Dnešná doba prináša tisíce článkov rôznych, veľkých, ale aj malých redakcií. Všetky však mávajú spoločné jedno, a to je diskusia k publikovaným článkom. I keď musíme pripustiť, že diskusie bývajú moderované, prípadne úplne zakázané, je to v dnešnej dobe problém, ktorý vždy zaťažuje vydavateľa, a to v prípade, ak sa diskusia uberá smerom vulgarizmov, osočovania a nadávok, teda ak sa v nej objavujú hejty (budem zámerne používať tento slovenský výraz, ktorý pozná väčšina ľudí). Ako sa vlastne redakcia má postaviť k takémuto príspevku? Má sloboda slova a vyjadrovania takú váhu a silu, že vydavateľ jej musí ustúpiť?
Predpokladám, že málokto vie, aká je vlastne regulácia tohto prostredia diskusie zo strany štátu. U nás máme prijatú celkom neznámu právnu úpravu v podobe zákona o elektronickom obchode, ktorý už svojim názvom nedáva ani tušiť, že by mal riešiť a týkať sa diskusií pod článkami vydavateľov. Je to však ten správny zákon, kde by sme našli odpoveď na niektoré otázky. Musíme si uvedomiť, že pri veľkých vydavateľoch, ktorých články majú tisíce čitateľov nie je personálne možné, aby sa každý jeden diskusný príspevok osobitne posudzoval. Preto sa dostane do sveta aj hejt, na ktorý nasledujú reakcie a vzniká tým diskusia, prípadne jej časť, ktorá vyžaduje pozornosť zo strany vydavateľa. Hlavnou myšlienkou zákona o elektronickom obchode je preto určenie momentu zodpovednosti vydavateľa, ktorý sa viaže na vedomosť vydavateľa, že v diskusii sa porušujú práva iných. Vydavateľ teda u nás za diskusiu nezodpovedá, ibaže by vedel, že v diskusii sa porušuje právo iného subjektu. A to sa dosahuje upozornením dotknutého subjektu (alebo aj kohokoľvek iného), že v diskusii sa práve toto deje.
V situácii, kedy je diskusia pod článkom úplne otvorená, nemá moderátora, je upozornenie vydavateľa jediný spôsob, ako môže do diskusie zasiahnuť. Treba si predstaviť množstvo príspevkov pod článkami, ktoré vychádzajú denne a práve ak absentuje moderácia v reálnom čase, prípade ich schvaľovanie, vydavateľ zvyčajne nemá možnosť ich kontrolovať a ani sa to nedeje. Zamýšľať sa nad morálnou hodnotou a úrovňou niektorých ľudí v diskusii nemá zmysel, pretože ani odstránenie anonymity a povinné registrácie neodstránia hejty, niekedy tomu je práve naopak a títo ľudia chcú, aby všetci ostatní vedeli a poznali toho, kto má tú najväčšiu „odvahu“.
Riešením ako kontrolovať a aspoň následne odstraňovať hejty je moderátor, ktorý denne kontroluje diskusiu a keď narazí na príspevok, ktorý porušuje práva iného, tak ho odstráni. Pod úplnou kontrolou je potom diskusia, keď sa príspevky schvaľujú vopred, čo však vyžaduje ako v prípade moderátora človeka, ktorý sa stará iba o diskusiu. Ak má riešiť pod desiatimi článkami denne stovky reakcií, je to práca na plný úväzok. A tú si máloktoré redakcie dovolia zaplatiť, preto sa o diskusie väčšinou starajú samotní autori článkov.
Pozornosť si v roku 2015 vyslúžilo jedno rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktoré v konkrétnom prípade najväčšieho estónskeho denníka určilo, že je priamou zodpovednosťou vydavateľa, aby sa o diskusiu staral a odstraňoval z nej komentáre, ktoré sú urážlivé, výhražné a porušujúce práva iného subjektu. Následne sa zdvihla vlna obavy aj u našich vydavateľov, do akej miery by toto rozhodnutie Štrasburgu znamenalo, že budú niesť zodpovednosť za každý komentár v diskusii, aj za ten, o ktorom nevedia. Prax sa však nakoniec ustálila a slovenské súdy zatiaľ nezačali takto reagovať.
Zostáva teda zachované, že problém by mal vydavateľ v okamihu, ak by odmietol zmazať komentár v diskusii, ktorý poškodzuje práva inej osoby alebo by na takúto žiadosť vôbec nereagoval. Samozrejme treba brať do úvahy aj slobodu vyjadrovania a proporcionálne určovať pre konkrétny prípad, do akej miery musí sloboda vyjadrenia ustúpiť inému právu, napríklad právu na ochranu osobnosti.
Tento článok však nemá byť návodom pre hejterov, že môžu začať písať čokoľvek, veď redakcia je povinná sa o to postarať. Pri akejkoľvek diskusii, aj tej neanonymnej treba pamätať na to, že za svoje konanie zodpovedá každý osobne a nie je na Slovensku nič nezvyčajné, že sa polícia zaoberá aj konkrétnymi odkazmi a vyhrážkami, ako trestným činom. Osobne si pamätám na prípad, kedy sa človek vyhrážal z internetovej kaviarne a na registráciu do diskusie použil novo vytvorený e-mail. Po oznámení dotknutej osoby, voči ktorej vyhrážky smerovali, začala polícia monitorovať komunikáciu a prihlasovanie do danej e-mailovej schránky a po pár mesiacoch sa tento hejter prihlásil do schránky doma, pričom jeho prístup na domácu internetovú sieť polícia odsledovala a dokázali ho identifikovať. Samotné trestné stíhanie bolo nakoniec zastavené, no už je na povahe každého človeka, ako bude znášať trestné stíhanie, a ako sa s ním vyrovná.
Záverom nebudem ani moralizovať nad konaním iných ľudí, každý sa sám rozhoduje, ako bude reagovať v konkrétnej situácii a či použije expresívne, vulgárne alebo osočujúce vyjadrenia na iného. Dôležité je však vedieť, že redakcia je povinná reagovať na vašu žiadosť o zmazanie príspevku, ktorý je namierený proti vám a porušuje vaše práva. V prípade, že vydavateľ takúto reakciu nevykoná, nesie zodpovednosť za to že sa daný príspevok šíri ďalej, je verejný a teda porušovanie vašich práv pretrváva.
Hlavne ste zabudli napísať ako nemáte radi kritiku na tomto amatérskom fóre a namiesto prepustenie omylu radšej blokujete užívateľov.
Ak je amaterske a nevyhovuje ti konstruktivne kritizuj, pripadne nenavstevuj stranku
Problém je, že 95% mudrlantov si ani nedokáže vygoogliť pojem konštruktívna kritika. Bez nej sa diskusie menia na trolling, hejty, každý je zrazu ovečka a neviem čo ešte… Ako nehovorím, aj ja občas tresnem peknú hovadinu, ale konštruktívnu kritiku aspoň viem prijať =)
riesi sa dosledok, nie pricina.. casta chyba, ktoru si neuvedomuju na SK ani podnikatelia, ani osoby…
Uprimne, kazdy kto dnes spravuje stranku je ako trhaci kalendar, proste nevyhovies. Drzim vam palce a prajem konske davky trpezlivosti. Tento duchom maly narod nie je nauceny konstruktivnej kritike bez emocie, vyhrazania, ponizovania a znevazovania. Ak clovek potrebuje realne dostat radu na svoj dotaz, spravidla dvadsiaty druhy prispevok vzdialene suvisi s temou, pricom sa to nezaobide bez narazky na neschopnost, hejtovanie uzivatela za pouzivany operacny system, navrhov na precho na ten “top”, ak ide do tuheho napadne sa prispievatel za preklepy, jazykovu stranku podnetu a bla bla. Za mna osobne, ak sa mame niekam dostat, zaciatok musi byt regulovany a prispevky schvalovane, po dlhej dobe a zvysujucej sa urovni pustit fora volne, o kvalite diskuzii na slovnsku nie je pochyb, su na nehorazne nizkej urovni
Mna uraza tento clanok, pretoze utoci na moje pravo na slobodu prejavu. Ziadam redakciu, aby ho okamzite stiahla!
Tak sa zakop
Čo je na tom zlé, že niektoré názory sú zakázané? Napr. za spochybňovanie holokaustu si odsedíš 6 mesiacov až 3 roky.
A redakcia nijako neútočí na tvoje právo na slobodu prejavu. Alebo ako je možné, že tu je tvoj príspevok? To, že si pohoršený, nie je problém redakcie. Tu si na ich stránke, mňa tiež môžu u teba doma urážať plagáty Jozefa Tisa a môžem ti to aj povedať, ale nedonútim ťa ich stiahnuť zo steny. :)
Ak sme si rovni, co je zaroven v ustave tak je zakon o popierani holokaustu a komunistickych zlocinov protiustavny, lebo o kazdej inej genocide, vrazdeni atd sa mozeme bavit, mozeme mat namietky, mozeme spochybnovat len pri holokauste to mozne nie je. To vytvara nerovnost, ktora je protiustavna. Dalej, mozeme sa bavit o viac ako 20 000 000 mrtvych Slovanoch, ale nemozme sa bavit o 6 000 000 Zidoch, ci zidoch, alebo Chazaroch? Je to rovne? Ani nie.
Co sa tohto tu tyka. Ja to vnimam ako sukromny majetok. Pridem sem na navstevu akoby som sedel u nich v obyvacke. Snazim sa spravat.
Právo na slobodu prejavu nijako neanuluje právo iného na ochranu osobnosti. Alebo – môžeš povedať čokoľvek, ale tiež môžeš niesť prípadné následky. Máme zriadenie štátu typu “demos kratos”, ale nie anarchiu.
(Sloboda prejavu v tvojom chápaní by mohlo byť aj oznámenie o uložení výbušniny, alebo vyhrážanie sa o ublížení na zdraví a podobne).
Na nete existuje tkzv. “netiquette”, pravidlá, ako písať príspevky, a to aj tie, ktoré nesúhlasia s obsahom iných príspevkov…
Ja si tvoj názor celkom rád prečítam a často je zaujímavý, ale si jeden z, síce možno nie úplne ,,ortodoxných”, hejterov :) .
Je pekne, ked este aj v diskusii o diskusii musi niekto niekoho urazat a osocovat. Ja by som diskusiu zrusil, lebo by som nemal na to nervy, citat o tom aky som neschopny a strasne nevzdelany… hlavne ked mi to napise niekto, kto v zivote nic nedokazal a vie len kritizovat…. nech si par ludi skusi urobit podobnu stranku…. a potom nech si cita o tom, aka je stranka slaba a amaterska. Ludia skuste si to a potom kritizujte!
zrusil by si diskusiu, ale prispievas do diskusie ;o) myslim, ze sa ti vcelku paci moznost vyjadrit svoj nazor ;-)
let the trolling begin
Ja tiez rad hejtujem na veci, ako sa vysporiadate so mnou? :D
Ondrej Ličko je renomovaný ekonóm pozor! ?
Verím, že občas je to v diskusii o nervy a chce to poriadnu dávku trpezlivosti. Ale vy to zvládate celkom fajn ;-). Na takom LSA keď niekto náhodou skritizuje toho arogantného Zavřela, tak koniec sveta.
Ja by som nepouzival slovo “hejt”, ktore rozhodne nie je slovenske, a nepatri do slovnika novinara. To je pre -nastrocnych, co nemaju argumenty, a hlavne takmer ziadnu inteligenciu.
Inak suhlasim, mnohe diskusie su dost o “drzku” , a ja robit nejakeho rozhodcu v diskusii by som teda nechcel :) A uplny top je, ked niekto zjazdi novinara, a sam by pritom nedal dokopy par rozvitych viet.
Riesenim by bola nutnost pred odoslanim prispevku vyplnit jednoduchy IQ test :D