MojAndroid

Článok bol v závere aktualizovaný o podrobnosti, ktoré sa týkajú Slovenska.

Je to tu. Huawei dnes oficiálne predstavil novú verziu svojho operačného systému HarmonyOS 2.0 určenú aj pre smartfóny. Hoci ide o výraznú novinku, z pohľadu používateľskej skúsenosti sa netreba obávať zbytočných komplikácií. Stavia totiž na dobre známych základoch nadstavby EMUI.

Hlavnou myšlienkou v pozadí HarmonyOS 2.0 je snaha o vytvorenie jednotnej platformy pre smart zariadenia každého druhu. Huawei chce zákazníkom ponúknuť jednotnú používateľskú skúsenosť, jeden známy systém, ktorý sa prispôsobuje rozličným typom zariadení. 

Operačný systém z dielne spoločnosti Huawei sa na trh dostáva prostredníctvom nových tabletov MatePad Pro a MatePad 11. Okrem toho ho do vienka dostávajú aj očakávané smart hodinky Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro. Použiteľný je pritom na skutočne širokej škále zariadení, od tých ktoré majú 128 KB operačnú pamäť až po tradičné zariadenia s viac ako 4 GB pamäte.

Foto: Huawei

Spoločné základy, rozdielne prevedenie

Napriek rovnakému základu sa používateľské rozhranie systému líši v závislosti od typu zariadenia. Na smart hodinkách prirodzene vyzerá inak, než na tabletoch. HarmonyOS 2.0 sa na smartfóny začne dostávať od 2. júna. Huawei preto prezentoval viacero základných vlastností určených práve pre smartfóny.

Chýbať napríklad nebudú používateľské gestá a princípy pre zjednodušenie práce s aplikáciami. Príkladom je zobrazovanie informácií z aplikácií pripnutých na hlavnej obrazovke. Potiahnutím ikony sa zobrazí zmenšené rozhranie aplikácie, ktoré zobrazuje základné informácie. Pri združovaní aplikácií do zložiek bude systém zase zobrazovať odporúčanie na pridanie ďalšej aplikácie podobného typu. 

Pri prepojení viacerých zariadení, bude v prehľade otvorených aplikácií zobrazený obsah zo všetkých zariadení. Používateľ tým získa prehľad o všetkom, čo má spustené a súčasne môže veľmi jednoducho prechádzať medzi jednotlivými aplikáciami a presúvať ich medzi zariadeniami. 

Foto: Huawei

Športovú aplikáciu zo smart hodiniek je v reálnom čase možné presunúť na tablet, kde bude využívať väčší zobrazovací priestor. Dôležitou vecou je to, že presúvanie aplikácií má fungovať úplne plynulo bez nutnosti ich inštalácie na každom z prepojených zariadení.

Obdobným spôsobom budú fungovať aj widgety. V praxi ide o zmenšené náhľady aplikácií, ktoré je taktiež možné zdieľať medzi zariadeniami.

Foto: Huawei

Huawei v súvislosti s novým systémom spomína pokročilú optimalizáciu pri využívaný hardvérových zdrojov. Okrem plynulého používania a prepínania medzi otvorenými aplikáciami, či vyššieho výkonu pri grafických operáciách, sa to má prejaviť aj na celkovej výdrži batérie.

Prakticky úplne má byť eliminovaný problém s postupným spomaľovaním systému – systém sa bude správať rovnako plynulo minimálne po dobu 36 mesiacov.

Budovanie uceleného ekosystému

Dôležitou súčasťou celej platformy je ovládací panel HarmonyOS Control Panel. Prostredníctvom tohto rozhrania je z jedného miesta možné ovládať všetky prepojené zariadenia. Zjednodušene si to môžeme predstaviť ako sekciu rýchlych nastavení, cez ktoré je napríklad možné zvoliť preferované aplikácie na prehrávanie obsahu, vyberať cieľové zariadenia, presúvať obsah a podobne.

V prehľade ovládacieho panelu sa jednoducho zobrazia všetky dostupné zariadenia z okolia. Umožňuje ich jednoduché prepojenie, čo má byť otázkou jedného potiahnutia či priblíženia zariadení namiesto zložitejšieho procesu manuálneho párovania. Základom je teda jednoduché a veľmi pohodlné prechádzanie medzi viacerými zariadeniami. Súčasne sa to týka prenášania dát medzi zariadeniami.

Foto: Huawei

Ovládací panel je dostupný pre smart hodinky, tablety a smartfóny. V budúcnosti by si mal svoje miesto nájsť na všetkých smart zariadeniach s obrazovkou.

Dnešné predstavenie systému znamená asi toľko, že Huawei postavil základy pre vytvorenie jedného uceleného ekosystému pre všetky budúce zariadenia. Na ďalšie informácie o tom, čo presne bude vydanie nového systému znamenať pre smartfóny si zjavne ešte musíme počkať.

Ktoré zariadenia dostanú HarmonyOS 2.0?

Huawei v závere prezentácie zverejnil aj aktuálny plán dostupnosti svojho nového systému. Aktualizovaných bude približne 100 zariadení. Od 2. júna 2021 bude dostupný pre zariadenia sérií Huawei Mate 40, Huawei P40, Huawei Mate 30 a Huawei MatePad Pro.

Očakávaná dostupnosť od 2. júna 2021 | Foto: Huawei

Počas tretieho kvartálu tohto roka na rad prídu série Huawei Mate 20, Huawei Nova 8, Huawei Nova 7, Huawei Nova 6 a Huawei MatePad.

Očakávaná dostupnosť počas tretieho štvrťroka 2021 | Foto: Huawei

V poslednom štvrťroku 2021 na rad prídu zariadenia série V a S, ako aj Mate 20 X.

Očakávaná dostupnosť počas štvrtého štvrťroka 2021 | Foto: Huawei

Nový operačný systém dostanú aj staršie zariadenia. Huawei ich aktualizáciu naplánoval na prvú polovicu roka 2022.

Očakávaná dostupnosť počas prvej polovice 2022 | Foto: Huawei

Ako to bude u nás?

Treba však zdôrazniť, že zverejnené termíny sa týkajú domovskej distribúcie v Číne. Slovenské zastúpenie spoločnosti Huawei nám poskytlo detaily, ktoré sú kľúčové pre nás. HarmonyOS pre existujúce zariadenia tento rok v našich končinách nie je plánovaný. Slovenskí používatelia si môžu nový systém prvýkrát vyskúšať na hodinkách Huawei Watch 3.

Na svojom smartfóne či tablete ho tento rok určite nečakajte. Akonáhle budú k dispozícii nové informácie, zverejním ich.

Náš tip
HarmonyOS: čo tvorí jadro nového operačného systému?
3.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+