MojAndroid

Kategória filmov vo virtuálnej realite je v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíjajúcim sa prvkom na trhu. Každý používateľ VR sa už v živote pravdepodobne stretol s akýmsi filmom či historickým dokumentom ohľadom Holokaustu. Už pri zhliadnutí klasického 2D filmového počinu prichádzajú na diváka obvykle obavy, strach, rešpekt či skutočne intenzívne zimomriavky z hrôzostrašných situácií, ktoré sa bohužiaľ v danej dobe reálne odohrávali. Aktuálne prichádza naozaj silný dokument o Holokauste a to hneď vo virtuálnej realite.

Náš tip
Google predstavuje svoj prvý VR film s názvom Tabel

Dokument je aktuálne premietaný na filmovom festivale Tribeca. Ide o 16 minútový dokument s názvom The Last Goodbye. Film režírovali Gabo Arora a Ari Palitz a podľa autentickej výpovede redaktorky, ktorá mala možnosť tento dokument zhliadnuť ide o skutočne jeden z najzaujímavejších a najsilnejších príbehov vôbec.

The Last Goodbye je priamou výpoveďou človeka menom Pinchas Gutter, ktorý zbesilé vyčíňanie minulosti prežil. Jeho sestry (dvojčatá), matka a otec nemali také šťastie a boli zavraždení spolu s približne ďalšími 78 000 obeťami. Prostredie filmu sa odohráva v mimoriadne zachovalej časti koncentračného tábora Majdanek v Poľsku. Pinchas Gutter navštívil tábor viac ako tucet krát a tvrdí, že je to jeho posledná návšteva.

Náš tip
Google a Xiaomi spojili sily pri výrobe YI HALO, 16-kamerového setu pre nahrávanie 360° VR videí

Z autentickej výpovede redaktorky je cítiť skutočne silné emócie. Film mala možnosť zhliadnuť prostredníctvom VR headsetu HTC Vive a výkonného počítača. Tvrdila, že vďaka prevedeniu mala možnosť okúsiť tie najsilnejšie pocity. Akoby priamo o 75 rokov neskôr bola s hlavným hrdinom priamo na mieste. Sledovali spoločne kasárne, nahliadli do krematória a silné okamihy si vyžiadali aj slzy.

Náš tip
Facebook predstavuje nové 3D kamery pre živé videá a VR

Samotné spracovanie dokumentu pre virtuálnu realitu je pomerne náročnou činnosťou. Ako divák prostredníctvom VR headsetu sa už následne dokážete pohybovať v priestore a dostať tak skutočne takmer reálne pocity aktuálne sa odohrávajúcej situácie. Historická problematika Holokaustu tieto pocity len umocnila a tento dokument sa tak môže stať ďalším míľnikom kinematografie a pamiatkou či varovným prstom minulosti pre jeho divákov.

Zdroj: gizmodo

28.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+