MojAndroid

V dnešnej digitálnej ére sú často našimi najväčšími pokladmi informácie. Ešte pred niekoľkými rokmi by to znamenalo, že si musíme dobre chrániť náš počítač. To sa nezmenilo, no rovnako dobre si musíme zabezpečiť aj náš smartfón. Odtiaľ totiž často pristupujeme k tým istým informáciám ako z počítača a nie je rozumné riskovať, že k nim získa prístup niekto nepovolaný.

Samozrejme, výrobcovia mobilných zariadení na to myslia a užívateľom ponúkajú hneď niekoľko možností, ako zabezpečiť svoje zariadenie. Pri Android zariadeniach je veľmi populárne kreslenie vzoru spájaním bodov v mriežke 3 x 3. Kombinácií na takejto mriežke je obrovské množstvo a útočníkovi je odopretý prístup už po niekoľkých neúspešných pokusoch. Problémom je tu ale fakt, že ak kreslíte náročnejší vzor, každé odomknutie obrazovky zaberie veľa času. Ak zasa kreslíte vzor jednoduchý, nie je žiadny problém ho odsledovať z diaľky.

vzor_Android_OS

Našťastie, Android ponúka aj ďalšie možnosti. Môžte využiť zadanie PIN kódu alebo hesla. Znovu ide o jednoduchú ochranu, no útočník to tu má už trochu ťažšie, a to najmä vtedy, ak váš PIN kód alebo heslo pozostáva z viacerých znakov. Znovu ale platí, že šikovný útočník môže takýto bezpečnostný prvok zistiť jednoducho sledovaním a nie vždy je preto takáto voľba najlepšia. V základnej výbave systému Android máme ešte aj možnosť odomykania rozoznaním tváre. Neviem, ako vy, no my s touto technológiou nemáme najlepšie skúsenosti a prakticky ju nepoužívame.

heslo

V roku 2015 tu ale naše možnosti nekončia. Niektorí výrobcovia ponúkajú vlastné bezpečnostné prvky, ako napríklad spoločnosť LG. Jej smartfóny už dlhšie disponujú technológiou Knock Kode, ktorá je podobná zadávaniu vzoru na obrazovke, no je pre užívateľa jednoduchšia a pre útočníka možno trochu náročnejšia na pozorovanie. Samozrejme, čerešničkou na torte je dnes odomykanie odtlačkom prsta. Táto technológia prešla svojim vývojom a dnes je na takej úrovni, že na väčšine zariadení funguje bezchybne. Útočník tak nemá šancu odlsedovať zadávaný vzor či heslo, keďže sa žiadne nezadávajú. Telefón je síce možné odblokovať aj sekundárnym bezpečnostným prvkom, no s tým väčšinou nemanipulujete a celá bezpečnosť spočíva v priložení prsta na skener. Najväčším problémom je tu najmä fakt, že musíme dôverovať autoritám v tom, že taká citlivá informácia nebude nikde zneužitá.

Huawei Mate S_Fingerprint_web

Ktorú možnosť preferujete vy? Používate PIN kód, heslo či uzamykací vzor? Alebo disponujete moderným zariadením s čítačkou odtlačkov prstov? Alebo patríte do veľkej skupiny ľudí, ktorí nepoužívajú žiadny bezpečnostný prvok? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii váš názor na danú problematiku.

Aký ochranný prvok používate na uzamykacej obrazovke?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: XDA

12.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+