MojAndroid

Pojem ROM je skratka od Read Only Memory (pamäť určená len na čítanie), ktorá obsahuje len operačný systém a všetky aplikácie. V oblasti Androidu sa pojem ROM preniesol na systém, ktorý si môžete nainštalovať na Read Only Memory. Ak si idete nainštalovať ROMku od niekoho iného ako výrobcu, môžete tým získať väčšiu rýchlosť, plynulosť, výdrž batérie, a napríklad aj možnosti pretaktovania procesora. Dôležité sú aj o mesiace rýchlejšie aktualizácie na nové verzie Androidu.

Tu som vybral mojich 5 obľúbených ROMiek, v poradí od tej najobľúbenejšej:

 1. Cyanogenmod 11

Pravdepodobne najznámejšia ROMka aká existuje, s podporou pre skoro 250 rôznych zariadení. Je založená na čistom Androide, no ponúka aj veľké množstvo úprav. Táto ROMka momentálne sídli na mojom mobile a musím povedať, že zatiaľ sa mi asi žiadna iná ROMka ešte takto nepáčila. Vďaka malým úpravám rýchlych nastavení až po témy celého systému získava 1. miesto na našom zozname. Ak je CyanogenMod presne to, čo hľadáte, mobily ako OnePlus One by mohli byť práve pre vás, pretože majú továrensky predinštalovaný CyanogenMod.

 

2. Google Play Edition ROMky

Zariadenia ako Samsung Galaxy S4, HTC One M7 či M8 sa vyrábajú aj vo verziách s čistým Androidom. Tie sa však predávajú v americkom obchode Play, takže je náročné kúpiť ich niekde inde než v USA. Tieto ROMky sú kópie tých, ktoré nájdeme na Google Play Edition zariadeniach, spravené tak, aby boli kompatibilné so štandardnými edíciami týchto zariadení. Zvyknú byť veľmi plynulé, rýchle a stabilné dlho pred oficiálnym vydaním aktualizácie. Takúto ROMku som používal skoro 1 rok a mám s ňou skvelé skúsenosti.

Vľavo Samsung TouchWiz nadstavba. Vpravo čistý Android

3. Paranoid Android

Tiež patrí medzi tie najznámejšie ROMky, no nepodporuje ani zďaleka toľko zariadení ako CyanogenMod. Vývojári sa snažia zanechať rovnaké princípy ako na čistom Androide a súčasne ho o niečo ho aj rozšíriť.  Medzi jeho extra funkcie patrí napríklad Pie ovládanie ako náhrada za dolné softwarové tlačidlá a vzhľad posledných aplikácií podobný Androidu L.

Zdroj: androidheadlines.com
Zdroj: androidheadlines.com

4. Android L

Je určená len pre Nexus 5, no bola spravená tak, aby sa dala jednoducho flashnúť cez recovery, tak ako každá iná ROMka. Je ideálna, ak chcete pocítiť to najnovšie od Googlu a nechcete riešiť štandardnú, o niečo zložitejšiu inštaláciu Androidu L. Je ale otázne, či stabilita Androidu L bude pre vás dostatočná na každodenné používanie. Na krátky čas by to ale nemal byť problém.

Nový dizajn notofikácií v Android L

5. MIUI

Všetky ROMky, o ktorých som doteraz písal, boli AOSP (založené na Android Open Source Project) a výzorovo sa bez nejakej témy príliš nelíšili (až na Android L). V tomto smere sa však odlišuje MIUI. Dizajn je značne odlišný od ostatných výrobcov, ale mnohým prekáža a sťažujú sa, že sa príliš podobá na iOS.

Xiamo mobily majú MIUI továrensky predinštalované

Videli ste mojich 5 obľúbených ROM, som ale zvedavý, ktoré sú vaše obľúbené.  Môžete zahlasovať v ankete, alebo sa aj pochváliť v komentároch.  Ak si chcete nainštalovať nejakú z týchto ROMiek, no neviete ako na to, tak si pečítajte ďalšiu časť tohto seriálu, kde bude návod pre Samsung Galaxy S4.

Aká je vaša obľúbená ROMka?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

29.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+