MojAndroid

Mobilné telefóny sú súčasťou nášho každodenného života pomerne krátko. Aj mladší užívatelia si možno ešte pamätajú dobu, keď mobily neboli bežným tovarom a v každej rodine sa našiel maximálne jeden. Dnes sú tieto zariadenia našimi stálymi spoločníkmi, no za posledné roky prešli naozaj veľkými zmenami. Z komunikačných nástrojov určených na používanie bez nutnosti pripojenia do siete sa stali vreckové počítače, ktoré zvládajú pokročilé operácie a prácu s aplikáciami podobnými tým, aké používame na počítačoch.

Nie vždy to bolo tak. Úplne prvý mobilný telefón, ktorý aspoň trochu pripomínal dnešné telefóny, bol model Motorola DynaTAC 8000X, ktorý bol vyrobený v roku 1983. V tej dobe išlo o prelomové zariadenie. Jeho potenciál bol ale naplno odhalený až neskôr. V dnešnej dobe sme o nových zariadeniach informovaní niekoľko minút po ich predstavení, ba dokonca niekedy aj celé dni či týždne pred ich oficiálnym predstavení. Pred 30 rokmi to tak ale nebolo a ak aj ľudia o prvom mobilnom telefóne vedeli, neprikladali tomu až takú dôležitosť. Šlo o nespratné zariadenie veľkých rozmerov, ktoré ponúkalo iba základné funkcie. Okrem toho, ceny prvých telefónov sa pohybovali v prepočte v tisíckach eur, takže šlo o luxusný tovar určený iba pre tých najmajetnejších ľudí.

motorola_dynatac

Podobne bol na tom aj prvý smartfón. Tento titul patrí zariadeniu IBM Simon Personal Communicator, ktorý sa začal predávať 16. augusta 1994. Išlo o veľké zariadenie s dotykovou obrazovkou, na ovládanie ktorej sa používal stylus. Telefón bol schopný pracovať s e-mailom, faxom, zobraziť udalosti kalendára či uložiť si poznámky. Zariadenie ale vážilo až pol kilogramu a hoci jeho cena bola pomerne vysoká, dostupnosť bola oveľa lepšia ako v prípade prvých mobilných telefónov. IBM Simon sa predával za 900 $ – 1100 $, čo na tú dobu nebolo málo, no dovoliť si ho mohli väčšinou manažéri, ktorí jeho funkcie aj v skutočnosti využili.

V ďalších rokoch sa smartfóny vyvíjali raketovým tempom. Pribúdali nové funkcie, vylepšovali sa staré a každý nový mobil bol o čosi lepší, ako ten predchádzajúci. Veľmi dlho pritom mobilnému svetu kraľovala spoločnosť Nokia, ktorá vo svojom portfóliu ponúkala množstvo smartfónov všetkých cenových kategórií a často to bol práve fínsky výrobca, ktorý priniesol nové technológie upravené do podoby vhodnej pre masové využitie. O veľký pokrok sa ale postarala aj spoločnosť Apple, ktorá v roku 2007 predstavila prvý iPhone. Ten zmenil smartfóny tak, ako ich poznáme a priniesol intuitívne používateľské prostredie, rýchle reakcie a užitočné funkcie.

Original-iPhone

V roku 2007 bol predstavený aj smartfón T-Mobile G1 (HTC Dream), ktorý bol prvým smartfónom so systémom Android. Tomu niekoľko rokov trvalo, kým sa dotiahol na úroveň iOS, no v súčasnosti je s obrovským náskokom najpopulárnejším mobilným operačným systémom na svete. Android sa postupne rozširoval na zariadenia ďalších výrobcov, čo nebol prípad iOS. Ten je stále dostupný iba pre zariadenia spoločnosti Apple, ktorá verí, že softvér a hardvér by mal byť vyvíjaný v tej istej organizácii aby bol zabezpečený čo najlepší užívateľský zážitok.

G1-HTC Dream

Od predstavenia prvého iPhone či smartfónu HTC Dream ubehlo už veľa rokov, pričom nárast trhu so smartfónmi mal za následok množstvo smartfónov, ktoré boli označované za revolučné. Aj v dnešnej dobe vidíme zariadenia, ktoré uvádzajú, že sú v niečom “prvé” alebo “najlepšie”. Takýchto smartfónov je ale naozaj veľa a všetky novinky a revolúcie sú väčšinou významné iba pre určitú skupinu zákazníkov. Ktorý mobilný telefón bol pre vývoj mobilných technológií najdôležitejší podľa vás? Bol ním úplne prvý mobil, prvý smartfón, či prvý Android telefón? Alebo to bol niektorý z radu revolučných zariadení, ktoré stále prichádzajú na trh a prinášajú niečo nové? Hlasujte v ankete a dajte nám v diskusii vedieť, ktorý mobilný telefón znamenal pre vás najväčšiu revolúciu na trhu s mobilnými technológiami.

Ktorý mobilný telefón znamenal podľa vás najväčší pokrok v mobilných technológiách?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

25.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+