MojAndroid

Spoločnosť Microsoft robila rozsiahly prieskum ohľadom práce na diaľku v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka začiatkom tohto roka. Z prieskumu vyplynulo, že trend práce na diaľku sa postupne zvyšuje aj medzi slovenskými malými a strednými firmami. Až 35 % Slovákov občas pracuje z domu. Okrem toho, ľudia využívajú na prácu kaviarne, aj zastávky pri cestovaní či zdieľané kancelárie. V rámci Európy máva tento tzv.home-office niekedy 31 % ľudí.

Spoločnosť Microsoft celkom podporuje prácu nadiaľku a vyhlásila piatykrát Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý pripadol na 21. septembra 2017. Cieľom bolo “nakopnúť ” firmy aj organizácie k zvýšeniu flexibility v práci.

„Počet ľudí, ktorí môžu a chcú pracovať mimo firmy, neustále pribúda. Dôvodom je nielen rozvoj technológií, ktoré umožňujú flexibilitu aj na pozíciách, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť, ale aj meniaca sa pracovná kultúra. Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku a chápe, že ľudia môžu byť výkonní, aj keď nesedia pri stole v kancelárii,“  zhodnotila výsledky prieskumu Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft.

 

„Prax ukazuje, že globalizácia prináša nielen viac práce na diaľku pre jednotlivých zamestnancov, ale aj vznik celých virtuálnych tímov. Na to, aby tento nový štýl práce fungoval, musia získať nové zručnosti zamestnanci i manažéri. Staré spôsoby manažovania totiž pri riadení pracovníkov na diaľku nefungujú, a preto mnohí manažéri zatiaľ  nevedia využívať tieto spôsoby progresívnej práce. Pri riadení práce na diaľku je kľúčové budovanie dôvery najmä vytváraním tzv. dohôd o forme spolupráce a jasným definovaním cieľov,“ doplnila Dagmar Kéryová, biznis koučka a členka Boardu Medzinárodnej federácie koučov na Slovensku (ICF).

Aby sa úspešne zaviedla flexibilita v práci, riadenie ľudí je založené na dôvere a zodpovednosti. Podľa prieskumu vyplýva, že až 57 % zamestnávateľov na Slovensku dôveruje svojim zamestnancom, že sú efektívni aj mimo kancelárie. Ďalších 28 % dôveruje čiastočne. Všeobecne v Európe plne dôveruje práci na diaľku až 58 % manažérov, 22 % čiastočne.

„Zaujímavé je, že pri zohľadnení veku firmy šéfovia čerstvo založených spoločností si dôveru vo svoj tím len budujú. Manažéri etablovanejších firiem práci na diaľku už dôverujú viac. Home office môže fungovať len pri nastavení jasných pravidiel a priebežnej komunikácii,“ dodala Lenka Čábelová.

Aby sa však plnohodnotne mohla odohrávať práca na diaľku, dôležitým predpokladom bezpečnej a efektívnej práce sú cloudové technológie. Dobrou správou je, že až 81 % firiem už nejaké cloudové riešenia používajú, čo je dobrý potenciál využívať flexibilitu.  Možnosť zorganizovať si čas a prácu po svojom patrí medzi hodnoty, ktoré sú významné najmä pre mladšie generácie pracovníkov (tzv. millenials). Práve smart používanie cloudových technológií pomáha túto potrebu naplniť.

Aký je váš názor na prácu z domu, či z iného miesta? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+