MojAndroid

Mnohí užívatelia tabletov a smartfónov si to možno ani neuvedomujú, no aj vývojári mobilných aplikácií musia z niečoho žiť. Väčšina užívateľov pritom nemá problém so zaplatením menšieho jednorázového poplatku, prípadne so zobrazením reklám, ktoré sú pre vývojárov rovnakým zdrojom príjmu, ako priame nákupy aplikácií. Stále častejší je ale predplatený model, pomocou ktorého získajú užívatelia prístup k niektorým funkciám aplikácie počas určitého obdobia.

Podľa najnovších prieskumov spoločnosti Harris až 43% užívateľov zaplatilo v minulosti za mobilnú aplikáciu a 49% opýtaných zasa uviedlo, že by boli ochotní zaplatiť poplatok za predplatné. Spomedzi tých, ktorí zaplatili za aplikáciu, uvádza 31% užívateľov, že zaplatili 1,99$ a menej a až 83% užívateľov zaplatilo 9,99$ a menej. Výsledky pritom naznačujú, že užívatelia sú najviac ochotní zaplatiť za aplikácie s multimediálnym obsahom (streamovanie videí, TV, hudby..).

app-paid-2

Viac ako 30% opýtaných pritom platí mesačné predplatné za aplikáciu alebo internetovú službu. Väčšina týchto užívateľov platí najmä za predplatné za službu Netflix, ktorá zatiaľ u nás dostupná nie je. Ak si ale odmyslíme službu s ponukou filmov a seriálov, dostaneme veľmi zaujímavé výsledky. Zo zvyšku predplatiteľov platí 11% za aplikáciu z kategórie Produktivita, 30% za hry, 27% za hudobné aplikácie a 25% za noviny a časopisy.

app-paid-3

Keďže tieto prieskumy sa robili s užívateľmi, ktorí platili najmä za službu Netflix, výsledky by boli u nás zrejme podstatne odlišné. Stále však platí, že popularita formátu s predplatným je aj v našich končinách stále vyššia. Pomáhajú tomu aj rôzne zahraničné služby, ktoré sa dostávajú na náš trh, ako napríklad hudobné služby Spotify či Rdio. S postupom času si ale stále viac ľudí uvedomuje, že platené aplikácie často ponúkajú výhody, ktoré v aplikáciách zadarmo nikdy nenájdeme. Na druhej strane je potrebné podotknúť, že obchod Play je plný rôznych alternatív pre väčšinu platených aplikácií a trochu hľadania stačí na to, aby sme našli aplikáciu s podobnou funkcionalitou úplne zadarmo.

Platby za aplikácie ale už nie sú tak tabu, ako v minulosti. To isté sa týka aj mesačného či ročného predplatného, keďže už aj mobilné aplikácie ponúkajú toľko kvalitných funkcií a obsahu, ako štandardné počítačové verzie. My sa preto pýtame vás – aký je váš postoj k plateniu za aplikácie? Ste ochotní zaplatiť mesačné predplatné za službu či aplikáciu? Alebo radšej zaplatíte pri inštalácií a potom už do aplikácie neinvestujete? Označte tie možnosti v ankete, ktoré sa vás týkajú a v diskusii sa môžete potom podeliť o váš názor na túto problematiku.

Ako najradšej platíte za aplikácie vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Fierce Wireless, Mobile App Study via Android Authority 

8.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+