MojAndroid

Útoky hackerov sa za posledné obdobie naozaj neuveriteľne vyvinuli. Podľa informácií z portálu TheHackerNews objavili odborníci na bezpečnosť novú metódu, pomocou ktorej hackeri napádajú zariadenia. Tieto nové útoky nazvali GhostTouch.

Ako hackeri napádajú zariadenia pomocou novej metódy?

GhostTouch je nový druh útoku, ktorý pomocou elektromagnetických vĺn dokáže oklamať dotykový displej. Pomocou tejto novej metódy je možné sfalšovať dotyk na obrazovke a dokonca aj potiahnutie pri prijatí hovoru. Takýmto spôsobom sa hackeri v podstate dokážu nabúrať do smartfónu a do jeho systému aj bez vášho vedomia.

Útok pomocou elektromagnetických vĺn je možné uskutočniť len do vzdialenosti 40 mm od zariadenia. V dnešnej dobe je už veľa displejov citlivých na elektromagnetické žiarenie, ktorým sa pri dotyku prenášajú signály. Preto je možné pomocou silného vlnenia v blízkosti smartfónu tieto signály sfalšovať.

Na pokuse je vidieť generátor elektromagnetického žiarenia, ktoré pri odoslaní na anténu vytvorí elektrické pole. Pomocou tohto silného elektrického poľa v samotnom displeji a jeho elektródach je možné prijať hovor bez dotyku.

Pomocou upravovania samotného vlnenia je možné vykonávať na displeji viacero funkcií, ako napríklad podržanie alebo potiahnutie. Týmto spôsobom sa hackeri dokážu pripojiť aj na Wi-Fi sieť, pomocou ktorej dokážu do zariadení vkladať nebezpečné súbory a otvárať ich.

Výskumníci zistili, že na GhostTouch sú citlivé smartfóny Samsung Galaxy A10, Huawei P30 Lite, Honor 10 View, Galaxy S20 FE 5G, Nexus 5X, Redmi Note 9S, Nokia 7.2, Redmi 8 a iPhone SE (2020).

huawei p30 lite - hackeri
Huawei P30 Lite | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Ideálnou ochranou proti takýmto útokom je podľa odborníkov kúpa “obalu,” ktorý je odolný voči nechcenému vonkajšiemu elektromagnetickému žiareniu. Jednoduchším spôsobom je určite zaheslovanie smartfónu alebo nastavenie odomknutia pomocou tváre.

Náš tip
Skladacie telefóny od Samsungu sú tým najlepším, čo tento segment ponúka. Toto sú dôvody, prečo je tomu tak

31.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+