MojAndroid

Podľa portálu GSMArenaJaponsko a Holandsko pripravené pripojiť sa k USA pri obmedzovaní prístupu Číny k technológiám na výrobu čipov. Tým sa vytvorí silná aliancia, ktorá podkope ambície Pekingu vybudovať si vlastné domáce čipové kapacity.

Holanďania a Japonci sa k sankciám pridali po nátlaku amerických výrobcov

Americkí, holandskí a japonskí predstavitelia uzavreli rozhovory o novom súbore sankcii v piatok. Ich skutočná implementácia však môže podľa ľudí oboznámených s problematikou trvať kvôli právnym úpravám mesiace. Holandsko rozšíri obmedzenia na export spoločnosti ASML Holding NV, čo mu zabráni predať niektoré zo strojov na hlbkovú ultrafialovú litografiu.

Sankcie skomplikujú Číne výrobu nových čipov | Zdroj: GSMArena.com

Tie sú rozhodujúce pre výrobu niektorých typov čipov a bez ktorých môžu byť pokusy o vytvorenie výrobných liniek nemožné. Japonsko zase obmedzí export strojov spoločnosti Nikon Corp. Spoločné úsilie rozširuje obmedzenia, ktoré administratíva amerického prezidenta Joea Bidena predstavila v októbri, a ktorých cieľom bolo obmedziť schopnosť Číny vyrábať vlastné pokročilé polovodiče a čipy zo zahraničia.

Americkí výrobcovia sa pôvodne sťažovali, že jednostranné sankcie Bidenovej administratívy umožnili ich zámorským konkurentom pokračovať v exporte strojov na výrobu čipov do Činy. Dohodu s Holandskom a Japonskom si tak prakticky vynútili. Tieto tri krajiny sú domovom najdôležitejších spoločností, ktoré vyrábajú zariadenia na výrobu čipov, vrátane holandskej ASML, japonskej Tokyo Electron Ltd. a americkej Applied Materials Inc.

Čína by si mohla vyvinúť vlastné technológie

Dôvodom sankcii sú hlavne obavy, že by komunistická Čína mohla vlastné čipy využiť vo vojenských technológiách, ktoré by mohli byť zneužité k vojenskej agresii voči demokratickému Tchaj-wanu. Čína sa proti úsiliu USA bráni a Peking dokonca podal v decembri sťažnosť Svetovej obchodnej organizácií (WTO), ktorej cieľom bolo zvrátiť kontroly vývozu zavedené USA.

Generálny riaditeľ ASML však varuje, že kampaň USA môže mať nezamýšľané následky. Podľa jeho slov by opatrenia na kontrolu vývozu do Číny mohli nakoniec prinútiť Peking k úspešnému vývoju vlastnej technológie v oblasti pokročilých zariadení na výrobu čipov. Pripomína ale, že ich vývoj bude vyžadovať nejaký čas.

Náš tip
Bowers & Wilkins Pi5 S2 a Pi7 S2: Nová generácia prémiových TWS slúchadiel zlepšuje výdrž

 

 

28.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+