MojAndroid

Keďže sa v poslednom čase extrémne rozmohol trend šírenia dezinformácií na sociálnych sieťach, rozhodli sme sa proti tomu bojovať. Aj si na našom webe môžete prečítať množstvo článkov, ktoré na hoaxy upozorňujú, prípadne ich vyvracajú.

Návšteva polície dopadla podľa očakávaní

Len nedávno sa stal zaujímavý prípad. Konšpirátor na Facebooku zazdieľal “zaručené” a “overené” informácie, ktoré sa týkajú čoho iného ako koronavírusu. V statuse sa písalo, že bola pretestovaná nemenovaná firma v Trnave, približne 200 ľudí a výsledkom bol jediný pozitívny bez príznakov.

V statuse sa ďalej píše, že nepozná v okolí nikoho, kto má COVID-19 alebo jeho príznaky. Čerešničkou na torte je informácia o tom, že známej jeho švagrinej (áno, jedna babka povedala) zomrela babka a opýtali sa jej, že či môžu napísať, že zomrela na koronavírus.

policia hoax

Na koniec ešte uviedol, že “kľudne môže prísť aj NAKA – či klamem alebo dávam sem nejakú krivú výpoveď”. A čo si želal, sa aj stalo. Na dvere mu zabúchala polícia. Internetová odvaha bola zrazu fuč.

Polícia SR na svojom Facebooku uvádza:

“Autor uviedol, že išlo o sprostredkované, neoverené informácie, ktoré mu poskytla iná osoba. Polícia išla aj za touto osobou, ktorá uviedla, že aj ona to počula sprostredkovane a nevie k nim nič viac povedať.”

Autor uviedol, že išlo o sprostredkované neoverené informácie, ktoré mu poskytla iná osoba. Avšak v predmetnom statuse bolo jasne napísané, že informácie sú “overené”.

Sociálne siete ako novodobé zlo

Konšpirátori a šíritelia hoaxov sú v spoločnosti považovaní za inteligentne slabších jedincov. To ale nemusí byť celkom pravda. Aj inteligentný človek môže podľahnúť nástrahám sociálnych sietí. Odporúčame si k tejto téme pozrieť skvelý dokument Netflixu – The Social Dilemma. Akési jeho zhrnutie sa dočítate aj na našom webe v článku Kontrolujeme sociálne siete alebo sociálne siete kontrolujú nás?.

Prečo to tí ľudia robia?

Polícia v statuse píše, že majú väčšinou nudný život, nemajú žiadne záujmy, prípadne majú nejaké problémy. Potom na sociánych sieťach narazia na podobnú skupinu ľudí a začnú sa navzájom hecovať. Zistia, že na uspokojenie vlastného ega potom stačí napísať pár slov a dostať tisíce lajkov. Takéto správanie môže rýchlo prerásť do nekontrolovateľnej závislosti od podporných komentárov a lajkov virtuálnych priateľov.

Náš tip
Čipy, nanoboty, 5G a COVID−19: Takýto hoax sa šíri na Facebooku
30.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+