MojAndroid

Spoločnosť Huawei vydala stabilnú verziu svojho systému HarmonyOS 2.0 na čínskom trhu už júni.  Odvtedy sa viackrát objavili správy, že by mal byť čoskoro dostupný aj v Európe, ale nikdy sa tak nestalo. A podľa portálu HuaweiCentral to tak skoro ani nebude.

Špekulácie o dostupnosti HarmonyOS v Európe rozhýbala snímka obrazovky novej aktualizácie

O dostupnosti systému pre európsky trh sa začalo opäť hovoriť, keď sa objavila na internete snímka obrazovky novej aktualizácie systému HarmonyOS. Jej číselné označenie je HarmonyOS 2.0.0.209 a prináša množstvo nových funkcií vrátane spoločného centra úloh medzi viacerými zariadeniami. O tejto aktualizácii sa mylne hovorí ako tej, ktorá má byť určená pre globálne verzie smartfónov Huawei.

HarmonyOS v Európe stále nie je dostupný | Zdroj: HuaweiCentral.com

Portál HuaweiCentral však pripomína, že verzia zostavy tejto aktualizácie má číslo C00E207R5P6, čo je kód čínskeho regiónu. Aktualizácia tak určite nie je určená pre globálny trh a tým pádom ani Európu. Podľa portálu sa dokonca HarmonyOS tak skoro v Európe neobjaví. Naša redakcia už ohľadne jeho dostupnosti na európskom trhu položila otázku slovenskému zastúpeniu Huawei a momentálne čakáme na odpoveď.

V Číne už Huawei aktualizoval na HarmonyOS viac ako 100 miliónov smartfónov

Zatiaľ čo na globálnom trhu nový systém stále nie je dostupný, tak v Číne ho už obdržalo viac ako 120 miliónov zariadení. Hlavnou myšlienkou v pozadí HarmonyOS 2.0 je snaha o vytvorenie jednotnej platformy pre smart zariadenia každého druhu. Huawei chce zákazníkom ponúknuť jednotnú používateľskú skúsenosť, jeden známy systém, ktorý sa prispôsobuje rozličným typom zariadení.

HarmonyOS | Zdroj: GizChinaa.com

Jeho rozhranie je tak prispôsobené pre smartfóny, tablety, inteligentné hodinky, smart zariadenia v domácnosti alebo dokonca automobily. Graficky vychádza dlhoročnej nadstavby EMUI, ktorú Huawei používa na Android smartfónov. Práve snaha zbaviť sa závislosti na systéme Android spoločnosti Google bola pre Huawei hnacím motorom pre vytvorenie vlastného systému.

Kvôli zákazu amerického ministerstva obchodu z roku 2019 predávať americké technológie Huawei, chýba novým Android smartfónom tohto výrobcu certifikácia Googlu. Tým pádom nemôžu využívať ani Google aplikácie a obchod Google Play. Huawei dúfa, že nový systém si časom osvoja aj konkurenční čínski výrobcovia, ktorí sa rovnako obávajú podobných sankcií zo strany USA.

Náš tip
Akcia: Tieto platené aplikácie si teraz môžete stiahnuť úplne zadarmo

 

25.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+