MojAndroid

O vplyve smartfónov, a najnovšie aj 5G sietí, na naše zdravie sa každú chvíľu objavujú nové a často rozporuplné správy. Weby a sociálne siete sa plnia senzačnými správami o tom ako žiarenie zo smartfónov ničí zdravie a poškodzuje mozog, aby ich vzápätí vystriedali diametrálne odlišné informácie z úplne opačného konca. Včera smartfóny škodili, dnes sú úplne bezpečné, no a zajtra to zas bude celé úplne inak. Ako to vôbec je? Škodia mobily?

Kto sa v tom celom má vôbec vyznať?

Človek by možno aj mal záujem celé to do hĺbky sledovať, no záplava informácií je tak obrovská, že je to jednoducho nad naše sily. Proste na to všetko nemáme čas. Potom to skĺzla k tomu, že si prečítame senzačný titulok a samotný obsah, ktorý to celé vysvetľuje aj s veľmi dôležitými podrobnosťami, proste prehliadame. Nedajbože si čas aj nájdeme, no narazíme na informácie, ktoré sa pohybujú buď na hranici, alebo priamo až za hranicou konšpirácií. Tie to celé aj tak prekrútia len aby dosiahli svoje – kliknutia a zdieľania. Čo s tým?

Svetlo na konci tunela

Odporúčať technologickým nadšencom alebo bežným ľuďom aby čítali odbornú literatúru a výsledky klinických štúdii nemá zmysel. Ich obsahová hodnota je síce prakticky neprekonateľná, no pre drvivú väčšinu z nás ide o neskutočne nudné čítanie. Šanca, že by sme dlhé strany odborného textu prečítali dokonca a ešte si aj niečo zapamätali je dosť mizivá. Bohužiaľ, je to tak, ako to je.

Aj tu však existuje svetlo na konci tmavého tunela. Záznamy prednášok fundovaných odborníkov. Samozrejme, že aj tu môžeme naraziť na prípady prednášajúceho, ktorý by nás uspal hoci aj po troch hojných pohároch kávy, no stále lepšie počuť a názorne vidieť, ako len čítať tonu textu. Navyše existujú svetlé príklady. Naslovovzatí borci, ktorí potrebné vedomosti dokážu podať jednoducho stráviteľnou formou. A úprimne, keď človek dokáže na jedno posedenie zhltnúť pol série nejakej Netflixovky, tak jednu hodinovú prednášku určite zvládne. Hlavne ak ho téma aspoň trochu zaujíma a chce vyjsť z jaskyne nevedomosti a dezinformácií.

Škodia mobily?

Ak  vás teda zaujíma téma okolo škodlivosti smartfónov a mobilných sietí, obetujte hodinku času a pozrite si prednášku doc. RNDr. Františka Kundracika, CSc. z Katedry experimentálnej fyziky – Univerzity Komenského. Na prednášku “Škodia nám mobilné telefóny?” upozornil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v reakcii na narastajúci počet HOAXov a rôznych prekrútených informácií. Prináša odpovede na kľúčové otázky ako napríklad, či si pri telefonovaní lokálne prehrievame mozog? Ako nám teda škodia mobily?

Okrem základnej teórie, ktorá by ľuďom mala pomôcť s orientovaním sa v problematike ionizujúceho a neionizujúceho žiarenia sa prednáška venuje aj demonštrácii dvoch pokusov a vysvetleniu častých hoaxov. Tie aj napriek svojmu pomerne pokročilému veku stále slúžia ako podklady pre rôzne nepravdivé správy a tvrdenia.

Počet používaných mobilov raketovo rastie, počet nádorových ochorení ani náhodou (našťastie)

Môžem si mozog uvariť mobilom?

Dokáže nám žiarenie z mobilu zohriať mozog a ublížiť nám? Hygienická norma uvádza, že obyvateľstvo môže byť vystavené výkonu 10 W/m2 (vyhláška č. 534/2007 Z. z., AKČNÉ HODNOTY EXPOZÍCIE). Aby sa mobil mohol predávať, môže vyžarovať maximálne 2W, aj to ich vyžaruje všetkými smermi.

Iba malá časť z toho sa pri telefonovaní dostáva priamo do mozgu. Docent Kundracik vysvetľuje, že pri pesimistickom pohľade by šlo o 1/6, no vo svojej demonštrácii to poriadne preženie a zvolil 1/4. V okolí antény sa ohrieva len malá časť mozgu – pre demonštráciu 0,1 kg. Rýchly výpočet teda ukáže, že v najhoršom a poriadne prestrelenom prípade mozog dostane dávku 5W/kg. Tento údaj využíva aj takzvaný SAR-index, ktorý uvádzajú výrobcovia smartfónov.

5W/kg? Je to veľa alebo málo? Docent Kundracik uvádza, že ľudské telo v štandardnom režime produkuje 120W tepla, pričom tretina z toho prebieha v mozgu. Po prepočte sa dostávame k hodnote 20W/kg. Fungujeme tak permanentne a mozog sa nám neuvarí. V skratke za to vďačíme termoregulácii, najmä cez výmenu krvi. Pointou je to, že relatívne malý prídavok od mobilu s nami proste nezamáva. Ohrievanie tkaniva pri používaní mobilov preto nepredstavuje riziko.

HOAX: Mobil uvarí vajíčko

Na ohrievaní tkaniva, prehrievaní mozgu či inom možnom poškodení je pritom postavených viacero hoaxov. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s videami, na ktorých je “zachytené” ako žiarenie z mobilov pri telefonovaní uvarí vajíčko. Prednáška cez kalorimetrickú rovnicu rozoberá príklad s dvomi mobilmi. Už aj vo veľmi zjednodušenej forme, kedy zanedbáva chladenie a čas naťahuje na 30 minút ukazuje, že potrebné teplo sa dosiahnuť nedá..

Problematike sa venovala aj populárno-náučná relácia, kde to celé vyhnali do nutného extrému – použili 100 mobilov. Vajíčko však ani napriek veľkej snahe neuvarili.

HOAX: Žiarenie z mobilu upraží kukuricu

Keď nestačí vajíčko, treba ísť ďalej. Jedným zo silných dôkazov škodlivosti mobilov sa stali videá, na ktorých ľudia demonštrujú, že žiarenie pri telefonovaní je také silné, že dokáže upražiť kukuricu. Takéto videá po internete kolujú už viac ako desaťročie, a to v rôznych variáciách. Základom pri argumentácii je to, že keď žiarenie dokáže upražiť kukuricu, predstavte si, čo potom musí robiť s našim mozgom.

Problém je v tom, že tieto videá nie sú založené na pravde. XY-krát už boli preverené a otestované z každého uhla. Pokusy sa dostali aj do populárno-náučných televíznych relácií. Ako docent Kundracik upozorňuje vo svojej prednáške, po chvíľke skúmania sa prišlo na to, že nešlo o nevinnú hru s úmyslom pobaviť, ale za všetkým boli peniaze.

Prvé videá boli totiž zverejnené ako súčasť virálnej marketingovej kampane spoločnosti Cardo Systems na bluetooth hadsfree sady. To, že kampaň bola napriek absurdnosti úspešná asi netreba zdôrazňovať.

Potom sa to celé vymklo, no a dnes ide o jeden z argumentov, na ktorých vznikajú rôzne hoaxy. Videám netreba veriť. V základe si treba uvedomiť, že keď doma robíte popkorn v mikrovlnke, ktorá ma výkon 800-1000 W, tak celý proces trvá aj 2 až 3 minúty. Predstava, že by mobily vyžarovali taký dávku energie, ktorá by to zvládla už po pár sekundách je úplne scestná.

V prednáške je táto problematika vysvetlená aj výpočtom – ak by sa aj zanedbali také veci ako vplyv vzduchu, ktorý kukuricu ochladzuje, v úplne teoretickej rovine by mobil potrebnú energiu odovzdával 83 hodín, nie pár sekúnd. Ak by vám to na vyvrátenia videa nestačilo, rovnakým spôsobom ako mobilmi sa dajú pukance spraviť aj s využitím banánov. Takže pozor na banány…

HOAXY O ŠKODLIVOSTI MOBILOV A MOBILNÝCH SIEŤACHRegulačný úrad nás upozornil na zaujímavú prednášku, v ktorej sa od…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Úterý 12. května 2020

23.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+