MojAndroid

Určite ste sa s tým stretli už aj vy – chodec hľadiaci do svojho smartfónu vrazí do niekoho iného, alebo sa potkne a spadne či zabudne skontrolovať premávku pri prechode cez cestu. Kvôli práci s telefónom často zabúdame na dôležitosť sústredenia sa na reálny svet a v krajných prípadoch to môže byť až nebezpečné. Podľa agentúry Reuters sa v rokoch 2000 až 2011 stalo až 11 000 nehôd zapríčinených nepozornosťou chodcov, a to ešte hovoríme o čase pred tým najväčším smartfónovým boomom. Havajská metropola Honolulu teraz vážne zakročila a od októbra tohto roku bude SMS-kujúcich chodcov pokutovať.

Náš tip
SMS-kovanie pri chodení po uliciach v New Jersey bude možno nezákonné

Smartfónoví zombie dostanú pokutu

Konkrétne sa nariadenie týka chodcov prechádzajúcich cez cestu. Tí v tom čase nebudú môcť hľadieť do telefónu, tabletu, pageru, PDA, laptopu či iného komunikačného zariadenia, ale ani na prenosnú hernú konzolu či fotoaparát. Výnimkou sú hudobné zariadenia, aj keď je otázne, kam sa zaraďujú hudobné prehrávače s veľkým displejom. Výnimkou sú aj situácie, keď osoba volá na tiesňovú linku.

Občania nie sú spokojní

Hoci sa nariadenie vzťahuje iba na osoby prechádzajúce cez cestu, novinka sa na Havaji stretla s pomerne veľkým odporcom občanov. Tí totiž považujú toto nariadenie za prílišné zasahovanie vlády do činnosti bežných ľudí. Zákon ale nadobudne platnosť 25. októbra a policajtom umožní pokutovať chodcov v rozmedzí od 15 do 99 dolárov v závislosti od toho, či ide o prvý, druhý alebo viacnásobne opakovaný priestupok.

Zdroj: Reuters, The Verge

31.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+