MojAndroid

Aktuálnym veľkým škandálom je únik nespočetného množstva súkromných fotografií známych celebrít, ktoré sa objavili na internete. Drvivá väčšina fotografií je výrazne intímnej povahy a zobrazuje obnažené herečky a iné celebrity. Únik sa týka takých hviezd ako Jennifer Lawrence, Kaley Cuoco, Kirsten Dunst, Kate Upton a približne stovky ďalších. Útočníci dokonca vraj majú v talóne ešte ďalšie fotografie iných celebrít, ktoré zatiaľ nezverejnili.

Za získaním týchto fotografií má byť hackerský útok, zatiaľ však nie je jasné, či sa útočníkom podarilo prelomiť heslá, alebo na získanie kompromitujúcich fotografií využili nejakú chybu úložiska iCloud, do ktorého sa fotografie dajú automaticky ukladať a synchronizovať. Hovorí sa aj o chybe v službe Find my iPhone, ktorej zraniteľnosť mohli hackeri využiť na tzv. útok hrubou silou, pomocou ktorého mohli opakovane a automaticky hádať používateľské heslá bez akéhokoľvek blokovania, či upozornenia napadnutého používateľa. Túto zraniteľnosť služby však Apple už medzičasom odstránil.

Fotografie sa najprv objavili na portáli na zdieľanie obrázkov 4chan, odkiaľ sa ako lavína začali šíriť internetom a momentálne sa dajú nájsť na mnohých miestach, napríklad na Twitteri či Reddite. Uniklo však aj niekoľko videí, ktoré sa do iCloudu automaticky nezálohujú, takže skutočný zdroj týchto materiálov ostáva zatiaľ nejasný. Niektoré celebrity, napríklad Trisha Hershberger, vyhlásili, že iPhone dokonca vôbec nepoužívajú, takže je pravdepodobné, že útočníci získali tieto fotografie a videá z viacerých zdrojov.

Celebrity sa k úniku citlivých fotografií postavili rôzne. Niektoré, napríklad Mary Winstead či Jennifer Lawrence už samy či prostredníctvom svojich hovorcov potvrdili, že fotografie sú pravé, iné to odmietajú s tvrdením, že ide o podvrh. Zároveň je otázne, či Apple fotografie z iCloudu skutočne fyzicky vymazáva po ich zmazaní používateľom, keďže viaceré celebrity sa sťažovali, že medzi uniknutými fotografiami sú aj také, ktoré už dávno vymazali.

K vzniknutej situácii sa medzitým stihla vyjadriť aj spoločnosť Apple prostredníctvom svojej hovorkyne Natalie Kerris. „Súkromie používateľov je pre nás mimoriadne dôležité a tento prípad intenzívne vyšetrujeme,“ uviedla.

Aktuálny škandál s uniknutými fotografiami opäť jasne poukazuje na potenciálne nebezpečenstvá virtuálneho digitálneho sveta, kde súkromie prakticky neexistuje a prakticky akékoľvek osobné dáta sa môžu stať terčom zneužitia.

Zdroj: mojIphone.sk

2.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+