MojAndroid

Mobilné telefóny sú dobrým prostriedkom na upozornenia obyvateľstva pred nebezpečenstvom ako je radikálna zmena počasia, zemetrasenia alebo dokonca pred vojenským útokom. Jednej takej poplašnej správy sa dostalo aj obyvateľom Havaja. Tých cez víkend vystrašil poplach varujúci pred okamžitou hrozbou útoku balistickej rakety.

Neodpustiteľný omyl

Ľudia do svojich mobilov dostali sms o balistickej rakete, ktorá upozorňovala, že nejde o cvičenie. Poplach bol zakrátko odvolaný s tým, že ide o omyl. V SMS stálo:

Havaj ohrozuje letiaca balistická raketa. Vyhľadajte okamžitý úkryt. Nejde o cvičenie

Takáto správa okamžite vyvolala paniku medzi obyvateľstvom, pretože ostrovy sú na dostrel rakiet KĽDR. Ľudia opúšťali svoje autá na diaľnici a pripravovali sa na útek zo svojich príbytkov, kým neprišlo po viac ako polhodine oznámenie, že ich v skutočnosti nijaká raketa neohrozuje. Na havajské ostrovy by severokórejská raketa dopadla 20 minút po štarte. Správa logicky vyvolala aj kritiku na všetkých sociálnych sieťach.

Prezidentovi prerušili golf

Varovný systém z čias studenej vojny bol oživený koncom minulého roka, keď sa začali napäté vzťahy medzi USA a KĽDR stupňovať. Havajský senátor Brian Schatz oznámil, že rozoslanie falošnej varovnej správy bolo spôsobené ľudskou chybou, ktorá je “totálne neodpustiteľná”. Vyšetrovanie tiež začala americká Federálna komunikačná komisia (FCC), hlavný americký telekomunikačný regulátor. Televízia CNN s odvolaním sa na havajského guvernéra Davida Igea uviedla, že rozoslanie správy vyvolal zamestnanec havajskej agentúry pre mimoriadne situácie, ktorý pri striedaní zmien stlačil zlé tlačidlo. O poplachu bol  informovaný prezident Donald Trump, ktorého správa zastihla na golfovom ihrisku na Floride. Podľa prezidentskej kancelárie išlo “čisto o vnútroštátne cvičenie”.

Za svoju reakciu americký prezident schytal na sociálnych sieťach kritiku. Novinár Kurt Eichenwald napísal:

Neskutočné. Prezident okamžite tvítuje o čomkoľvek, čo počuje na Foxe, alebo aby vyhlásil, že je stabilný génius a ten najväčší, ale keď vznikne skutočná prezidentská situácia, kedy by mohol použiť Twitter, aby okamžite ubezpečil Havaj, že sa žiadna raketa neblíži, on len pokračuje v golfe.

Úrady amerického štátu Havaj po falošnom poplachu pred útokom balistickou raketou zmenili varovný systém. S odvolaním sa predstaviteľa havajského úradu civilnej ochrany Verna Miyagiho o tom informoval denník USA Today. Chyba bude mať podľa všetkého ešte personálne následky.

Zdroj: TheVerge

16.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+