MojAndroid

Stalo sa vám niekedy, že vám prestal fungovať internet a vy ste zrazu mali pocit, že váš počítač stratil základnú funkciu? Práca s internetom patrí medzi najzákladnejšie operácie, ktoré pri počítači vykonávame, no platí to aj o našich smartfónoch alebo tabletoch. Ak trávite rozumnú porciu času prehliadaním webových stránok, pravdepodobne ste už v minulosti experimentovali s viacerými prehliadačmi. Súčasná situácia je taká, že na počítačoch a notebookoch sú rozdiely medzi najlepšími prehliadačmi stále menšie, no na smartfónoch a tabletoch je prehliadanie webu o čosi náročnejšie, a tak správne zvolený prehliadač môže mať výrazný vplyv na pohodlie pri internetovom surfovaní.

browsers-battle

Chrome

Prehliadač od Google sa v posledných rokoch raketovo vyšvihol na najpoužívanejší prehliadač na svete. Pomohlo k tomu, okrem iného, aj rozhodnutie Google o tom, že v zariadeniach so systémom Android je Chrome použitý ako predinštalovaný prehliadač. Pre väčšinu užívateľov to znamená, že po žiadnom inom prehliadači už viac nesiahnu. Nie je to pritom prípad spred pár rokov, keď bol najpoužívanejším prehliadačom Internet Explorer kvôli tomu, že bol predinštalovaný na zariadeniach so systémom Windows. Google Chrome je naozaj kvalitný prehliadač, ktorý ponúka obrovské množstvo funkcií a možností a v mnohých smeroch výrazne prekonáva konkurenciu. Spomenúť určite musíme prepracovaný obchod s rozšíreniami a po novom aj s aplikáciami, ktoré je možné využívať aj v offline režime. Nepotrebujete k tomu Chromebook so systémom Chrome OS, stačí vám jednoducho prehliadač Chrome.

Samsung_Chromebook_frontview2_webres

Pre mnohých užívateľov je tiež veľmi praktická synchronizácia viacerých zariadení. Po otvorení stránky na vašom počítači máte takmer okamžite prístup k tejto stránke aj zo svojho smartfónu či tabletu. Na mobilných zariadeniach je Chrome ešte populárnejší, a to práve vďaka tomu, že z väčšiny zariadení s Androidom ani nie je možné ho bežnou cestou odinštalovať. V každom prípade je prehliadač Chrome veľmi užitočný aj na mobilných zariadeniach a ak ho používate aj na svojom počítači, synchronizáciu si naozaj užijete.

Internet Explorer

História tohto prehliadača stojí naozaj za povšimnutie. Ešte pred niekoľkými rokmi bol Internet Explorer najpoužívanejším prehliadačom na svete s obrovským náskokom pred konkurenciou. Práve rast spoločnosti Google a rozširovanie mobilných zariadení znamenali zníženie tohto podielu zo 70% až na súčasných 20%. Rovnako, ako ostatné prehliadače, aj Explorer prešiel vývojom, no za konkurenciou v mnohých smeroch zaostáva. V súčasnosti ho ocenia najmä užívatelia smartfónov so systémom Windows Phone, no stále patrí tomuto prehliadaču druhé miesto pred ďaleko lepšie vyvinutými prehliadačmi.

Mozilla Firefox

Prehliadač Mozilla Firefox bol v minulosti často považovaný za jeden z najlepších prehliadačov. Bolo to najmä v období pred nástupom Chrome a v časoch papierovej dominancie Exploreru. Mozilla Firefox je aj dnes jedným z najobľúbenejších prehliadačov a podľa hodnotenia portálu TopTenReviews ide dokonca o najlepší prehliadač vôbec. Užívateľov tiež poteší prítomnosť mobilnej aplikácie so zaujímavými funkciami. Len v obchode Play má Mozilla Firefox cez 50 miliónov stiahnutí a užívateľská základňa tohto prehliadaču má veľmi dlhú tradíciu. Používanie prehliadaču Firefox však stále klesá a aktuálne mu patrí približne 16% trhu.

Opera

Kedysi najväčší konkurent prehliadaču Firefox, aj Opera má svojich verných fanúšikov. Prehliadač Opera bol populárny najmä v časoch nástupu mobilného internetu, keď vďaka pokročilým mobilným algoritmom umožňoval načítavať stránky rýchlejšie ako konkurenčné riešenia aj na zariadeniach s nízkym výpočtovým výkonom. Opera aj teraz patrí medzi obľúbené prehliadače na mobilných zariadeniach, keď aj v tomto prípade sa môže pýšiť počtom stiahnutí z obchodu Play cez 50 miliónov. Na počítačoch a notebookoch už nejde o také obľúbené riešenie, no stále ho oceníte najmä v situáciách, keď máte k dispozícii iba pomalý 2G internet.

Ostatné

Týmito štyrmi prehliadačmi sa však zoznam iba začína. Spomenúť musíme aj prehliadač Safari, ktorý je aktuálne štvrtým najpoužívanejším prehliadačom. Ocenia ho najmä majitelia MacBookov, pre ktoré je Safari veľmi dobre optimalizovaný. Ešte vo väčšej miere to platí o iPhonoch a iPadoch, kde aj zarytí používatelia Chrome často používajú Safari kvôli výbornej optimalizácií. Samozrejme, Safari nezaostáva ani vo funkciách, pričom komunikácia a synchronizácia medzi mobilnou verziou Safari a aplikáciou pre zariadenia s Mac OS je najmä v najnovšej verzii na veľmi vysokej úrovni vďaka funkciám Continuity. Pre všetky zariadenia sú však k dispozícii mnohé ďalšie prehliadače, za zmienku stojí určite UC Browser, Dolphin Browser či Maxthon Browser, ale aj mnohé ďalšie.

Ktoré prehliadače používate vy? Používate ten istý prehliadač na počítači a aj na smartfóne? Alebo máte vlastnú kombináciu aplikácií, ktorá sa vám v praxi najviac osvedčila? Hlasujte v anketách a v diskusii sa môžete podeliť s ostatnými o svoje postrehy a zistenia a pomôcť aj ostatným užívateľom nájsť tú správnu kombináciu prehliadačov.

prehliadace

 

Ktorý prehliadač používate na počítači/notebooku?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ktorý prehliadač používate na smartfóne/tablete?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Wikipedia, TopTenReviews

30.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+