MojAndroid

Vo svete posledné týždne vzniká viacero projektov, ktoré majú za cieľ boj proti pandémii koronavírusu Covid-19. Platí to aj pre Slovensko, kde minulý týždeň prebehlo 48-hodinové virtuálne podujatie Hack the Crisis Slovakia. Jeho podstatou bolo priniesť riešenia na aktuálne zdravotnícke, spoločenské a ekonomické problémy spôsobené koronavírusom. Zapojilo sa doňho viac ako 500 ľudí a ocenenie si odniesli 4 najlepšie riešenia.

Hack The Criris víťazi

Cez 500 ľudí v tímoch a až 23 projektov

Virtuálne podujatie Hack the Crisis Slovakia bolo doposiaľ najväčším hackathonom, aký sa na Slovensku uskutočnil. Viac ako 500 ľudí zapojených do súťaže tvorili aj Slováci žijúci v zahraničí, napríklad v USA, Veľkej Británii alebo Dánsku. Spoločne vytvorili tímy, ktoré pracovali na celkovo 23 projektoch. Jeden medzinárodný dokonca tvorili členovia zo Slovenska, Brazílie a Litvy. Podujatie zaštítila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Hack The Criris prezidentka

Do akcie, ktorú sme s tímom pripravili doslova za pár dní, sa zapojilo viac ako 80 riešiteľov v 23 tímoch, 60 mentorov a odborníkov. Tí v extrémne krátkom čase priniesli množstvo podnetov na riešenie nastolených problémov. Všetkým ďakujeme za húževnatosť, čas a nasadenie, ktoré do riešení vložili. Zároveň veríme, že mnohé z nich bude možné uplatniť u nás, ale aj v ďalších krajinách a potlačiť tak následky tejto krízy.

Marek Lavčák, spoluorganizátor Hack the Crisis Slovakia

Hack The Criris zdravotníctvo

Aké mohli byť oblasti projektov a ako sa hodnotilo?

Tímy si mohli vybrať prácu na projektoch z celkovo štyroch oblasti, ktorú zaštiťoval vybraný odborný garant :

  • Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu
    Odborný garant: Martin Smatana, riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky pri MZ SR
  • Výzva 2: Pomôž mestám
    Odborná garantka: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer, Bratislava – hlavné mesto SR
  • Výzva 3: Pomôž ekonomike                                                                                            Odborný garant: Ivan Lesay, Slovak Investment Holding
  • Výzva 4: Pomôž komunitám
    Odborný garant: Norbert Maur, senior programový manažér pre vzdelávanie, Nadácia Pontis

Následné prišla na radu odborná porota, ktorá hodnotila projekty z viacerých hľadísk. Podstatný bol možný dopad projekt na danú oblasť a jeho udržateľnosť. Ďalej originálnosť projektu, jeho rozpracovanosť a hlavne možnosť jeho rýchleho aplikovania v praxi.

 

Víťazné projekty

Do finále sa dostala sedmička projektov. Prvé miesto obsadil projekt Smart Triage. Druhé miesto si rozdelili projekty Q-Tracker a Bear with Life. Cenu publika získal projekt EmployWe, ktorý získal aj ocenenie Economy Award od odbornej poroty.

Hack The Criris komunita

Smart Triage je aplikáciou, ktorej účelom je jednoduchšie a bezpečnejšie prijímanie potenciálne nakazených pacientov do nemocnice. Zjednodušene nahrádza vstupné dotazníky v nemocniciach pre ľudí podozrivých na ochorenie COVID-19 a znižuje tak riziko šírenia nákazy. Pacient najprv pri príchode do nemocnice vyplnil všetky údaje v aplikácii vo svojom smartfóne. Zdravotnícky personál v nemocnici ich už len zoskenuje QR kód a vyhodnotí riziko infekcie. Následne vytvorí nový QR kód, ktorý obsahuje informácie o riziku pacienta, čase, dátume a meno triediaceho pracovníka.

Q-Tracker slúži na sledovanie a analýzu príznakov COVID-19 v reálnom čase. Opiera sa o  predpoklad, že relatívna zmena symptomatických ľudí s príznakmi ochorenia  v populácii koreluje s počtom reálne infikovaných ľudí. Je to mobilná aplikácia, v ktorej si užívateľ môže sám nahlásiť svoje príznaky. Na základe takto nahlásených ľudí aplikácia následne predpokladá počet a polohu infikovaných ľudí bez potreby testovania.

Bear with Life je aplikáciou, ktorá sa snaží riešiť problém sociálnej izolácie v čase epidémie koronavírusu Covid-19. Pomáha svojím používateľov vytvárať zdravé návyky v časoch, keď sa nemôžeme s ľuďmi fyzicky stretávať tak často, ako by sme chceli. Ponúka im vybraný zoznam aktivít a sleduje ako sa cítia. Zároveň umožňuje zdieľať pokrok so skupinami blízkych a zaznamenávať si, ako sa cítia v týchto ťažkých časoch.

EmployWe je v podstate online B2B platforma, kde si budú môcť spoločnosti medzi sebou zdieľať nevyužitých pracovníkov. Firmy, ktoré momentálne pracovníkov nepotrebujú, si môžu ušetriť náklady. Naopak tie, ktoré ich majú nedostatok, ich budú mať vďaka aplikácii k dispozícii, čo im pomôže v maximalizovaní ziskov. V aplikácií EmployWe bude dostupná ponuka aj dopyt po zamestnancoch. Firmy si ich budú poskytovať na princípe template Bilaterálnej zmluvy. Výhodou je prepojenie zamestnávateľov bez medzičlánku (v podobe agentúr dočasného zamestnávania).

Náš tip
Dve deti v USA žalujú Google za zber osobných údajov
10.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+