Každý rok predstavia výrobcovia mobilných zariadení s operačným systémom Android nové produkty s vyšším výkonom, lepším displejom, väčšou pamäťou RAM alebo novým dizajnom z prémiových materiálov. Ostáva len jediný smer, ktorého vývoj nenapreduje a nedrží krok s novými technológiami a tým sú batérie. Kapacita dnešných lítium polymérových batérií len málokedy stačí na to, aby udržala naše zariadenia v plnom nasadení “živé” počas celého dňa. Už mnohokrát sme počuli o batériách s trojnásobnou kapacitou, ktoré majú miesto uhlíkovej anódy drvený kremík alebo revolučných vzduchových batériách používajúce kyslík pri chemických reakciách. No žiadne z nich sa zatiaľ nedostali na trh. Nedávno sa objavili ďalšie informácie o novej batérii od spoločnosti Hitachi Maxell, ktorá by mala v porovnaní s bežnými Li-Ion batériami priniesť zvýšenie kapacity o 60% pri zachovaní rovnakých rozmerov.
Nová batéria by mala mať okrem vyššej kapacity aj spomalený proces degradácie a teda dlhšiu životnosť. Na všetky vylepšenia prišla spoločnosť vďaka tomu, že sa jej podarilo vyvinúť novú technológiu na sledovanie pohybu iónov lítia takmer v reálnom čase. Pomocou zistení, ktoré vznikli zo sledovania batérie vytvorili štruktúru, ktorá zabezpečuje aby distribúcia reakcie bola homogénna a tok lítiových iónov nestagnoval. Zatiaľ však nie je známe, kedy by sa nová technológia mohla objaviť v spotrebnej elektronike no predpokladáme, že to veľmi skoro ani nebude. Nasadenie takýchto batérií by znamenalo, že výrobcovia by mohli zachovať rozmery svojich produktov a zahrnúť batériu s väčšou kapacitou. Bežná Li-Ion batéria napríklad s kapacitou 2000 mAh, by s využitím výrobného procesu od Hitachi Maxell mala v rovnakých rozmeroch 3,200 mAh.
Zdroj: unwiredview Foto: popsci
no aby sa po tom nezlahla zem ako aj po ostatnych technologiach resp bateriach…
a zase je to len o prachoch, oni nam tie baterky proste nechcu dat, lebo ryzuju na nas ukor …
Takéto veci nepôjdu do predaja ešte dobré roky. A prečo asi ? Lebo keby doniesli zrazu “zázračné” batérie tak potom by sklesla myšlienka použiť to do elektromobilov. A to už by ich potom postavilo do výhody a záujmu verejnosti. A kto by potom kupoval drahocennú ropu ? Samozrejme časom nikto. Preto treba ryžovať, kým ešte nejaká ropa je, keď dojde, tak zo dňa na deň prídu mega super prevratné akumulátory…
Svatá smutná pravda, videl jsem i elektromobil z pocatku 20. stoleti a jezdil parádně, ale ropné společnosti tohle všechno zničili, bohužel si hrajou svoje monopoly a my v nich nemáme žádnout úlohu
Ale máme… Práveže tú najdôležitejšiu – my to totiž všetko platíme.
Vies ty kolko ropy treba na vyrobu elektro auta?
No neviem, myslím že keby naozaj chcú vyrobcovia tak to odkúpia a daju do predaja… Ved jaku obrovskú silu finančnú ma apple samsung google sony… Keby naotaj chcú spoja sa a preplatia aj ropne spoločnosti…
:-)