Hackni krízu cez víkend (3. – 5. apríla) na online webinári zameranom na pomoc Slovensku v čase koronakrízy. Udalosť sa volá Hack the Crisis Slovakia a jeho podstata je pomôcť oblastiam, ako napr. zdravotníctvu, ekonomike, kultúre, mestám a vo vylúčených komunitách. Zapojiť sa môže každý prostredníctvom ich webovej stránky.
Ako začalo Hack the Crisis?
Myšlienka sa zrodila v zahraničí, konkrétne v Estónsku, kde startupová platforma Garage48 počas jedného víkendu zvolala viac ako tisíc účastníkov, aby spoločnými silami riešili aktuálne problémy.
“K iniciatíve Hack the Crisis sme sa rozhodli pridať, pretože vidíme potenciál v ľuďoch a inštitúciách, ktoré na Slovensku máme. Kríza, ktorú momentálne pociťujeme, má aj širší rozmer ako len zdravotnícky,“ hovorí Peter Kolesár, líder iniciatívy Hack the Crisis na Slovensku, a zároveň dodáva: „Žijeme v neistote, a preto potrebujeme nové, konkrétne riešenia. Hack the Crisis je príležitosťou pre firmy, mestá, štát aj neziskovky. Chceme prísť nielen s novými službami či biznis modelmi, ale aj s riešeniami pre vylúčené komunity, kultúru či vzdelávanie.“
Ako funguje Hack the Crisis?
Momentálne sa hľadajú nápady a odborníci, ktorí by sa radi zapojili do riešenia problematiky. Riešitelia spolu s mentormi budú mať 48 hodín na vytvorenie konkrétnych nápadov a riešení na problémy.
Každý účastník sa môže zapojiť do globálneho Hackathonu a najlepšie riešenia sa zúčastnia 6-týždňového akcelerátora. Tam budete môcť vyvinúť prototyp, získať finančné prostriedky a globálny dosah.
Prvý webinár sa uskutoční v piatok 3. apríla o 17:00, avšak je možné sa pridať aj neskôr počas hackathonu. Výsledky budú prezentované v nedeľu o 18:00.
Ako sa zapojiť?
Zapojiť sa môže každý s dobrým nápadom a chuťou riešiť problémy. Od technologických ľudí, cez lekárov, developerov, sociálnych pracovníkov až po účtovníčky, či učiteľky. Všetko prebieha online z pohodlia vášho domova. Na oficiálnej stránke nájdete formulár, kde môžete predložiť svoj nápad alebo sa zaregistrovať, ako tím alebo ako jednotlivec.
Oblasti, v ktorých sa budú riešiť problémy (na odkaze zistíte viac informácií k jednotlivým oblastiam):
Webinár sa bude odohrávať verejne v aplikácií Slack.
Čo vzniklo vo svete?
Skvelý príklad vznikol v Estónsku s názvom Shared Force One. Je to platforma, ktorá slúži na dočasnú výmenu pracovnej sily. Dôsledkom pandémie koronavírusu totiž niektorým firmám chýbajú ľudia, kým inde ich majú prebytok a nevedia ich zamestnať.
Taktiež vznikla platforma na online výučbu detí, aby školy nezaostávali s učivom. Vytvorila sa používateľsky prívetivá platforma, ktorá zjednodušuje učiteľom prácu a urýchľuje hodnotenie testov.