MojAndroid

Kým sa spoločnosť Qualcomm venuje vývoju svojho očakávaného 10-jadrového procesora, spoločnosť MediaTek dnes oficiálne svoje desaťjadro aj oznámila. Dohady sa teda stávajú skutočnosťou a “dekakor” čipset s názvom Helio X20 je medzi nami, pripravený dávať výkon nadchádzajúcim mobilným zariadeniam v konfigurácii big.LITTLE.

MediaTek-Helio-X20

MediaTek-Helio-X20 (3)

Zloženie Helio X20 budú tvoriť dve jadrá Cortex A72 taktované na 2,5 GHz, štyri jadrá Cortex A53 s taktom 2 GHz a zvyšnú štvoricu dopĺňajú štyri jadrá Cortex A53 s frekvenciou 1,4 GHz. Táto konfigurácia sa má časom objaviť v mobilných zariadeniach vyššej strednej triedy, čomu zodpovedá využitie “iba” dvojice Cortex A72. Svoje zloženie jadier nazýva MediaTek ako “trojkluster”. Mimochodom, Qualcomm a MediaTek majú teda rôzne prístupy k svojim 10-jadrovým procesorom. Qualcomm totiž podľa dohadov plánuje využiť štvoricu Cortex A72.

MediaTek-Helio-X20 (1)

MediaTek-Helio-X20 (2)

Nový čip od MediaTek bude mať vo výbave modem LTE Cat.6, ktorý umožní (za vhodných podmienok) rýchlosť downloadu až 300 Mbps. O grafiku sa má starať novinka ARM Mali-T800 GPU a Helio X20 má podporu pre pamäť DDR3 RAM. Čip sa vyrába 20 nm výrobným postupom a je zasadený do rovnakého základu, ako v súčasnosti X10. Oproti nemu má však poskytnúť o 40% vyšší výkon, zároveň má však o 40% spotrebovať menej energie.

S čipom sa stretneme v mobilných zariadeniach najskôr koncom tohto roka, prípadne v prvom štvrťroku 2016.

Zdroj: phonearena.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+