstov je však možné pridať bez problémov.

Samotné používanie skeneru je veľmi jednoduché. Stačí priložiť prst a telefón je odblokovaný. Rýchlosť je extrémna. Skenery odtlačkov prstov smartfónov Honor a Huawei vždy patrili medzi tie najrýchlejšie a vidím, že tu sa nič nezmenilo. Úspešnosť odomknutia na prvýkrát je takmer stopercentná. Problémy som zaznamenal len v prípadoch, keď som mal mokrý prst (napríklad po umývaní riadu).

Skener toho okrem samotného odomknutia smartfónu zvláda oveľa viac. Môžete pomocou neho urobiť fotografiu, zdvihnúť hovor a vypnúť budík. To nie je všetko. Nechýbajú ani veľmi obľúbené gestá, keď posunom prsta zhora nadol vyrolujete notifikačnú lištu, zľava doprava alebo naopak prechádzate obrázkami v galérii.

Ako každému modernému smartfónu, ani Honoru 10 nechýba odomykanie pomocou tváre. Pridanie tváre je tiež otázkou pár sekúnd. Následne môžete odblokovať telefón aj týmto spôsobom. Tu však všetky možnosti nekončia. Odblokovať môžete dvomi spôsobmi. Prvý je taký, že keď smartfón rozozná vašu tvár, ihneď vás presunie na domovskú obrazovku a telefón je odblokovaný. V druhom prípade vidíte to, či je telefón odblokovaný na zamknutej obrazovke a vy musíte následne potiahnuť prstom zdola nahor (podobne ako v prípade iPhonov). Smartfón sa neodblokuje v prípade, keď máte oči zatvorené. Nechýba ani funkcia prebudenia displeja zdvihnutím, takže zdvihnem telefón, pozriem sa naň, potiahnem prst a je odblokované. V prípade, ak preferujete prvú možnosť odomykania, zdvihnete telefón a ten je automaticky odblokovaný.

Výkon a Pamäť: Pravá stredná trieda

  • procesor Hisilicon Kirin 710 (12 Nm)
  • 3 GB RAM
  • 64 GB úložisko
  • microSD do 512 GB

Nový Honor 10 Lite disponuje procesorom vlastnej výroby. Hisilicon Kirin 710 je relatívne novým čipom, ktorý je určený pre zariadenia vyššej strednej triedy. Neponúka najvyšší možný výkon, no do strednej triedy prináša niektoré funkcie z vlajkových lodí, ako napríklad umelú inteligenciu. Vyrobený je 12 Nm procesom.

Najvýkonnejší síce nie je, ale na plynulý beh operačného systému a nadstavby EMUI plne postačuje. Tu by však v niektorých prípadoch bolo dobré ešte trochu popracovať na optimalizácii. Nie všetko je totiž úplne plynulé, čo určite nie je spôsobené nedostatkom výkonu použitého procesora.

Ani na náročnejšie hry si nemusíte nájsť chuť. Nepôjdu síce s maximálnymi fps, ale zahráte si úplne v pohode. Ja som vyskúšal PUBG, ktorá patrí medzi najnáročnejšie hry súčasnosti. Grafika sa automaticky nastavila na strednú úroveň. Hra bola bez problémov hrateľná. Po dlhšom hraní sa síce smartfón zohrial, no nebolo to nič hrozné. Myslím, že prehrievanie tu nehrozí.

Procesoru sekundujú 3 GB operačnej pamäte. Na beh aplikácií a stredne náročný multitasking to postačuje, no boli by sme radšej za nejaký ten gigabajt naviac. Aj napriek relatívne menšej operačnej pamäti som nikdy nepocítil jej nedostatok. Systém si RAM spravuje veľmi dobre. Rovnako nebol problém ani s núteným zatváraním aplikácií. Aplikácia CPU-Z ukazovala približne 1 GB voľnej RAM. Vnútorné úložisko ponúka kapacitu 64 GB, pričom po prvom spustení máte k dispozícii približne 51 GB.

Pokiaľ by vám bolo málo, môžete sa spoľahnúť aj na slot na pamäťové karty microSD. Telefón údajne zvládne kartu s kapacitou až 512 GB, no kartu s takouto kapacitou som poruke nemal, takže otestovať to nemôžem.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

15.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+