MojAndroid

Hodnotenia aplikácií sú v skutočnosti veľmi dôležitým nástrojom pre vývojárov, ako aj samotných užívateľov. Vývojárom pomáhajú vylepšovať svoju aplikáciu a odstraňovať chyby a užívateľom zasa pomáhajú zorientovať sa v obrovskom množstve podobných aplikácií a vybrať si tú, ktorá je pre nich najvhodnejšia. Pri hodnotení aplikácie nám nič nebráni v tom, aby sme boli úprimní a ohodnotili ju podľa nášho subjektívneho názoru. Napriek tomu sa zdá, že aj pri tejto činnosti sme ovplyvňovaní, aj keď si to často neuvedomujeme.

Najnovšie výskumy naznačujú, že úroveň nášho hodnotenia aplikácií môže byť závislé aj od toho, na akej úrovni je v našej krajine sloboda prejavu či sloboda tlače. Redaktori v blogu appfigures sa rozhodli preskúmať hodnotenia aplikácií v App Store na základe geografickej polohy. Výsledky z prieskumu previedli do prehľadnej mapy, v ktorej sú farebne odlíšené krajiny na základe toho, či tu prevažujú pozitívne, alebo negatívne hodnotenia aplikácií. Zelené odtiene signalizujú pozitívne hodnotenia, zatiaľ čo fialové odtiene označujú krajiny, v ktorých sú častejšie negatívne hodnotenia. Krajiny označené šedou farbou sa nachádzajú niekde v strede.

map

Najzaujímavejšie je na mape najmä to, že krajiny s podobnými výsledkami majú zväčša podobnú geografickú polohu a ide väčšinou o susediace krajiny z rovnakého regiónu. Medzi najväčších kritikov patria krajiny západnej a severnej Európy. V strednej časti kontinentu, do ktorej patrí aj Slovensko a Česká republika, sú hodnotenia neutrálne až mierne pozitívne. Smerom na východ sa stupňuje úroveň pozitívnych hodnotení, pričom tento trend pokračuje aj vo veľkej časti Ázie. V Amerike prevládajú rovnako kladné hodnotenia, pričom najviac pozitívna je stredná časť a smerom na sever a juh táto hodnota klesá.

sentiment-scatter

Blog appfigures následne porovnal výsledky z tohto prieskumu s výsledkami iných zisťovaní, aby sa dalo aspoň s určitou pravdepodobnosťou povedať, čo je príčinou týchto rozdielov v jednotlivých krajinách. Výsledky z vlastného prieskumu porovnali s globálnymi indexmi ako HDP, úroveň slobody tlače, úroveň rozvinutosti krajiny a ďalšími. Najväčšia zhoda bola dosiahnutá práve s indexom WPFI (World Press Freedom Index), ktorý zobrazuje úroveň slobody tlače v jednotlivých krajinách. Tieto výsledky pritom naznačujú, že čím je v krajine vyššia úroveň cenzúry a väčšia kontrola tlače, tým sú hodnotenia aplikácií pozitívnejšie a toto tvrdenie platí aj opačne. Samozrejme, existujú tu určité výnimky. Takto vyzerajú výsledky prieskumu:

Krajiny s najpozitívnejšími hodnoteniami:

  1. Katar (0,27)
  2. Venezuela (0,26)
  3. Dominikánska republika (0,25)
  4. Bulharsko (0,23)
  5. Ukrajina (0,23)

Krajiny s najnegatívnejšími hodnoteniami

  1. Fínsko (-0,19)
  2. Francúzsko (-0,17)
  3. Nemecko (-0,15)
  4. Švédsko (-0,13)
  5. Holandsko (-0,13)

Viac o prieskume si môžete prečítať priamo na portáli appfigures, kde nájdete aj podrobný štatistický postup, ktorým bol vytvorený index na meranie skúmaných hodnôt. Výsledky teda naznačujú, že ak platia v krajine prísne zákony týkajúce sa slobody prejavu, užívatelia sú náchylnejší k pozitívnemu hodnoteniu aj vtedy, keď ide iba o obyčajnú aplikáciu od konkrétneho vývojára alebo štúdia. Naopak, negatívne hodnotenia zanechávajú prevažne užívatelia z krajín, kde je vyššia tolerancia k slobodnému prejavu.

Zdroj: appfigures

23.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+