MojAndroid

Spomínate si na HarmonyOS, o ktorom sa toľko hovorilo minulý rok v súvislosti s kauzou Huawei vs. USA? Mal to byť akýsi plán B. Operačný systém, ktorý mal nahradiť Android v zariadeniach z produkcie čínskeho výrobcu.

Neskôr Huawei upustil od jeho zmienok a namiesto toho pokračoval vo výrobe modelov s OS Android, avšak už bez Google služieb. To však neznamená, že sa plánovanej alternatívy úplne vzdal. Pripomeňme si, že systém HarmonyOS bol oznámený ešte v auguste minulého roka a má byť schopný fungovať s akýmkoľvek smart zariadením.

Huawei HarmonyOS
Tento rok nás ešte čaká nástupca smartfónu Huawei Mate 30

Huawei chystá HarmonyOS 2.0, ktorý bude poháňať hodinky či tablet

Podľa webu PhoneArena sa máme dočkať druhej verzie spomínaného HarmonyOS už tento štvrtok, 10. septembra. Vtedy sa bude konať konferencia HDC 2020, teda Huawei Developer Conference. Práve na nej majú byť ohlásené prvé zariadenia s HarmonyOS, a to hodinky a špičkové tablety. V tweete od popredného “leakera” sa spomína, že tablety tento rok upustia od diery na kameru v displeji, ale udržia si tenké okraje.

Druhý tweet z rovnakého zdroja hovorí o tom, že HarmonyOS 3.0, ktorý príde o rok a bude pripravený už aj pre mobilné telefóny. Taktiež oznamuje, že neznámeho telefónu s týmto softvérom sa dočkáme v druhej polovici 2021.

Huawei čaká na svoju veľkú chvíľu

Richard Yu, riaditeľ spoločnosti Huawei, povedal, že Huawei doslova sedí a čaká na svoju chvíľu s telefónom s HarmonyOS. Problémom je však zmluva, ktorú majú so spoločnosťou Google.

Avšak spoločnosť Huawei si nerobí veľké nádeje na spoluprácu s Google. Miesto toho však predpokladá, že HarmonyOS sa stane celosvetovou platformou.

Zlepšuje sa každým dňom

Yu v rozhovore pre čínske médiá nedávno uviedol, že HarmonyOS dosahuje 70-80% kvalitatívnej úrovne Androidu a každým dňom sa zlepšuje.

Do vývoja bolo investovaných viac než 100 miliónov dolárov, z čoho je jasné, že spoločnosť to neberie na ľahkú váhu. Yu podľa portálu Huawei Central zároveň potvrdil, že prvého smartfónu s novým systémom sa môžeme dočkať už v roku 2021.

Posledný Huawei s Androidom?

Je pravdepodobné, že sa 10. septembra dočkáme predstavenia aj zrejme poslednej vlajkovej lode od Huaweiu, ktorá bude obsahovať Android. Bude to Huawei Mate 40, ktorý bude obsahovať najnovšie a taktiež asi posledné procesory Kirin, konkrétne Kirin 9000. Tie budú vyrobené na 5 nm procese a vyrobí ich firma TSMC. Tá bude mať čoskoro platný zákaz vyrábať a dodávať procesory Kirin pre Huawei.

Je preto možné, že procesory Kirin, tak ako ich poznáme zaniknú. MediaTek žiadal o povolenie, stať sa dodávateľom procesorov pre Huawei, avšak ešte stále čaká na rozhodnutie USA. Keďže MediaTek je len návrhárom čipov a výrobcom je opäť TSMC, je možné, že odpoveď bude záporná.

Náš tip
Huawei spomaľuje produkciu smartfónov, môžu za to najnovšie sankcie od USA
7.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+